Страница 1 от 1
Апорт на запис на заповед
Публикувано на:
20 Юли 2006, 14:34
от karla
Някой може ли да ми посочи особеностите на процедурата при апорт на запис на заповед?
Интересува ме дали има някакви пречки, какъв е депозитът за оценка на вноската от вещи лица, необходима ли е нотариална заверка и дали има съдебна практика по проблема.
Публикувано на:
20 Юли 2006, 14:45
от airmen
Не би следвало да има проблем. Записът на заповед е вземане и може да се апортира в капитала на търговско дружество по реда на чл. 72 - 73. Освен това вносителят следва да джироса ценната книга на дружеството.
Публикувано на:
20 Юли 2006, 14:56
от peip
какво ще стане с акциите, ако се окаже, че сумата по записа е несъбираема? извинявем се за некомпетентността ми, но ми е интересно.
Публикувано на:
20 Юли 2006, 15:54
от airmen
Ако вземането е несъбираемо, следва да се отнесе като загуба на дружеството и при наличие на съответните условия на закона, капиталът на дружеството следва да се намали, като в номиналната стойност на акциите са намали или акциите се амортизират - чл. 200 ТЗ.
Публикувано на:
20 Юли 2006, 17:12
от karla
благодаря, airman.
Публикувано на:
20 Юли 2006, 17:14
от karla
благодаря, airman.
Ще разчитам на съвет и за по-нататъшните въпроси, които ме терзаят относно този апорт
Публикувано на:
20 Юли 2006, 17:25
от karla
А няма ли да възникнат пречки още на фаза - оценка на вещи лица или допускане на вписването на апорта - именно във връзка с възможността сумата да се окаже несъбираема?
Публикувано на:
20 Юли 2006, 19:03
от airmen
Не. Вещите лица ще установят само размера на вземането.
Публикувано на:
21 Юли 2006, 13:51
от karla
има ли точни и обективни критерии за оценката на вещите лица? например - изискване да се представи документ, доказващ каузалната сделка, която стои зад записа на заповед; представяне на доказателства за платежоспособност на издателя и други такива.
т.е - може ли при апорт запис на заповед за сума Х да бъде оценена от вещите лица на друга стойност?
Публикувано на:
21 Юли 2006, 14:33
от airmen
Към молбата следва да се представи копие от записа на заповед. Няма основание вещите лица да дадат оценка на вземането, различна от тази в ценната книга. Доколкото записът на заповед е абстрактна сделка, каузалната сделка не се изследва.
Публикувано на:
21 Юли 2006, 19:26
от gudio
airmen написа:... Няма основание вещите лица да дадат оценка на вземането, различна от тази в ценната книга. Доколкото записът на заповед е абстрактна сделка, каузалната сделка не се изследва.
Защо да няма основание - вещите лица ако "възпроизведат номинала" в заключението си, какви вещи лица са ? Какъв метод на оценка ще посочат съгласно чл.72, ал.2 от ТЗ - "метода на преписване на сумата" ? Трябва да отчетат събираемостта, разноските по събиране, лихвите и т.н. Иначе аз утре ще си регистрирам АД с капитал = 5000 записа на заповед, издадени от съвкупното жителство на кв."Столипиново" в Пловдив и кв. "Факултета" в София
Публикувано на:
21 Юли 2006, 19:33
от gudio
Впрочем - сетих се нещо друго - от 15 години, през две-три години все ми се намира някой съдружник в ООД, който да иска да апортира собствено вземане срещу дружеството, с което да му увеличи капитала, например:
- съдружник, в чийто апартамент е офисът на дружеството - твърди, че му се дължат наеми за 5 години и иска с тях "да увеличи" капитала;
- съдружник, който е и управител, но 5 години не си бил получавал "мениджърското възнаграждение от 10 000 лв./мес."
- съдружник, който бил направил допълнителни парични вноски, "изпапкани" от дружеството... и т.н.
СГС досега под най-различен претекст е отказвал такова "увеличение" на капитала, а всички тези бяха някакви "тарикати", които просто искаха да пробват дали ще стане номерът и всичките се отказаха да спорят, а не можеха да обжалват, защото "отказите" на СГС "бяха обективирани" в безкрайно "б.дв.", а не бяха постановени с решение.
Някой има ли идея как се прави такъв апорт ?
Публикувано на:
21 Юли 2006, 21:28
от airmen
Вземанията се оценяват по т.н. историческа цена, така че вещите лица едва ли могат да дадат по - различна оценка на вземането от менителничната сума.
Увеличаване на капитала чрез апорт на вземане срещу самото дружество е допустимо.
Публикувано на:
22 Юли 2006, 14:24
от gudio
Абе, знаем всички, че е допустимо, въпросът е дали някой го е правил на практика ? Как ви звучи апорт на вземане, на практика възникнало при "договаряне сам със себе си" ?