начало

Съюзът на съдиите призова този ВСС да не избира главен прокурор и шеф на ВАС Съюзът на съдиите призова този ВСС да не избира главен прокурор и шеф на ВАС

Трябва ми съвет

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Трябва ми съвет

Мнениеот peci23 » 03 Апр 2009, 11:09

На 13.04.2008г. бях задържан с наркотични вещества. Като преди това имам условна присъда за същото от 2006г. Не ми е ясно дали е приет новия закон и подлежа ли на ефективна присъда само за притежание без разпространение на наркотични вещества, като нямам повторение на деянието по закон. Моля дайте ми съвет. Благодаря ви предварително.
peci23
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Апр 2009, 10:52

Re: Трябва ми съвет

Мнениеот centara » 03 Апр 2009, 11:27

Гориш :evil:
Новият закон (закона за амнистия) е приет, но обхваща само престъпленията извършени по непредпазливост. Държането на наркотични вещества винаги е умишлено престъпление и за теб амнистия няма да има.
Дано си извадиш поука.
centara
Младши потребител
 
Мнения: 57
Регистриран на: 21 Фев 2008, 13:23

Re: Трябва ми съвет

Мнениеот Inspector_MBP » 04 Апр 2009, 12:55

Зависи от вида и количеството на НВ, както и от още няколко други фактора. В общия случай - да, честито: Подлежиш на ефективно наказание.

Ако деянието е извършено в изпитателния срок по предходната присъда (а така, както гледам най-вероятно е), ще си "излежиш" и наказанието по нея, независимо от вида и количеството на НВ, с което са те хванали последния път. Красота.
Ако новото ти деяние е извън изпитателния срок, ще си изтърпиш наказанието само за последното деяние.

P.S.:
Стомната с водичката, рано или късно се чупи. Закон Божи.
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
Аватар
Inspector_MBP
Потребител
 
Мнения: 419
Регистриран на: 30 Окт 2007, 13:49
Местоположение: Живее в Родината си.

Re: Трябва ми съвет

Мнениеот svettoslav » 07 Апр 2009, 07:48

Здравейте!Макар и малко по-късно,ще се опитам да бъда от полза на провинилия се пред закона.Проблемът всъщност не може да бъде изяснен категорично,тъй като не са ясни обстоятелствата и по - специално квалификацията на деянията на търсещия съвет.Не може с категоричност да се твърди,че ще бъде изтърпяно наказанието по предходната присъда,било изцяло,било частично.Щом като не знаем какво е престъплението как бихме могли да сме наясно какво е наказанието,което ще му бъде наложено!Нали именно това обстоятелство е от значение за изтърпяване изцяло или отчасти на предходната присъда.Извършването на умишлено престъпление в изпитателния срок не винаги значи,че трябва да се търпи и отложеното наказание,дори да е от общ характер.Напълно възможно е ,дори случаят да не е "маловажен" по смисъла на чл.354а,ал.5 НК,на дееца да бъде наложено наказание "пробация".Това може да е така,в случай че делото се гледа по реда на съкратеното съдебно следствие и в случая се касае са рискови наркотични вещества по смисъла на чл.354а,ал.3,т.2 НК.Търсещият съвет не твърди,че е било с цел разпространение,което може да доведе до посочената квалификация и поради липсата на предвиден специален минимум да се стигне до наказание,непредвидено в разпоредбата на чл.68,ал.1 НК,а именно "пробация",което ясно значи,че деецът не само,че няма да търпи отложеното наказание,но и изобщо няма да бъде наказан с лишаване от свобода по втората присъда!
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 60 госта


cron