Т.е.също мисля,че "две в едно" е възможно, защитените обекти са различни, съставите не са в отношение на поглъщане, въпреки,че деецът има лично отношение и мотив, да може да отговаря и за хулиганство/ ако съставомерните му признаци са осъщ.
Мдамм.. хубаво го мислим ние, но я погледни какво казват "старейшините"
РЕШЕНИЕ № 81 ОТ 05.03.2001 Г. ПО Н. Д. № 653/2000 Г., III Н. О. НА ВКС
Публикувано: Сборник "Съдебна практика наказателна колегия 2001", пор. № 25
ДАЛИ ДЕЯНИЕТО ПРЕДСТАВЛЯВА МАЛОВАЖЕН СЛУЧАЙ ПО СМИСЪЛА НА ЧЛ. 93, Т. 9 НК СЛЕДВА ДА СЕ ПРЕЦЕНЯВА НЕ САМО ВЪЗ ОСНОВА НЕЗНАЧИТЕЛНОСТТА НА ВРЕДНИТЕ ПОСЛЕДИЦИ, НО И КАТО СЕ СЪПОСТАВИ КОНКРЕТНАТА СТЕПЕН НА ОБЩЕСТВЕНА ОПАСНОСТ НА ДЕЯНИЕТО И НА ДЕЕЦА.
КОГАТО УНИЩОЖАВАНЕТО ИЛИ ПОВРЕЖДАНЕТО НА ЧУЖДА ВЕЩ СЕ ЯВЯВА ЧАСТ И ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ХУЛИГАНСКИТЕ ПРОЯВИ НА ДЕЕЦА, ТОЙ ЩЕ ОТГОВАРЯ САМО ЗА ПРЕСТЪПЛЕНИЕ ПО ЧЛ. 325 НК, НЕ И ЗА СЪВКУПНОСТ С ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО ПО ЧЛ. 216 НК.
Чл. 93, т. 9 от НК
Чл. 325 от НК
Чл. 216 от НК
Докладчик председател на отделение Елияна Карагьозова
Доводът за нарушение на материалния закон по отношение потвърдената присъда в частта по чл. 216, ал. 1 НК за сумата 85. 50 лева е неоснователен.
Независимо че щетата възлиза на сума, равняваща се почти на една минимална заплата, преценката за това дали случаят е маловажен зависи не само от стойностния израз на предмета на престъплението. В чл. 93, т. 9 НК законодателят е дал определение на "маловажен случай". От прочита на разпоредбата става ясно, че незначителността на вредните последици не е самостоятелно основание, а винаги същото се съпоставя със степента на обществена опасност на деянието и след преценката, че представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от този вид. Следователно ниската или незначителната стойност на предмета на престъпление не предпоставя задължителен извод за прилагане привилегирования състав на чл. 216, ал. 2 НК. Въззивният съд не е обсъдил изрично този довод, поддържан и пред него, но е приел, че квалификацията на деянието е правилна. Касационният състав счита, че законът е правилно приложен. Това е така, защото съвкупната преценка на обстоятелствата по делото изключват извода за маловажен случай. Хронологията на събитията, провокирани от поведението на подсъдимия сочат на упорито неправомерно действие, свързано с безпричинна агресивност и незачитане собствеността на свид. А. Такива действия е извършил на два пъти на 3.03.2000 г., а последното, свързано с унищожаване стъклото на автомобила на свид. А. извършва на 10.03.2000 г. Преценено е обстоятелството, че под въздействие на алкохола подсъдимият посяга и разрушава вещи и имущество и на други лица. Видно от съдебните бюлетини, подсъдимият е осъждан и преди за такъв вид престъпление. Изложеното го очертава като личност със завишена степен на обществена опасност, а деянието предвид на посочените обстоятелства изключва извода, че е с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от този вид. Затова и като е потвърдил присъдата в частта за квалификацията по чл. 216, ал. 1 НК въззивният съд не е допуснал нарушение на закона.
Доводът за нарушение по чл. 352, ал. 1, т. 1 НПК по отношение обвинението по чл. 216, ал. 2 НК е основателен в частта, в която се поддържа, че деянието е елемент от състава на престъплението по чл. 325 НК.
При установените фактически обстоятелства неправилно е прието, че с хулиганските действия подсъдимият в съвкупност е извършил и самостоятелно престъпление по чл. 216, ал. 2 НК. Това е така, защото инкриминираното счупване на прозореца е част и продължение на хулиганските прояви на подсъдимия, съставомерни по чл. 325 НК. В тази част подсъдимият следва да бъде оправдан.
Хмм..дали някой от ВКС посещава форума
???
Ако погледнем от добрата страна, хубавото е, че в БГ източници на право са законите, а не съдебните прецеденти, въпреки че е трудно да се бориш с константната практика. Все пак в мен гори искрица надежда, че съдебният състав на I н.о. на ВКС и по-конкретно върховният съдия Пламен Томов в най-скоро време ще постанови поредното екстравагантно решение, с което да промени статуквото