начало

ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност

Към колегите адвокати - нов ЗДДС

Дискусии и предложения по проекти за закони


Към колегите адвокати - нов ЗДДС

Мнениеот black » 04 Авг 2006, 14:38

Колеги, видяхте ли новия Закон за данък върху добавената стойност в днешния ДВ? Доколкото разбирам след прочитането му "по диагонал", ДДС се въвежда и върху адвокатските услуги. Не че е изненада, но как смятате ще се отрази това върху дейността ни?
black
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 21 Юни 2005, 09:39

Мнениеот malanoche » 04 Авг 2006, 15:40

чл.3 ал.2 от ЗДДС плюс нотариуси и частни съдии изпълнители
malanoche
Потребител
 
Мнения: 125
Регистриран на: 05 Юли 2006, 09:53

advocat

Мнениеот aechr » 05 Авг 2006, 09:45

Доколкото "разчитам" ЗДДС адвокатите ще дължат ДДС след като надхвърлят приход от 50 000лв. Питам: не се ли броят на пръсти адвокатите,които ги касае ДДС. Защото останалите или нямат такъв годишен доход или имат,но не го декларират. Тогава защо е това напражение ?
aechr
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 04 Ное 2005, 15:55

Мнениеот prnedev » 07 Авг 2006, 16:40

Г-н или г-жа lyutiyat. Бихте ли коментирали следните текстове от конституцията и връзката им с някои закони??

Чл.33. (1) Жилището е неприкосновено.
Според вас на какво основание това конституционно право се облага по ЗМДТ?

Чл.48.(5) Работниците и служителите имат право на здравословни и безопасни условия на труд, на минимално трудово възнаграждение и заплащане, съответстващо на извършената работа, както и на почивка и отпуск при условия и по ред, определени със закон.
Според вас на какво основание това конституционно право се облага по ЗОДФЛ?

Или може би смятате, че това облагане на тези права са уредени с Чл.60 от същата конституция? Та каква е разликата?

"... извършваната от адвокатите дейност по защитата на законните права и интереси на гражданите не може да бъде дефинирано като "услуга". това е така защото адвокатската дейност е интелектуална. Тя изобщо не може да бъде приета като производство в материално-техническия смъсъл..."

А данъчното планиране и счетоводството е обущарска дейност, мерси!
И не ви ли омръзна това копи-пасте?

А причина за напрежение няма никаква.
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот diana_simova » 07 Авг 2006, 18:50

Напълно подкрепям prnedev, както смятам, че трябваше доста по-рано да се случи това.

Ще добавя, че и адвокатите не са богоизбрани :wink:
diana_simova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Фев 2006, 08:59

Мнениеот tgrozdanov » 11 Авг 2006, 16:58

На мен ми е интересно и друго нещо - как ще се води счетоводството на адвокатите с цел възстановяване на данъчния кредит. Все пак ние не сме търговци. Поне такава е последователната законодателна практика. И ще трябва ли да подаваме всеки месец декларации като другите търговци и как това ще се съотнася с декларациите които подаваме по ЗОДФЛ. Все пак сме свободни професии, за нас важи друг закон за облагане на доходите ни. За ЕТ, които също са физически лица важи ЗКПО до образуването на финансов резултат и едва след това се прилага ЗОДФЛ. При адвокатите няма такова нещо. Въобще в този ред на мисли ми е много интересно как точно вече ще се третира дейността на адвокатите и как ще се облага данъчно, какви осигуровки ще се плащат, върху каква основа и т.н.
А иначе самият данък като такъв не е толкова страшен за самите адвокати. Проблемът в края на краищата остава в вклиентите за които цената ще поскъпне с 20%. Не мисе вярва да има някой които от определената цена да внесе за своя сметка дължимия данък, без да го е калкулирал предварително.
Аз ще търся отговор на тези въпроси, но нека и другите колеги си кажат мнението.
tgrozdanov
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 23 Ное 2001, 17:04

Мнениеот portokal » 11 Авг 2006, 17:19

На регистрация по ЗДДС, ако надхвърлят оборот 50 хиляди, открай време подлежат също занаятчиите, свободните професии, наемодателите на нежилищни имоти и кой ли не още. Те също не са търговци.
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5525
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот tgrozdanov » 11 Авг 2006, 17:24

Така е, но на тях им е позволено да организират дейността си и да водят счетоводството си /за данъчни цели най-вече/ като търговци :wink:
tgrozdanov
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 23 Ное 2001, 17:04

Мнениеот portokal » 11 Авг 2006, 17:41

Не те разбирам. Кое конкретно им е забранено на адвокатите?
Имах предвид, че изброените баби реститутки, земеделски производители и т.н. могат да си останат нетърговци и след регистрацията. Отдаването под наем например определено не е търговска дейност.
На адвоката и изобщо на всеки нетърговец не му е забранено да води счетоводство. Воденето на счетоводство само по себе си не те прави търговец. Отделно от това за целите на ЗДДС едва ли е необходимо счетоводство в пълния смисъл на думата с всичките му екстри. Нито ще са задължени да изготвят годишен отчет, нито нищо. Дори мисля, че някои адвокати биха се справили сами.
ЗОДФЛ също няма много общо.
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5525
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот prnedev » 11 Авг 2006, 19:34

tgrozdanov, експерт-счетоводителите, архитектите, лекарите, писателите, журналистите на свободна практика, преводачите, работещи на свободна практика са по същия начин както адвокатите. Необходимо присъщи разходи - 35%. Естествено имат правото, но не и задължението да регистрират по тяхно желание "едноличен търговец", стига да искат да оптимизират тяхното си данъчно задължение. Като става дума за счетоводство, дори и нотариусите и частните съдебни изпълнители "водят счетоводство", щото така им е казано в закона. Това, че вие не водите официална сметка на разходите ви, то е защото ЗОДФЛ не го иска от вас. Дори по същия начин експерт-счетоводител не "води счетоводство", ако няма такова желание. Признатите му разходи пак ще са 35%.
Ако вие изберете (или сте задължен) да се регистрирате по ДДС, тогава отново никой не ви кара да "събирате фактури" за вашите разходи и просто ще подавате ежемесечно само дневник на продажбите, дискетата и справка декларация. Съответно ще си платите и 20% без да приспадате. Ако въпроса ви точно е "трябва ли да подавам всеки месец справка декларация и дневници в НАП", отговора е "Да", дори и да са празни - с нулеви стойности.
Между другото, на адвокатите не е позволено да са "търговци", но им е позволено да имат "адвокатски дружества" или "адвокатски съдружия", при които данъчния режим е като на "търговеца"
Лично според мен вашето лоби в парламента не е поискало данъчния режим на адвокатите да е същия като на едноличния търговец. Аз самият нямам нищо против. Дори да се премахнат всичките тези глупости за "необходимо присъщи разходи" по чл. 22 от ЗОДФЛ, за мен е най-добре, но по нагоре имаше една приказка "аз няма да плащам на счетоводител". Та въпроса май е, че хем боли хем сърби... Никой не ви кара да плащате на счетоводител, стига да имате времето да свършите и тази работа, нищо че е обущарска, какво пък толкова. Все още счетоводството не е "регулирана професия", та всеки може да я върши.
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Счетоводство по ДДС за адвокати!

Мнениеот rex » 14 Авг 2006, 09:45

Предлагам счетоводно обслужване на адвокати и адвокатски кантори. ДДС, ДОО, ЗО, водене на счетоводство на доверителска сметка на чуждестранни и местни лица, коментирам проблеми по ДДС, казуси, становища, концепции и др. GSM 0898 88 6568.
rex
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 17 Яну 2003, 08:06

Мнениеот sd » 14 Авг 2006, 09:52

Счетоводителите открай време разбират повече от право отколкото от счетоводство :lol:
sd
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Юни 2006, 09:04


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron