Страница 1 от 1

запис на заповед

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2007, 20:03
от radyst
Моля за помощ за следния си проблем: Във връзка с тегленето на кредит от банка, същата изисква да подпиша запис на заповед, независимо, че ще ипотекирам имот, собственост на майка ми. Тъй като аз самата притежавам много ценен имот - парцел в София, много се притеснявам от евентуална продажба на същия в случай че поради извънредни обстоятелства не мога да си погасявам кредита. Парцелът обаче е съсобствен в идеални части на мен и брат ми, който не дължи нищо. Въпросът ми е: Може ли банката да продаде в най-лошия случай парцела, без съгласието на брат ми?

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2007, 21:22
от reni
Здравейте, по принцип не вземам отношение във форума, но сега ще си позволя, защото ...и аз не знам..Много хора задават като Вас въпроси на случайни други хора и получават случайни отговори.
Вие искате компетентен отговор и за да сте сигурна, че ще го получите
най-добре си вземете документите и идете при адвокат.

Re:

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2007, 21:59
от berbo
не мога да разбера, защо ще ви искат да подписвате "запис на заповед" при положение, че имате имот ипотекиран в полза на банката. Може би е недостатъчен като стойност за да обезпечи кредита, който Ви отпускат? Или двойно подсигуряване?
А относно притеснението Ви за продажбата на парцела съсобственост с брат ви, няма как да стане, освен ако не го ипотекирате и двамата.

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2007, 08:52
от Mashenka
Berbo, продан на имота е възможна, ако банката се снабди с изпълнителен лист и пристъпи към принудително събиране на вземането. Тогава може да насочи изпълнението върху този имот, въпреки, че е съсобствен. Съдебният изпълнител ще го опише изцяло, но ще се продава само частта на съсобственика-длъжник (освен ако другият съсобственик се съгласи писмено да се продава целия имот).
Радист, притесненията ви не са съвсем лишени от основание. Потърсете кредит в друга банка. Успех!

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2007, 09:20
от ralitsarbg
Изцяло споделям становището на berbo. Освен това - банката рядко предявява запис на заповед за плащане. Обикновено се прибягва до извлечение от сметки на длъжника като правно основание за издаване на изпълнителен лист.

Отделно от това, според чл. 133 от ЗЗД Цялото имущество на длъжника служи за общо обезпечение на неговите кредитори, които имат еднакво право да се удовлетворят от него, ако няма законни основания за предпочитане.
Това означава, че за ипотекирания от Вас недвижим имот банката ще бъде привилегирован кредитор, а за другото имущество - хирографарен (необезпечен).

Re:

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2007, 11:30
от kolman
berbo написа:не мога да разбера, защо ще ви искат да подписвате "запис на заповед" при положение, че имате имот ипотекиран в полза на банката. Може би е недостатъчен като стойност за да обезпечи кредита, който Ви отпускат? Или двойно подсигуряване?
А относно притеснението Ви за продажбата на парцела съсобственост с брат ви, няма как да стане, освен ако не го ипотекирате и двамата.

Недействителна ли е според теб ипотеката на идеална част от недвижим имот?!? Според мен е напълно действителна.
А пък защо искат запис на заповед - мшсля, че нямаш законово основание да зададеш такъв въпрос. Може да не е целесъобразно за кредитополучателя но за банката е!