начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Длъжна ли съм да дам показания?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Длъжна ли съм да дам показания?

Мнениеот bttbtt » 10 Фев 2008, 11:26

Не волно станах свидетел на скандал в който присъстваше заплаха за убийство между двама мои приятели (единия е баща на детето ми а другия му е чичо). Имам не официална покана от следователката да дам показания (казала е на бившия ми съпруг, че иска да ме разпита). Длъжна ли съм да отида, да дам показания? Ако откажа да дам показания нося ли някаква отговорност? Не желанието ми да дам показания е свързано с факта, че и двамата са ми абсолютно еднакви и не желая да взимам страна в проблема.
bttbtt
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Фев 2008, 11:15

Мнениеот dizhel » 10 Фев 2008, 12:16

Не сте длъжна, така както представяте фактите. Ако получите официална призовка сте длъжна да се явите, но пред следователката(всъщност предполагам, че е дознателка:), може да заявите фактическото съжителство с бащата на детето Ви, което Ви освобождава от задължението дад дадете показания.
dizhel
Потребител
 
Мнения: 177
Регистриран на: 21 Яну 2003, 02:02

Мнениеот punisher » 10 Фев 2008, 12:21

Ако се намирате във фактическо съжителство с бащата на детето си,имате право да откажете да свидетелствате според НПК.Но разбира се трябва да има редовно призоваване в качеството ви на свидетел-т.е. призовка,връчване и т.н.Такива неофициални покани по нашето право не важат.
punisher
Потребител
 
Мнения: 576
Регистриран на: 14 Яну 2008, 18:01
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bttbtt » 10 Фев 2008, 12:37

dizhel написа:Не сте длъжна, така както представяте фактите. Ако получите официална призовка сте длъжна да се явите, но пред следователката(всъщност предполагам, че е дознателка:), може да заявите фактическото съжителство с бащата на детето Ви, което Ви освобождава от задължението дад дадете показания.

Благодаря за отговорите ви! Само не разбирам какво означава фактическо съжителство?
bttbtt
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Фев 2008, 11:15

Мнениеот kpavlova » 10 Фев 2008, 12:40

всичко, което е и брака, без юридическа форма.
Живеете с бащата на детето си на "семейни начала", както му се казваше, без да сте се "подписвали някъде" за това.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот T.A.R.A. » 13 Фев 2008, 16:16

Фактическо съжителство е налице, тогава когато живеете заедно, ползвате евентуално общо домакинство, имате деца, но нямате сключен граждански брак.
Така, както представяте ситуацията, не сте длъжна да давате свидетелски показания.Ако обаче получите призовка, сте длъжна да се явите пред разследващия орган, който ще разясни правата Ви и ще Ви обясни, че имате право да откажете да давате показания на основание чл.119 от НПК./за вас важи хипотезата на фактическо съжителство/.Така, че при нежелание, кажете че ще се възползвате от правато си по НПК.
T.A.R.A.
Потребител
 
Мнения: 225
Регистриран на: 12 Фев 2007, 18:19

Мнениеот nikolai.pachevski » 13 Фев 2008, 17:54

Сключеният брак се доказва с документ, а съжителството с какво?
Впрочем bttbtt май не живее с "бившия си съпруг" ...
Memento mori
nikolai.pachevski
Потребител
 
Мнения: 136
Регистриран на: 30 Апр 2006, 13:47
Местоположение: Плевен

Мнениеот T.A.R.A. » 14 Фев 2008, 19:54

Всичко зависи от допълнителнителните данни за случая.Ако не живеят заедно, според мен, няма право да отказва да дава показания.Няма основание в НПК - баща на детето ми.А иначе, съжителството може би следва да се докаже с други свидетелски показания и настоящ адрес, например.Наистина това е интересно.Как според вас трябва да се доказва?
T.A.R.A.
Потребител
 
Мнения: 225
Регистриран на: 12 Фев 2007, 18:19

по темата

Мнениеот pm » 17 Фев 2008, 18:56

Като казвате, че и двамата са ви напълно еднакви, това най-вероятно идва да каже, че с бащата на детето не сте във фактическо съжителство и следователно няма причина да откажете да дадете показания по случая. Когато бъдете призована да се явите за разпит сте абсолютно длъжна да се явите, в противен случай ще бъдете принудително доведена, а това определено няма да ви се понрави. Не чакайте непременно призовка - обаждането по телефона също се счита за редовно уведомяване, когато се касае за лице, следващо да даде показания в качеството на свидетел.
pm
Потребител
 
Мнения: 116
Регистриран на: 24 Апр 2005, 17:36

Мнениеот todorst » 17 Фев 2008, 19:20

nikolai.pachevski написа:Сключеният брак се доказва с документ, а съжителството с какво?
Впрочем bttbtt май не живее с "бившия си съпруг" ...

Може ли някои да даде критериите за това "на семейни начала" Напр. Общо домакинство,сутрин заедно си пият кафето/чая, вечер заедно си пият питието и вечерят, после заедно си лягат и пр...т нещо. СЕГА МУ КАЗВАТ С--С. оТ ТОВА ОБЩУВАНЕ СА СЕ ПОЯВИЛИ ДЕЦА! ЕТО ТАКА РАЗБИРАМ " НА СЕМЕЙНИ НАЧАЛА" нО ЕДНОТО ДОКОЛКОТО РАЗБРАХ СЕ ДОКАЗВА С ЛИСТ ХАРТИЙКА= ПРОСТО И ЛЕСНО /МАКАР ДВАМКАТА И ДА НЕ ЖВЕЯТ ЗАЕДНО, НО ИМАТ ХАРГИЙКАТА/ А ДРУГОТО СЪС СВИДЕТЕЛИ,д н к ПРОБИ ЗА ДЕЦАТА. зАТОВА АКО НЯМАТЕ СЕРИОЗНИ ИМУЩЕСТВЕНИ ИНТЕРЕСИ, НАПРАВЕТЕ СИ БРАКА ПО ЗАКОНА = ГРАЖДАНСКИ БРАК
todorst
Потребител
 
Мнения: 632
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 69 госта


cron