Страница 1 от 1
Заличаване на ЕТ
Публикувано на:
12 Окт 2004, 16:59
от geryvesy
Здравейте всички!
Искам да залича ЕТ, който никога не е извършвал дейност. Вмомента на регистрацията фирмата е замръзена. Няма данъчен номер, нито булстат. Според мен не би трябвало да има проблем да се заличи фирмата с нормалните документи за това. Но според съдийката явно има. Не можела да заличи фирмата, ако не и представя доказателство, че няма неплатени данъци. Обаче какво доказателство, като тази фирма въобще не е работила. От данъчното нищо не ми дават, защото не откриват фирмата в техните регистри, което е и логично. Моля, дайте ми съвет какво да правя!
Благодаря.
Re: Заличаване на ЕТ
Публикувано на:
12 Окт 2004, 23:21
от донна2
в случая Съдийката е права ,как така няма дан.№ и БУЛСТАТ , как в момента на регистрацията е заразена , предполагам ,че сте подали някакъв документ до НОИ
че няма да извършвате дейност /това не би могло да стане ,ако няма дан.№ и БУЛСТАТ/,ако ли все пак е допуснато без тях все пак трябва да се регистрира първо в статистиката ,после в данъчното е предполагам че сте изпуснали всякакви срокове и може и да ви глобят
а за да я заличите трябва да представите документ ,че сте уведомили данъчните
Съгласно чл.Чл. 20. (1) от ДПК В случаите на заличаване от търговския или друг регистър при съответния съд на едноличен търговец или прекратяване на юридическо лице данъчната администрация се уведомява преди внасянето на съответното искане за това в съда.
Re: Заличаване на ЕТ
Публикувано на:
13 Окт 2004, 08:16
от лунатик
Проблемът е по-сложен отколкото изглежда. Вероятно навремето съдебното решение е получено от деловодството на фирменото отделение. От момента на получаването текат срокове за регистрация - 3 дневен за БУЛСТАТ и 14-дневни за пред НОИ и Данъчните. При неспазване - глоби.
Ако е така, за да се заличи фирмата на ЕТ ще трябва да се регистрира на тези три места, като си получи номер Булстат, данъчен номер и номер на осигурител. (като си понесе глобите). След това веднага може да започне стъпки по заличаването - изкарване на уведомление по чл. 20 от ДПК, уведомление по чл. 5 ал.7 КСО и комплектоване на преписката.
Ако пък се изпълнят стъпките по регистрацията пред трите органа, пак по-лесно ще е да не се прави нищо за заличаването - просто щом фирмата не развива дейност - няма да се подават данъчни декларации, нито ще възникне задължение за самоосигуряване.
Ако пък решението не е получавано от деловодството на съда - по-добре да си седи там - на практика фирма няма. (въпреки, че за получаване на семейни помощи и др. излизат разпечатки, че има фирма - а това може да попречи да бъде държавен служител например).