Страница 1 от 1

Prokurist na EOOD

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2004, 10:03
от novak
Interesuva me moje li ednolichniqt sobstvenik na kapitala na EOOD da predstavlqva drujestvoto, v sluchaj che EOODto ima prokurist, a syshto taka i nishto po vyprosa ne e kazano v dogovora na prokurista, a v sydebnoto reshenie i v akt systoqnie pishe, che drujestvoto se predstavlqva i upravlqva ot prokurista.

Re: Prokurist na EOOD

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2004, 11:38
от ваня
В чл.141 ал.2 ТЗ пише, че дружеството се представлява от управителя.....други ограничения нямат действие спрямо 3-ти лица. Но в чл. 147 пише, че еднол. соб/к на капитала управлява ТД лично или члез определен от него управител. Прокуристът е вид управител. След като в договора и в съд. реш. не е посочено друго, означава, че сме изправени пред хипотеза 2-"ч/з определен от него управител". Т.к. в ЕООД собственикът е и управител на общо основание и Общо събрание, също така, то той може по всяко време да прекрати или измени упълномощаването и да го впише в ТР-р.

Re: Prokurist na EOOD

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2004, 11:50
от Койчо от Конаре
Според мен собственикът може.
Мисля, че прокуристът не е управител (орган на дружеството), а е вид пълномощник. Остава в ролята на управител да е собственикът. Нищо, че има и прокурист.

Re: Prokurist na EOOD

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2004, 12:06
от sonya
И според мен също Управителят си запазва представителните функции и правомощията и при условията на назначен прокурист - Управителят е орган на търг. дружество, а прокуристът е особен вид пълномощник (който може да работи и по трудов договор), чиито правомощия са уредени в чл. 21 и сл. ТЗ.

Re: Prokurist na EOOD

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2004, 12:08
от ваня
Прокуристът е търговски управител. Виж в първото вписване какво пише-дали собственикът е управител. Виж дали няма решение което да му отнема тези права. Иначе прокуристът не може да извършва само действия на разпореждане сам по чл.22 мисля, че беше. това ще са правомощията на управителя-да се съгласи. Прочети си практика, дори и да нее тълкувателна. Успех!

Re: Prokurist na EOOD

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2004, 12:11
от Койчо от Конаре
Прокуристът е търговски управител, но задължително има и управител като орган на дружеството, който е различен от прокуриста. Винаги. Така мисля.

Re: Prokurist na EOOD

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2004, 12:21
от шашната
До известна степен съм съгласна с теб, но все пак трябва да се има предвид и актуалното състояние. Знаеш, че там пише кой е управителя и отделно пише кой управлява и представлява. От това зависи.

Re: Prokurist na EOOD

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2004, 12:31
от sonya
Тези актуални състояния ги пишат служители не на Съда, а на Информационно обслужване, и то както им падне, и винаги програмите им са виновни.
Но актуалното състояние трябва да отразява данните от последното вписване на Решение на Съда - а не обратно.
Прокуристът е временна фигура - без назначен Управител не може да се впише ТД, поне аз така тълкувам ТЗ.

Re: Prokurist na EOOD

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2004, 12:41
от Койчо от Конаре
Да, но това, че е упълномощен прокурист, не ограничава представителната власт на управителя. Също както упълномощаването на някого за нещо не отнема правото на упълномощителя сам да направи същото нещо.

Re: Prokurist na EOOD

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2004, 21:44
от лунатик
По принцип едноличния собственик на капитала може да е управител на търгоското си дружество, но може да назначи и външно лице за управител. (без назначен управител, съдът по вписванията просто ще откаже вписването на ЕООД).
Прокуристът не е управител на ТД, а е особен пълномощник
А едноличният собственик ако не е назначил друго лице за управител, означава, че самия той е вписан за управител (сключил е със себе си договор за управление). В качеството си на договорен управител той представлява и управлявя дружеството, а не в качеството на собственик на капитала на ЕООД. (те са две две отделни лица - собственика на капитала е физическото лице, а ЕООД е юридичиско лице). И в качеството си на управител той може да назначи прокурист. Защото прокуриста се назначава от търговеца, а пък в случая търговец е ЕООД-то, а не собственика на капитала му. И щом като ЕООД се представлява от договорния управител в лицето на собственика на капитала, то той от името на търговеца - ЕООД ще назначи прокурист.
Прокуристът замества търговеца, но не и изцяло, а само по търговскота дейност на търговеца. Управителят е необходим орган на ЕООД, и с назначаването на прокурист той не се ликвидира като орган. А като орган той може да представлява дружеството наред с прокуриста.
В крайна сметка - щом се назначава прокурист, това означава, че между двамата има по-дълбока връзка на доверие. Прокурата може да бъде ликвидирана сравнително лесно, щом доверието се е изчерпало.

Re: Prokurist na EOOD

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2004, 22:31
от ели
Едноличният собственик може да управлява ЕООД, даже и да не е управител, а като взема решения, които са от компетентността на Общото събрание на дружеството. И като такъв винаги може да си избира и да си сменя прокуриста. За да може да упражнява правата си прокуриста трябва да бъде вписан, а също и когато се сменя и т.н.Едноличният собственик и прокуриста действат едновременно, вторият управлява докато първия реши до кога.

Re: Prokurist na EOOD

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2004, 22:51
от лунатик
Ако собственика на ЕООД не е управител, значи има назначено друго лице за управител. (защото без фигура на управителя не може да се регистрира това ЕООД (чл.119ал.2 т.2 от ТЗ). В такъв случай той наистина ще решава въпросите от компетентността на общото събрание, но Общотто събрание не представлява дружеството пред външни лица, съда и пр. (Представи си при едно многочленно ООД с общо събрание от 100 съдружника, как те в съвкупност ще представляват това ООД). ТД се представлява от управителя (чл141 от ТЗ), който при вписването на ЕООД-то в регистъра представлява нотариално заверено съгласие за управление на дружеството.
Ето защо - едноличния собственик не може да управлява ЕООД, ако не е управител. Той взима решения от компетентността на органа "общо събрание" коиито решения са задължителни за управителя.

Re: Prokurist na EOOD

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2004, 16:05
от младежа
Прокуриста управлява дружеството в правата с които е изпълнена" прокурата" , по принцип се припокрива съсъ СОБСТВЕНИКА на дружеството, следователно собственика може и да е управител и да не е . Прокуриста може и да е управител може и да не е. Прокурата е "живата СЯНКА' на собственика/ ако той не я е ограничил.Иначе има същите права .

Re: Prokurist na EOOD

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2004, 22:46
от лунатик
Младежо не си прав- може би си прав донякъде когато става дума за прокура на ЕТ. За дружествата по ТЗ това не е така. Прокуриста не може да е управител - той замества управителя но не го измества. Прокуристът е пълномощник на управителя за воденето на търговската дейност на търговеца. нищо повече. прокуриста винаги е физическо лице, докато управителя може да е и юридичиско лице.

Re: Prokurist na EOOD

МнениеПубликувано на: 01 Май 2004, 07:47
от младежа
Според мен дружествата -могат да нямат управител - а само собственик и прокурист . Самата етимология на думата " управител" говори за " длъжностната му характеристика" , т.е. може и да не е упълномощен да представлява дружеството, докато прокуриста го представлява по закон, ако не е ограничен от собственика.

Re: Prokurist na EOOD

МнениеПубликувано на: 01 Май 2004, 16:35
от лунатик
Разбира се едноличните дружества могат да нямат управител - външно лице. Но в този случай собственика на капитала на ЕООД е едновременно и орган "управител" и орган "общо събрание". Когато той назначи прокурист, той го назначава да го замества в някои от функциите му на управител, но той си остава управител защото е орган по закон.