начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Разходи за дело в Страсбург



Разходи за дело в Страсбург

Мнениеот victor_sf » 08 Яну 2013, 16:18

Здравейте,
Предстои ми да заведа дело в Страсбург. Събрах много информация от различни места, включително и от темите тук. Един въпрос обаче не ми е ясен. В случай, че се даде ход на моето дело, но решението на ЕС не е в моя полза, аз ще трябва ли да покрия разходите по делото на ответната страна? Има ли такава практика, както е в Българското правораздаване? Ако да, в какви граници са тези разходи?

Въобще какви са разходите по едно такова дело, освен тези за превод на документи?
victor_sf
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Яну 2013, 16:14

Re: Разходи за дело в Страсбург

Мнениеот neutralen » 08 Яну 2013, 20:03

:shock: Май не сте чели както трябва - разглеждане на делата в Страсбург е БЕЗПЛАТНО.
Ответна страна по делото е Държавата БЪЛГАРИЯ.
Ако решението на съда в Страсбург не е във ваша полза, не се постановява осъдително решение срещу вас, нито се присъждат, нито се дължат разноски.
Не се превеждат никакви документи на чужд език - Жалбата се пише на български език на специален формуляр на съда, към който се прилагат съответните български съдебни актове, предмет на жалбата.
"Единствените" разходи това е хонорара на адвоката написал жалбата и пощенските разходи за изпращането и до Съда в Страсбург.
Въпросът е - защо считате, че трябва да водите дело в Страсбург, след като проблема може да се реши в България.
Съдиите тук са много безпристрастни, компетентни и справедливи. Това го знам от опит. :wink: :!: 8) :shock:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Разходи за дело в Страсбург

Мнениеот victor_sf » 08 Яну 2013, 21:01

Благодаря за отговора. Потвърдихте това което бях прочел, но трябваше да се презастраховам :)
Колкото до БГ съд - минах през всички инстанции и друго не ми остава, освен да вярвам и да се надявам на справедливост извън България.
victor_sf
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Яну 2013, 16:14

Re: Разходи за дело в Страсбург

Мнениеот talaz » 05 Авг 2013, 12:10

Нека се свърже с мен започналия темата, понежее и аз водя такова дело.
viasat@abv.bg
За съжаление ми е отнето правото да пиша лични съобщуния в този форум, заради зададен преди години един единствен въпрос, на участник във форума, а именно- "Каква професия сте?".
Важно съобщение в профила ми тук-излияние от днес 16.10.2013



viasat@abv.bg
неактуалния-http://www.udobno.hit.bg
и актуалните:
София 1606-до поискване
htttp://facebook.com/GeorgiKirilov1987
talaz
Младши потребител
 
Мнения: 57
Регистриран на: 28 Окт 2011, 19:12
Местоположение: София 1606-до поискване

Re: Разходи за дело в Страсбург

Мнениеот oktava_ » 20 Мар 2024, 18:27

neutralen написа::shock: Май не сте чели както трябва - разглеждане на делата в Страсбург е БЕЗПЛАТНО.
Ответна страна по делото е Държавата БЪЛГАРИЯ.
Ако решението на съда в Страсбург не е във ваша полза, не се постановява осъдително решение срещу вас, нито се присъждат, нито се дължат разноски.
Не се превеждат никакви документи на чужд език - Жалбата се пише на български език на специален формуляр на съда, към който се прилагат съответните български съдебни актове, предмет на жалбата.
"Единствените" разходи това е хонорара на адвоката написал жалбата и пощенските разходи за изпращането и до Съда в Страсбург.
Въпросът е - защо считате, че трябва да водите дело в Страсбург, след като проблема може да се реши в България.
Съдиите тук са много безпристрастни, компетентни и справедливи. Това го знам от опит. :wink: :!: 8) :shock:


Здравейте, "neutralen",

Моя близка иска да подаде жалба до ЕСПЧ, по чл.6, т.1 от конвенцията.

Оставям имейл за връзка oktava_o@abv.bg
oktava_
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Яну 2017, 19:28

Re: Разходи за дело в Страсбург

Мнениеот daisy_kl » 19 Апр 2024, 17:43

До oktava и neutralen:

Делата в Страсбург наистина са безплатни за страните в смисъл, че не се заплаща държавна такса, но следва да се вземат предвид разходите за адвокат, тъй като само в първа фаза можеш сам да подадеш молба.

Във втора фаза на производството, т.е. след като жалбата ти бъде допусната, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да бъдеш представляван от адвокат. Следователно, трябвя да си предвидиш разноски за адвокат.

Освен това, не е вярно, че не се присъждат разноски - присъждат се ако са поискани и ако са доказани, т.е. ако са наистина платени.

Трябва да се отбележи, че по много дела, по които са представлявани българи Съдът е намалил значително както броя часове, претендирани от адвокатите, така и размера на тяхната часова ставка, т.е. всеки трябва добре да си направи сметката дали и колко да плати за подобна защита.

Аз горещо препоръчвам адвокат Михаил Екимджиев - той вече е натрупал внушителна практика и е спечелил доста дела срещу България. Консултацията му е малко скъпичка - 360,00 лв., но пък е достатъчно почтен да ви каже когато нямате големи шансови в подобно дело. На мен много ми помогна и се съветвам само с тяхната кантора, въпреки че не съм от Пловдив, където е кантората му.
daisy_kl
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Апр 2024, 17:25


Назад към Право на ЕС


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron