начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

НАказателно производство - срокове за прекратяване

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот vidiot » 31 Мар 2009, 11:19

Здравейте, това е първата тема която пускам в този сайт и не съм съвсем сигурен дали и тук мястото,но така или инак имам нужда от компетентен отговор на едно питане.

на 7.02.09 срещу мен беше образувано досъдебно производство, по закона за прекурсите и наркотичните вещества..до този момент обаче, не са ми повдигнати никакви конкретни обвинения и реално не съм обвиняем..въпроса ми е какъв е срока в които следствието и прокуратурата трябва да вкарат всичко в съда?Има ли определен срок от закона,след изтичането на който, трябва да прекратят производството или могат да го влачат с години.. ?

Благодаря предварително на всички отзовали се с отговор!

Поздрави и успешен ден!!
vidiot
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Мар 2009, 11:12

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот rts » 31 Мар 2009, 13:23

Цитат: "на 7.02.09 срещу мен беше образувано досъдебно производство, ..до този момент обаче, не са ми повдигнати никакви конкретни обвинения и реално не съм обвиняем.."
Нещо не сте доразбрали, или ни шиканирате. За да бъде образувано срещу конкретно лице досъдебно производство, е необходимо това лице да е привлечено като обвиняем ....
После, щом не сте обвиняем, как разбрахте точно на коя дата е образувано производството ?
Не ми харесва ...
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот system » 31 Мар 2009, 13:36

rts написа:
За да бъде образувано срещу конкретно лице досъдебно производство, е необходимо това лице да е привлечено като обвиняем ....

Не е така. Привличането на лицето като обвиняем нито е предпостовка, нито задължително съпровожда образуването на досъдебно производство, макар че е възможно, съгласно чл. 219 ал. 2 от НПК.
Досъдебно производство се образува с постановление на прокурора или с провеждане на първото действие по разследване от изброените в чл. 212 ал. 2 от НПК: оглед на местопроизшествието и свързаните с него претърсване и изземване и разпит на очевидци. Дори и тогава лицето не се счита обвиняемо, извън хипотезата на чл. 219 ал. 2 от НПК. Според общото правило на чл. 219 от НПК, лицето се привлича като обвиняем, когато се съберат достатъчно доказателства за виновността му и не са налице основания за прекратяване или спиране на наказателното производство.
Но истината е, че адвокатската помощ в случая е препоръчителна :wink: .
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот portokal » 31 Мар 2009, 14:21

Систем - "срещу конкретно лице". :wink:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот system » 31 Мар 2009, 14:37

portokal написа:
Систем - "срещу конкретно лице".

Е и ? Дори и ДП да е образувано "срещу конкретно лице", това не означава, че точно това лице ще бъде привлечено като обвиняемо, нито че лицето трябва задължително преди (абсурд) или едновременно с образуването на производството да бъде привлечено като обвиняем.
Поначало, посочването на лицето, за което има данни, че е извършило престъпление, не е задължителен реквизит на акта за образуване на ДП - чл. 214 от НПК.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот portokal » 31 Мар 2009, 14:42

Идеята беше (моята, а според мен - и на rts), че докато не е привлечен като обвиняем, производството не е срещу него, а формално е срещу неизвестен извършител, дори името му да се сочи иначе на сто места.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот system » 31 Мар 2009, 14:48

Съгласен съм.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот lexy21 » 31 Мар 2009, 15:03

Абсолютно подкрепям Систем. А и човекът си е много добре разбрал - в прокурорският акт или в съобщението по чл. 212, ал. 2 от НПК до прокуратурата е посочено, че производството е образувано срещу него. Това не го прави обвиням и може никога да не са налице предпоставките по чл. 219, ал. 1 от НПК и да не бъде привлечен в това му качество. Това с формалното водене срещу неизвестен обаче не е съвсем така... Макар и НПК да не познава процесулна фигура като "лице, срещу което е образувано НП" и да не свързва с нея неблагоприятни последици за лицето, то на практика други закони въвеждат такива - например могат да му отнемат оръжието, ако има издадено разрешение по ЗКВВОБ и колкото и да жали, практиката на ВАС е еднопосочна в тази хипотеза - независимо дали лицето е привлечено като обвиням или разпитано в процесуалното качество на видетел в производството, оразувано срещу него, условията на закона са изпълнени и заповедта се потвърждава. Недомислица законодателна, но факт.
Та, на въпроса на питащия - по принцип срокът за разследване е 2 месеца, ако прокурорът не е предвидил по-кратък срок, но този срок може да бъде продължен от прокурор от горестоящата на наблюдаващата прокуратуда с до 4 месеца, а след това - от главния прокурор на практика неограничен брой пъти... до изтичане на давността все пак :wink: Давността е различна и зависи от предвиденото наказание за съответното престъпление.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот dimist » 31 Мар 2009, 16:07

"на 7.02.09 срещу мен беше образувано досъдебно производство, по закона за прекурсите и наркотичните вещества"
Що за майтап? Да нямаш предвид чл. 354а НК?Ако е така, рано ти е да питаш за давностните срокове.
dimist
Потребител
 
Мнения: 698
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот vidiot » 03 Апр 2009, 15:09

Значи директно на последният отговор не съм сигурен точно по кой член и коя буква е..документите не са пред мен в момента.. но в момента на ареста си имах около 1.5 грама "суха тревиста маса,която при направения полеви наркотест реагира на канабис"...та мисълта ми е следната... ясно разбрах могат и с години да си водят досъдебно производство срещу мен..НО длъжни ли са за всяко удължаване да ме предупреждават или не? Мога ли лично да поискам да бъде внесено в съда след определен период от време ? И общо взето някой може ли да ми каже...с каква присъда най-често завършват тези дела.. :roll:

Благодаря предварително!
vidiot
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Мар 2009, 11:12

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот T.A.R.A. » 03 Апр 2009, 23:00

По принцип никой нищо не може да Ви каже така "наизуст".Трябва да има повече данни за делото.Сигурен ли сте, че не ви е предявено обвинение?Имахте ли защитник, когато бяхте задържан в полицията?Задържането за 24 или 72 часа беше?
T.A.R.A.
Потребител
 
Мнения: 225
Регистриран на: 12 Фев 2007, 18:19

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот vidiot » 04 Апр 2009, 09:54

Бях задържан за 24 часа.Разписах заповедта за арест, а на протокола с описанието на иззетите вещи написах "Намерих го на пътя, НЕ СЪМ НАПРАВИЛ НИЩО!" (не викам просто там го написах с огромни букви)След това преди да ме разпита дознател имах възможноста да говоря с юрист.След като разгледа документите от задържането ми каза,че трябва да се придържам към тая версия и така и стана..в показанията си съм обяснил само как и къде съм намерил въпросния пакет в кутия от цигари и как в този момент са дошли полицаите,които са действали адски бързо... тва е всичко което мога да кажа по случая... :roll:

Повече от това не мога да кажа...
vidiot
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Мар 2009, 11:12

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот lexy21 » 04 Апр 2009, 10:37

НО длъжни ли са за всяко удължаване да ме предупреждават или не? не, не са длъжниМога ли лично да поискам да бъде внесено в съда след определен период от време ? да, можете, но той тече от момента на привличането Ви в качеството на обвиняем, не и преди товаИ общо взето някой може ли да ми каже...с каква присъда най-често завършват тези дела.. зависи от различни обстоятелства


Най-добре ангажирайте адвокат, който да Ви защитава и той ще отговори на всичките Ви въпроси в съответствие със специфичните обстоятелства около конретния случай.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron