начало

Адвокати обявиха мирен протест пред съдебните палати срещу избора на главен прокурор от този ВСС Адвокати обявиха мирен протест пред съдебните палати срещу избора на главен прокурор от този ВСС

наложена глоба по чл.78а от НК

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


наложена глоба по чл.78а от НК

Мнениеот azzia_a » 05 Окт 2009, 22:49

Здравейте,
интересуваме след като има наложена глоба по чл.78а от НК (за извършено леко ПТП ), при заплащане на същата, делото счита ли се за приключено? След заплащане на глобата, възможно ли е обжалване от страна на обвинителя.
И още един въпрос :) кой е по - добрия вариант (ако може да се нарече добър)- да бъде наложена глоба по чл.78 или да се постигне извън съдебна договорка с обвинителя и той да оттегли иска.
Благодаря предварително за отговорите и извинявайте ако въпросите ми са смешни, но съм много далече от тази сфера, а имам толкова въпроси, които трябва да си изясня :)
azzia_a
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 05 Окт 2009, 22:39

Re: наложена глоба по чл.78а от НК

Мнениеот dimnik » 06 Окт 2009, 08:59

След налагане от съда на административно наказание "глоба", Вие сте освободен от наказателна отговорност. С плащането на глобата сте изпълнили наложеното Ви административно наказание. Делото е приключено с Постановлението на съда за налагане на глобата. Що се отнася до гражданския иск на пострадалия от произшествието, то той е нещо отделно от наложената Ви санкция от страна на държавата. Там вариантите са два: както Вие казвате или извънсъдебно споразумение или гражданско дело след подаден градждански иск. Вие преценявате кое е по добре за вас, като имате напредвид, че разноските по делото ще са за ваша сметка. А и ПТПто едва ли е било толкова леко, предвид производство по чл. 78 а от НК. Предполагам, че има или значителни имуществени вреди или средна телесна повреда.
dimnik
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 03 Дек 2007, 22:34

Re: наложена глоба по чл.78а от НК

Мнениеот analizatora » 06 Окт 2009, 09:44

Има ли решение на съда, с което ви налага адм. нак. глоба по чл.78а?
Ако има кога е произнесено, преди колко дни?
Решението на съда подлежи на обжалване и ПРОТЕСТ по реда на гл.21 НПК, това го казва законодателя в чл.378, ал.5 НПК.
Ако не сте платил глобата не бързайте да я плащате, изчакайте решението на съда да влезе в сила и тогава си я платете т.е. трябва да изтече 15 дн. срок по чл.319, ал.1 НПК за обжалване/протестиране и след това платете.Дори и да платите глобата, преди да е вл.в сила решението на съда, това не значи че правото на обжалване/протестиране се преклудира.Представете си, че касационната инстанция отмени решението на съда, с което сте осъден(а) да плащате, а глобите по 78а. НК започват от 500 лв. нагоре.Разбрахте ли ме, значи влязло в сила решение, а ако не можете да се ориентирате, кога реш. е вл.в сила попитайте в нак.деловодство, там ще ви кажат крайната дата когато ще вл. в сила.
analizatora
Потребител
 
Мнения: 137
Регистриран на: 05 Авг 2009, 12:13

Re: наложена глоба по чл.78а от НК

Мнениеот andy70 » 06 Окт 2009, 10:29

analizatora написа:.....Представете си, че касационната инстанция отмени решението на съда.......


При института на 78а производството е двуинстанционно и няма касационна инстанция, а само въззивна! (справка - 346 т.1 НПК)
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: наложена глоба по чл.78а от НК

Мнениеот analizatora » 06 Окт 2009, 11:22

Анди,у грешката е моя, другото е вярно, но думата касационна не есъобразена с разпоредбата на чл.378, ал.5 НПК.Сори, нищо лично, в спора се ражда истината
Последна промяна analizatora на 06 Окт 2009, 17:24, променена общо 1 път
analizatora
Потребител
 
Мнения: 137
Регистриран на: 05 Авг 2009, 12:13

Re: наложена глоба по чл.78а от НК

Мнениеот portokal » 06 Окт 2009, 12:09

Анди, ама ти сериозно ли, ти май си много под средното ниво, а аз имах по-добро мнение за теб, или още не си стигнал до там, има време.Такава изцепка от теб, не очаквах, ти май си се подал, на мажоретните суперлативи, които сипе по твой адрес клакьор, като пламен пенев.Не му вярвай, той те лъже.
На теб ли да обяснявам, по адм.нак.дела, кой съд коя инстанция е, няма да се хабя с юридически аргументи, защото след подобни изказвания си задавам въпроса дали ще ме разбереш, ще ти кажа само да се поинтересуваш как се казват делата в окръжните съдилища, които са образувани по жалба или протест, срещу решение по чл. 78а НК.Виж ги тия неща, прочети, и друг път не бързай с изказванията си.

Ъъъъъ?! :shock:

*****
...интересуваме след като има наложена глоба по чл.78а от НК (за извършено леко ПТП ), при заплащане на същата, делото счита ли се за приключено? След заплащане на глобата, възможно ли е обжалване от страна на обвинителя.

Възможно е всякакво обжалване и протестиране от прокурора.

Анди, вярно е, че на касационно обжалване не подлежат, затова пък подлежат на възобновяване. 8)
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: наложена глоба по чл.78а от НК

Мнениеот bay4o » 06 Окт 2009, 12:21

По ред:
Може да имате решение, с което сте освободен от нак. отговорност и Ви е наложено адм. наказание глоба по чл. 78 а от НК, което също подлежи на протест в 15 - дневен срок от връчване на съобщението на всяка от страните в процеса. Така че, дори и преждевременно да сте платили глобата, тъй като 15 - дневният срок за Вас може и да е изтекъл, ама за прокуратурата - да не е, то тя може да протестира решението. В този смисъл плащането на глобата не слага край на съдебното производство, същото ще приключи с влизане в сила на съдебния акт на ОКръжния съд като въззивна инстанция. По тези дела касационен контрол не се допуска, този тип административнонаказателни дела НЕ са такива по ЗАНН /чл. 379 ТПК/, респективно втората инстанция не е касационна, а въззивна и в този смисъл казаното от анализатора е невярно и подвеждащо.
По отношение въпросът Ви за споразумение с пострадалия, който да изрази съгласие да не бъдете наказван, то сте пропуснал срока, тъй като съгласно чл. 24 ал. 1 т. 9 от НПК пострадалото лице трябва до започване на съдебното следствие пред първоинстанционния съд да направи искане за прекратяване на нак. производство, а при Вас първоинстанционното производство вече е приключило, така че от тук нататък няма какво да сторите.
bay4o
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 05 Окт 2006, 12:12

Re: наложена глоба по чл.78а от НК

Мнениеот andy70 » 06 Окт 2009, 12:56

Портокал, за възобновяване нищо не съм казал, още повече, че възобновяването на този вид дела е по реда на 380 НПК.
Коментирах само, че въззивната инстанция е последна.
Анализатора, не само съм стигнал дотам, ами съм го минал отдавна.
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: наложена глоба по чл.78а от НК

Мнениеот plamena26 » 06 Окт 2009, 14:12

Колегата май има предвид че всъщност второинстационния съд е касационен, тъй като производството се развива в 2 инстнации, а не в три.Не че делата по 78а стигат до ВКС.Например административния съд се явява касационен по отношение на административнонаказателни от районен.
plamena26
Потребител
 
Мнения: 325
Регистриран на: 19 Ное 2006, 12:28
Местоположение: София

Re: наложена глоба по чл.78а от НК

Мнениеот analizatora » 06 Окт 2009, 16:15

Грешката е моя, въззивни са делата, да признавам, подведох се, моля за извинение, ако съм засегнал някой.Днес не ми е ден, но както се казва в едно тел.предаване за "негово величество питащият" колегите са прави, инстанцията е въззивна, а не касационна.
Последна промяна analizatora на 06 Окт 2009, 17:11, променена общо 1 път
analizatora
Потребител
 
Мнения: 137
Регистриран на: 05 Авг 2009, 12:13

Re: наложена глоба по чл.78а от НК

Мнениеот portokal » 06 Окт 2009, 16:27

Анализаторе, не знам, бате, къде си го сънувал това за окръжния съд като касационна инстанция "по делата по чл.78а НК" (ще рече явно тези по глава 28 от НПК, защото 78а, както не знам дали знаеш, ;-) може да се приложи и по "обикновени" дела).
Даже в НПК пише черно на бяло (чл. 378, ал. 5), за да не спорят анализаторите, че решението по гл. 28 подлежи на обжалване и протест по реда на гл. 21 - "Въззивно производство".
Пламена26 явно е имала предвид апелативния съд*, а аз не можах да разбера как от един нищо и никакъв, прост като фасул и ясен като бял ден въпрос можа, с активното съдействие на Анализатора, да бъде забъркана такава каша. 8) :oops:

КНАХД в окръжния съд бяха делата по жалби срещу наказателни постановления, явно сънят ти е отпреди влизането в сила на АПК.
______________
*Или по-скоро е имала предвид не апелативния съд, който разглежда предложенията за възобновяване на делата по гл. 28, а наказателните постановления, но всъщност тук не говорим за тях, те нямат общо с чл. 78а (освен дето и двата вида дела са "НАХД").
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: наложена глоба по чл.78а от НК

Мнениеот azzia_a » 06 Окт 2009, 21:56

Благодаря на всички за отговорите и бързата реакция
azzia_a
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 05 Окт 2009, 22:39


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 73 госта


cron