начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Неизплатени командировъчни

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Неизплатени командировъчни

Мнениеот ventsislaw » 27 Юли 2023, 09:05

Добро утро юристи (както казват в нашият отдел :D ), моля за съвет по личен казус с неизплатени командировъчни от бившия ми работодател. Казуса е следния - при прекратяване на трудовите ми отношения с бившия ми работодател, останаха неизплатени командировъчни за 4 месеца ( да добавя командировките са в градовете в Бълагрия и всеки месец съм пътувал, и връщал в рамките на деня - имал съм месеци с по 16 дни, имал съм и с по 20дни командировки) Пуснах сигнал до инспекцията по труда и вече имам отговор в който бившия ми работодател е заявил, че "всички командировъчни, които са попълнени коректно и върнати с отчет са изплатени."
Аз за себе си знам, че всичко съм отчел, описал правилно и предал лично, но нямам копие от заповедите за командировъчните, следователно може и да съм ги предал, може и да не съм - трябва да го докажа и от тук се поражда трудов спор. За да го докажа ми трябват свидетели, а ако не успея възнаграждението ми остава ли дължимо или трябва да приема, че няма да видя тези пари (сума от около 1600-1800лв). Какво мислите
ventsislaw
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 12 Май 2023, 14:55

Re: Неизплатени командировъчни

Мнениеот hristev » 27 Юли 2023, 15:33

Лесно може да видите къде сте бил. Ако поддържате тракера за местоположението на смартфона включено, то гугъл събира данни за местата, които сте посетил. Можете да се върнете назад (дори години назад) и да видите кой ден в кой град сте били, дори по часове.

След като за съответните дни сте имали трудов договор, не сте ползвали болничен, не сте били хоум офис и не сте санкциониран за самоотлъчка, то напълно обосновано е предположението, че сте били на работа и сте бил командирован - с оглед на данните от телефона Ви, разбира се.

В отговора от инспекцията по труда само това ли пише ? Не бяха ли установени нарушения, не бяха ли събрани доказателства ? Как са платени командировъчните ? На ръка ? Ми, Вие ако сте си подписал ведомостта, че сте получили всичко, то тази ведомост водена ли е правилно, респективно да не би да има съмнения, че са Ви плащали по-малко ?

Вие за какво им сигнализирахте - бланкетно или конретно - с дати, часове, механизъм на връчване на заповедите, подписването им, предоставяли ли са Ви екземпляр, как сте пътували, как сте отчитали разходите и прочие и прочие ?

Накрая, да питам ? Ако сте се разделили по взиамно съгласие и сте се подписал, че нямате претенции към работодателя и всичко Ви е изплатено (включително отпуската), то има ли смисъл да мислим по казуса ?

Все важни детайли.

Дайте повече правнорелевантни факти, колега.
hristev
Потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Неизплатени командировъчни

Мнениеот guest1 » 27 Юли 2023, 18:58

Идеята за тракера - примерно "Хронология" на Google Карти - е направо абсурдна. Да, ще се види кога и къде и бил човека, но не и:
Защо е ходил и какво е правил там?
Как е пътувал и къде е отсядал - ако е нощувал?

Затова си има Наредба за командировките в страната, в която всичко е написано.

ventsislaw затона е добре да си правите копия та командировъчните заповеди и отчетите.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron