Страница 1 от 1

законен повод

МнениеПубликувано на: 18 Авг 2004, 22:18
от shveda
Два дни както всички медии се прехласнаха по поредната ромска сватба. Всички писаха и ахкаха колко и какви тоалети имала младоженката, какви бижута, дарове , ястия. Как цялата махала яла, пила и се веселила цели 4 дни, как пристигали тежки гости и някак между това ахкане и охкане се изгуби информацията, че булката била на 13 години. Само преди броени дни писаха за друга тежка сватба на друга малолетна булка. Питам се, това не е ли законен повод за образуване на нак. производство по смисъла на чл.187, т.2 от НПК и защо нито един прокурор не се сезира при подбна информация? Вие какво мислите, колеги.

Re: законен повод

МнениеПубликувано на: 18 Авг 2004, 22:35
от LakeG
Абсолютно подкрепям!И нямам идея защо никой не възприема това за законен повод! Може би думата "сватба" в случая е доста пресилена.Надали някое длъжностно лице по гражданско състояние е узаконило подобно безумие с официален акт за брак в нарушение на закона. А ако е-ето още един повод за разследване. Може би ги спира формулировката на състава:)

Re: законен повод

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2004, 10:37
от Thody
Естествено че е законен повод. А и има какво да се разследва-"приносът4 на дядото, за който медиите тръбят, че е организатор на събитията, ролята на "младоженеца", който е 16-годишен и следователно вече може да носи нак. отговорност. Но едва ли ще се намери прокурор, който да образува предварително производство по този повод.

Re: законен повод

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2004, 11:48
от ipon
въпроса ти е резонен.Той предизвиква друг въпрос: бездействието на прокуратура
та ,е ли е престъпление от общ характер? и ако,той кой следва да повдигне обвине
ние срещу съответния прокурор/считам,че това трябва да бъде районния проку рор/.

Re: законен повод

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2004, 12:33
от Юлиян Чолаков
"Оти да се хаби" прокурорът, щом не е длъжен. Ако се сезира и назначи предварителна проверка: 1. Няма да му се плати реално за усилието. 2. Може да си има реални неприятности. В обратния случай няма неприятности, но има вариант и да му платят, за да си трае. Печелившата стратегия от позицията на прокурора е еднаква и за случая с ромската сватба, и за въпроса, поставен от ipon. Проку рор да се самосезира... или прокурор срещу прокурор... Ей така, самоинициатива "за спорта"? Звучи наивно.

Re: законен повод

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2004, 21:42
от shveda
Прав си, но не трябва да продължаваме да си затваряме очите пред всичко. Така продължаваме да вървим към никъде.

Re: законен повод

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2004, 00:21
от случаен
мисля, че освен за младата възраст на булката, в репортажа се говореше и за нейното купуване-струвала много пари според младоженеца..

Re: законен повод

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2004, 20:21
от Юлиян Чолаков
Ти какво предлагаш?

Познавам съсипаните родители на Петър Маринов Маринов, “случайно” разстреляния студент на 30 юни 2001 г., в дискотека “Алиби”, докато си купува кока кола на бара, празнувайки именния си ден с приятели. Свидетели има достатъчно, караници не е имало, убиецът е известен.
Има ли процесуална възможност родители да влияят, да настояват прокурорът да си свърши работата? И защо да я върши, щом може и него да гръмнат?

Според мен законни поводи има достатъчно, но няма достатъчно законови предпоставки.

Властта призна, че процесуалните закони трябва да се променят. Необходимо е тези закони да съдържат ясни правила и механизъм за търсене на реална отговорност от магистратите при неспазване на правилата, при всяко необосновано бездействие или забава.
Сегашната процедура с ВСС има пожелателен характер, който може да се избегне по различни начини. Първото (и необмислено) нещо, което ми идва наум, е да се предвиди санкция за виновния прокурор или съдия при необоснована забава от левче на ден, която да е събираема ежемесечно от заплатата му. Нарушението да се установява с уважена ж.б. Ж.б. да има регламентирана в ГПК, АПК и НПК.
Може всичко, но не всички го искат.