Страница 1 от 1

чл.130 от ТЗ - "вноски срещу дела в капитала"?

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2006, 09:00
от zvezda
Въпросът ми е следният:
Не е внесен 30 % от капитала при учредяване на ООД. В дружествения договор е записано, че единият съдружник ще довнесе своята част от невнесения, но записан капитал в срок до 2 години от регистрацията на дружеството. Преди тази дата обаче съдружникът иска да прехвърли дела си, без да довнася капитал. чл. 130 от ТЗ означава ли, че новият съдружник става отговорен за невнесения капитал и следва да го внесе в определения срок или става дума за някакви други вноски, които се правят по решение на ОС?
Може ли в договора за прехвърляне на дялове да се впише, че купувачът вместо да плати на продавача, ще внесе в набирателната сметка на ООД от свое име частта от невнесения капитал ?

МнениеПубликувано на: 25 Юли 2006, 08:50
от zvezda
o.k, сигурно ви звучи елементарно въпросът ми, но наистина намирам различие в "езика" на закона, когато става въпрос за изплащане на дял и за изплащане на вноски срещу дела. Предходните текстове на чл.130 от ТЗ го потвърждават - чл.120 например.
На практика някой правил ли е в СГС прехвърляне на дружествен дял, който не е изплатен от продавача-съдружник ?

МнениеПубликувано на: 25 Юли 2006, 11:26
от mishi_83
zvezda написа:o.k, сигурно ви звучи елементарно въпросът ми, но наистина намирам различие в "езика" на закона, когато става въпрос за изплащане на дял и за изплащане на вноски срещу дела. Предходните текстове на чл.130 от ТЗ го потвърждават - чл.120 например.
На практика някой правил ли е в СГС прехвърляне на дружествен дял, който не е изплатен от продавача-съдружник ?


Колега, разпоредбата е много ясна.. Под вноски срещу съответния дял разбитайте всякакви вноски - дялови (чл.124 ТЗ говори за дялова вноска), допълнителни и т.н.
Солидарната отговорност според мен не може да се дерогира чрез съглашение между отчуждителя и приобретателя, тъй като тя е предвидена в интерес на дружеството!

Успех!!!