начало

Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС

Представяне на доказателства от подсъдимия

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Представяне на доказателства от подсъдимия

Мнениеот bogdanov_1961 » 11 Яну 2010, 10:58

Чл. 55 НПК дава право на обвиняемия да представя доказателства. Въпросите са: Какви могат да бъдат тези доказателства - напр. снимки може ли? Как се приобщават към делото в съдебния процес?

Благодаря!
bogdanov_1961
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 11 Ное 2009, 19:43

Re: Представяне на доказателства от подсъдимия

Мнениеот system » 11 Яну 2010, 11:23

bogdanov_1961 написа:Чл. 55 НПК дава право на обвиняемия да представя доказателства. Въпросите са: Какви могат да бъдат тези доказателства - напр. снимки може ли? Как се приобщават към делото в съдебния процес?

Благодаря!

Ако самият процес на фотографиране е част от предмета на доказване - напр. снимчките да са доказателство, че лицето, което ги е правило, се е намирало на определено място, в определено време - тогава е допустимо да бъдат приобщени като доказателства. Ако обаче се домогвате чрез представяне на снимката да докажете факт (събитие, действие, състояние) чрез отразяването му като изображение на тази снимка, мисля че по-скоро е недопустимо, съгласно чл. 105 ал. 2 от НПК. Защото целта в този случай е снимката да се ползва по-скоро като доказателствено средство - отразяваща и възпроизвеждаща конкретен факт от действителността - предмет на доказване, а не е изготвена по реда, предвиден в НПК.
Макар че ... не твърдя да съм прав. В интерес на истината, сме приобщавали, а и използвали снимки, неизготвени по реда на НПК. Случаят, за който си спомням, беше едно ПТП преди 12 години. Единият от участниците в ПТП-то твърдеше, че изгубил управление, защото автомобилът се блъснал в снежна пряспа на пътя. В огледния протокол такава пряспа не беше описана, а снимки към огледа не бяха направени. Обаче застрахователят беше направил собствен оглед с фотоалбум и на снимките тази пряспа се виждаше - просто е била почистена само дясната лента, а не и лентата за изпреварване, по която се е движел автомобилът. Мисля, че тогава приобщихме този албум към делото (ДП), въпреки че не беше изготвен по реда на НПК. Дали обаче и прокурорът се е позовал на него (делото беше прекратено) не си спомням.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Представяне на доказателства от подсъдимия

Мнениеот kpavlova » 11 Яну 2010, 20:29

Нали става дума само за снимка,както в доброто старо време, донесена на хартиен носител, а не за някакъв вид запис, от някакъв вид камера при видеозаписване/ наблюдение с някакво предназначение, незабранено от закон?
Трябва да призная- хвала на българския законодател в 21-я век за прецизната уредба на доказателствената стойност на резултатите от видеозаписване в процес и процедирането с тях./ вън от уредбата на негласното по ЗСРС/ :)
Защото целта в този случай е снимката да се ползва по-скоро като доказателствено средство - отразяваща и възпроизвеждаща конкретен факт от действителността - предмет на доказване, а не е изготвена по реда, предвиден в НПК.


Категорично не е ВДС, но ако е изключително относима и информативна, незаменима, освен това я представя обв.... може би снимката би могла да бъде ВД, когато на нея се гледа като на вид следа от събитието,тя е отражение :oops: .Нали ВД са предмети, върху които има следи от престъплението или всякакви предмети, които могат да послужат за разкриване на истината.При ВД основният въпрос, която трябва да се реши е за автентичността.На видеозаписите, след като са иззети /приобщени/по надлежния ред още в ДП/ най-често са записи от охранителни камери по ЗЧОД, фиксирани върху материален носител на информ.данни/ така, че да се приобщи и физически по делото- диск, флаш памет.../, с прави експертиза, техническа, която да провери и автентичност, да подобри информационна стойност , да установи вкопирани в кадър дата и час, с методологията на фотопортертната експертиза да се решават идентификационни задачи....... и много др.работи още ...обаче ..обективно техническо женско невежество :) , нелечимо е .
Да се приобщи снимката следва да е възможно и при настоящата редакция на НПК.В досъдебната фаза - може с протокол, може в хода на разпита да си каже, че представя и моли да се приеме еди какво си на каквото има еди какво си като доказателство/ това е вещ/, физически да се приложи по делото.В съдебната фаза - трябва доказателствено искане, определение на съда за приобщаването, да се предяви и на страните, да се оглежда ВД в съдебна фаза също може, както и да се назначи експертиза :oops: .Ако е само снимка може да й се прави фототехническа експертиза - на какви технически условия е продукт общо взето-дали изхожда от определено средство, може би могат да се определят размерите на заснетите обекти, разстояния/това за ПТП, като в примера на колегата Систем, за АТЕ ,мисля, че се казва фотограметрия- да се определят отстояния по снимки, трябва да има и спец.софтуер за тези работи/ - като в съдебната фотография.., по нейните методи, има ли монтаж,запазен ли е оригиналният образ ... какви материали са използвани...и експертът да ги доуточни в неформален разговор останалите питания :lol:
Последна промяна kpavlova на 12 Яну 2010, 01:06, променена общо 1 път
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: Представяне на доказателства от подсъдимия

Мнениеот krasitodorov » 11 Яну 2010, 22:06

Здравейте bogdanov_1961, моят съвет е обвиняемият да направи искане за приобщаване на тези веществени доказателствени средства в кориците на делото, въпреки че съдът ще отхвърли искането за това като недопустимо.
Положителният момент в това действие на обвиняемия според мен е, че информацията, която се съдържа в снимките, все пак ще стигне до съзнанието на съдията и няма как да бъде изтрито - това е от значение, тъй като щом се представят от обвиняемия, това означава, че възпроизвеждат информация, която оневинява или най-малкото смекчава отговорността му.
Отрицателният момент в това процесуално действие на обвиняемия е, че тези снимки не са изготвени при условията и по реда на НПК, поради което, искането 100 на 100 ще бъде отхвърлено като недопустимо на основание чл. 105, ал. 2 НПК.
Ако бях защитник, лично аз бих посъветвал обвиняемият да направи такова "недопустимо" искане.
krasitodorov
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 14 Дек 2009, 23:52

Re: Представяне на доказателства от подсъдимия

Мнениеот bogdanov_1961 » 13 Яну 2010, 10:44

Аз мисля, че НПК урежда процедурата, която разследващите органи трябва да спазват за да бъде тя прозрачна (мразя този термин, но не ми се търси по-подходящ) и контролирана. Според мен НПК не поставя ограничение на обвиняемия и неговата защита да представят всякакви доказателства пред съда. Съдът е решаващият орган, който ще прецени доколко те са относими и спомагат за изясняване на обстоятелства и факти, доколко са необходими и дали са допустими. А след като се запознаят и другите страни с тях би могъл да ги приобщи към делото чрез вписване в протокола за съдебното заседание. Не случайно се казва "съдебно следствие", а ролята на следствието е да събира доказателства. Ако възникне съмнение за изготвянето им може да назначи експертиза. Иначе прогласеното право на защитата и обвиняемия да представят доказателства остава като пожелание.
bogdanov_1961
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 11 Ное 2009, 19:43


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 57 госта


cron