silvia написа:Аз виждам два възможни варианта.
1. Да прехвърлите ООД то като права и задължения на друго дружество (казвате, че то не е осъществявало дейност) и да искате заличаване на вече останалото без капитал дружество.
2.Ликвидация и заличаване.
Първият вариант е по-бърз, тъй като за ликвидацията има задължителен период от 6м. в който кредиторите да предявяват взиманията си. Щ е трябва обаче да платите нотариална такса за договора за прехвърляне на търговското предприятие, както и да впишете прехвърлянето по партидата на другото дружество.
Поздрави,
Силвия
Струва ми се, че първият вариант не е толкова удачен, а би трябвало да се тръгне направо по втория вариант. Мисля си, че прехвърлянето на ООД на друго дружество няма да е тъй лесно, тъй като за това ООД може да се иска например да приведе капитала си в размера на чл. 117 ТЗ. (виж и ал.2 от §6: Търговското дружество по ал. 1 не може да сключва никакви търговски сделки освен необходимите за участие в приватизацията). И чак тогава да се осъществи прехвърлянето. Може да има и други подводни камъни - защо ще му е на дружеството приобретател едно "умряло" дружество след като възможността за приватизация май вече е отпаднала?
Само ликвидация и заличаване е най-чистия вариант. Още повече, че едно такова дружество не би имало кредитори, тъй като на него му е забранено от закона да извършва търговски сделки (и от там - възможността да има кредитори). Та 6-месечния срок ще е само формален срок.
А ако се изходи от разпоредбата на ал.4 от §6:
(4) Ако приватизационната сделка не бъде сключена от търговското дружество по ал. 1,
то се прекратява в тримесечен срок от приключване на процедурата по приватизация.
--------
Възможно е този 3-месечен срок вероятно не е спазен (ако процедурата по приватизация е приключила вече) и като извод: дружеството съществува в нарушение на закона. И ще последва чл. 155 ал.2 ТЗ:
Чл. 155. По решение на окръжния съд по регистрацията на дружеството то може да бъде прекратено:
1. по иск на съдружниците, ако важни причини налагат това. Искът се завежда срещу дружеството, ако дяловете на ищците съставляват повече от 1/5 от капитала;
2. (изм. - ДВ, бр. 84 от 2000 г.) по иск на прокурора, ако дейността на дружеството противоречи на закона;
-------
Та възможността за прекратяване по искане на прокурора май се явява трети "служебен" вариант. (само трябва някой да го сезира)