начало

Шеф на окръжен съд е наказан с намаляване на заплатата за забавени дела Шеф на окръжен съд е наказан с намаляване на заплатата за забавени дела

Колко пъти може да се отлага едно наказателно дело?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Колко пъти може да се отлага едно наказателно дело?

Мнениеот drkalo2009 » 06 Ное 2023, 14:35

Здравейте, преди 3 години установихме, че на баща ми са откраднати земи (2 ниви) с фалшиво пълномощно. След подадена жалба в районна прокуратура Бяла Слатина, беше заведено наказателно дело. Междувременно заведохме и гражданско дело срещу фирмата собственик на нашите земи, с което си ги върнахме, както и разходите по делото. Но наказателното дело така и не може да тръгне, вече 3-та година. Всеки път 1-2 дни преди делото, едната от обвиняемите се разболява и постъпва в болница. Какво бих могъл да направя, за да се приключи най-накрая тази сага? Предварително благодаря!
drkalo2009
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Ное 2023, 14:27

Re: Колко пъти може да се отлага едно наказателно дело?

Мнениеот bvoykov » 07 Ное 2023, 12:26

За съжаление, отговорът ми едва ли ще е удовлетворителен за Вас, но реално е "колкото трябва - толкова пъти ще се отлага", сиреч може и 10. Когато подсъдимият сочи уважителни причини за неявяването си и не е заявил, че желае делото да продължи в негово отсъствие, съдът няма голям избор, освен да се съобрази с подсъдимия, защото иначе ще излезе, че му се накърнява правото на защита да вземе лично участие в процеса. Неприятно е, но такъв е законът. По-добре да се отложи няколко пъти, отколкото съдията да го гледа в отсъствие на подсъдимия незаконосъобразно, след което втората инстанция да му тегли чертата на присъдата и да го върне за повторно разглеждане и всичко наново, със свидетели и вещи лица пак на разпит и разходки. Разбира се, не трябва да се прекалява, след като няколко пъти се случи така да се отложи е нормално дори и съдията да търси начин да разгледа делото, щом подсъдимият си има и защитник, но аз лично не знам какво повече може да се направи освен да се прояви търпение. Аз само не разбрах, 3 години делото е в съдебна фаза и не може да тръгне? Колко са подсъдимите, че все се случва някой да се разболее? Според мен делото е отскоро в съдебна фаза, щом преди три години сте депозирали сигнала (жалбата) в прокуратурата. Не знам за какво престъпление се води делото, най-малкото ще е за документно престъпление, най-много - за някаква документна измама, но една година да стои в досъдебна фаза е напълно нормално и обичайно за такъв вид разследвания.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Колко пъти може да се отлага едно наказателно дело?

Мнениеот drkalo2009 » 17 Ное 2023, 20:14

Много благодаря за подробния отговор. Подсъдимите са две, едната се разболява всеки път преди датата, на която е насрочено делото. Аз съм загубил надежда, че виновните ще получат наказание. Поне си върнахме земите. Но е един омагьосан кръг - отново ме търси призовкарят, носи ми съобщението, разписвам го, отлагам си ангажиментите за тази дата, ..... и делото се отлага. Адски е досадно.
Още веднъж благодаря и лека вечер.
drkalo2009
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Ное 2023, 14:27


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron