Страница 1 от 2

Необжалваемост на НП

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2008, 19:02
от trismagis
Казус е следния - наскоро ми съставиха акт по ЗДвП за неспазване на пътната маркировка. В наказателното постановление съм наказан с глоба от 20 лв. и 6 контролни точки. Актът е напълно омазан, основанието, което е вписано там е, цитирам "чл. 6 т. 1 пар. 10 във връзка с чл. 13 ал. 2 от нар. 2/2001 г. от ППЗДВП" а трябва да става дума за пресичане на двойна непрекъсната линия. Ако откриете съответните членове доста ще се посмеете.

Проблемът е, че с размерът си от 20 лв. наказателното постановление по силата на чл. 189 ал. 5 от ЗДвП е необжалваемо.

Въпросът е следния: възможно ли е да обжалвам пред съда по някакъв начин самото основание за издаване на НП или законосъобразността му, или пък да се обжалва АУАН, на чието основане е издадено?

И въобще, като гражданин, имам ли някаква защита от полицейски произвол във вид на множество безоснователни актове в размер до 50 лв. Може ли в правова държава да има законова възможност дадена служба да има абсолютната власт да вменява вина и да изземва функциите на съда и ако да, какво мога да направя по въпроса?

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2008, 19:38
от Karakochev
Необжалваемо значи необжалваемо.......

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2008, 19:59
от hasplu
а - защо? пуснете си една жалба на основание съществени процесуални нарушения при съставянето на акта и чакайте - съда сам ще определи дали е наистина "необжалваемо" :)

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2008, 20:13
от trismagis
Т.е. съветвате ме да пусна жалба срещу акта а не наказателното постановление?
Лошото е, че по ЗАНН жалбата се подава през наказващия орган до съда, но в КАТ отказват да приемат такива жалби ("необжалваеми").
Чувал съм, че мога да я пусна по пощата (съответно препоръчана с обратна разписка). Мога ли и до кого (до КАТ или до СРС)?

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2008, 20:30
от hasplu
колежката е абсолютно права - обжалвайте задължително акта и въз основа на него НП. Чрез КАТ . ако някоя леля чиновничка откаже да го приеме по цитираните от Вас мотиви, вдигате шум до небесата, настоявате шефа на КАТ да дойде на крака при Вас и да Ви обясни защо не поже да си пуснете жалбата (интересно ми е какво ще измисли, при положение, че в слуцая КАТ се явява нещто като куриерска служба). И ако накрая нещата се закучат наистина настоявате да Ви се издаде служебна бележка с входящ номер от деловодството, дата и подпис на лелята или шефа на КАТ, в която да пише, че са отказали да ви приемат жалбата на основание "необжалваемост" на НП :D и с нея вече в съда, но на друго основание :D

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2008, 20:32
от hasplu
poli - изпреварила си ме докато писах, но и твоя начин става :D

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2008, 20:48
от trismagis
Благодаря много и на двамата.
Остана само един въпрос - в такъв случай с какъв документ, заместващ талона ми (акта, НП) ще мога да карам през времето (година?), през което тече делото. Мисля, че в случай на жалба в КАТ връщат акта с печат за удължаване ... ако го подам в съда няма да имам аналогичен документ?

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2008, 21:01
от trismagis
Точно така... всъщност съжалявам, грешката е моя - предполагам, че ще трябва всеки месец да тичам до КАТ за печат върху НП за удължаване поради неприключило дело? Логично :)

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2008, 21:01
от hasplu
Чл. 157. (8) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наказателното постановление заменя контролния талон за период от един месец след влизането му в сила, съответно решението или определението на съда при обжалване.

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2008, 21:14
от trismagis
hasplu написа:Чл. 157. (8) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наказателното постановление заменя контролния талон за период от един месец след влизането му в сила, съответно решението или определението на съда при обжалване.

Съжалявам, това не го разбрах. Знам, че НП замества талона един месец след връчването му. А кога влиза в сила? И какво се случва след изтичането на този месец, при положение, че все още няма решение на съда?

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2008, 22:58
от mnogo_prost
Колеги, по-горе някой написа, че "необжалваемото НП си е необжалваемо" и това е.
Смятате ли, че наистина винаги е така?
Интересно е да се поразсъждава на тази тема, но с истински аргументи. Някак си повърхностно е да кажем "Ти обжалвай, пък съдията ще реши дали е необжалваемо". А нали съдията трябва да се аргументира по някакъв начин - какъв е той според вас?

МнениеПубликувано на: 01 Фев 2008, 14:12
от mnogo_prost
Пак да попитам необжалваемо ли е НП, с което е наложена 50 лв. глоба по чл. 111 от ЗГ за това, че горският стражар е казал на някого да си свали шапката, а последният отказал.

Чл. 111 от ЗГ гласи: "Който не изпълни разпореждания на служител по горите, дадени в кръга на служебните му правомощия, се наказва с глоба от 10 до 200 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание."
Чл. 113, ал. 4 от ЗГ гласи: "Не подлежат на обжалване наказателните постановления, с които е наложена глоба до 100 лв. включително или е постановено отнемане в полза на държавата на вещи, чиято стойност е до 1000 лв., или обезщетението за причинени щети е на същата стойност."

МнениеПубликувано на: 16 Мар 2008, 21:58
от aboykov
Аз имам сходен казус. Визирам това, че обжалвам НП в момента и управлявам МПС с полученото копие на това НП. Днес малко се разправях с органите на Пътна Полиция, които ми заявиха, че полученото от мен на 27.08.2007 година НП е замествало контролния ми талон само един месец. Да но промяната в ЗДвП е за влезнали в сила НП "чл. 157 (8) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наказателното постановление заменя
контролния талон за период от един месец след влизането му в сила...". ЗАНН обаче регламентира, че: Чл. 64. Влизат в сила наказателните постановления, които:
а) не подлежат на обжалване;
б) не са били обжалвани в законния срок;
в) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 1998 г.) са били обжалвани, но са били потвърдени или изменени от съда.

От което си правя елементарния извод, че аз не мога да получа заместващ документ на контролния талон :lol:
Отделно този чл. 157, в който е добавена ал.8 за заместване на контролния талон е от ДВ 51/2007 публикуван на 26.06.2007, а моето Наказателно Постановление е издадено на 20.06.2007. Не видях, че е посочено да регламентира и всички останали издадени НП през текущата година. Трябва ли да се прилага и върху моето издадено НП?

Извинявам се, ако не съм се изразил правилно, но не съм юрист :roll:

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2008, 21:23
от nikolai.pachevski
poli_g написа:Обжалвайте задължително.
НП е необжалваемо по отношение на постановената в него глоба / правилно сте посочили чл.189, ал5/, но това не се отнася и за наложеното наказание - лишаване от точки! :wink:


Прощавайте за моята неосведоменост, ама отнемането на контрални точки наказание ли е и ако е така къде е регламентирано?
И после ако съдът не може да отмени или измени постановлението в частта за наложеното наказание, може ли да отмени или измени в частта за отнетите точки?
Направо не мога да открия Наредбата за точките...

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2008, 23:51
от prof_prof
:shock: Егати!!! :shock: До къде ли ще я докараме така? :cry:

1

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2008, 09:07
от TEREZADESKOVA
ЗА ОТНЕМАНЕТО НА КОНТРОЛНИ ТОЧКИ:
Тази наредба е нова :oops: , т. е. от 1-2 месеца. Същата отменя старата. Едно от изискванията за НП е, че в него трябва да пише не само броя на контролните точки, които Ви се отнемат, но и броя на к.т., които остават. Предполагам, че това е пропуснато :cry: .
Другото, което е важно, но за съжаление :cry: сте пропуснали (знанието е пари), е т. нар. "ЗЛАТЕН ТАЛОН". Е, той се издава на водачи на МПС, които нямат.....Та, ако си бяхте извадили този "ЗЛАТЕН ТАЛОН" и след като извършите административно нарушение по ЗДвП (стига да не е много тежко), златния талон се отнема от контролните органи, но същите следва да Ви издадат син талон с максималния брой точки :wink: .

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2008, 11:23
от prof_prof
poli_g написа: :roll:
Като имам предвид, че Вие, колега prof_prof, сте специалиста по административно право- и Вашето мнение е?


Поли, ласкаете ме :oops:

Според мен, не може да се обжалва на самостоятелно основание отнемането на контролни точки. Съображенията си извеждам от уредбата в Закона за движение по пътишата и Наредба № I-139.
Чл. 157, ал. 1 от ЗДвП определя контролните точки като средство за отчитане на установени нарушения. Този текст не допуска отнемането им да се оспорва като самостоятелно наложено административно наказание или принудителна административна мярка. Освен това отнемането на контролни точки не е намерило място нито сред принудителните административни мерки, нито сред наказанията по ЗДвП.
Поради това съдебната практика единодушно е приела, че отнемането на контролни точки е фактическо действие с контролно-отчетен характер, което изпълнява предупредителна (по отношение на водачите) и информационно-статистическа (от гледна точка на контролните органи) функция.
Контролни точки се отнемат само въз основа на влязло в сила наказателно постановление (чл. 4 от Наредба № I-139 2003 г. на министъра на вътрешните работи), а единствена възможност за евентуалното им възстановяване е неговото успешно обжалване и отмяна на наложеното наказание (чл. 6 от Наредба № I-139).
Съгласно чл. 5, ал. 2 от Наредбата, при отнемане на контролни точки административният орган действа в условията на обвързана компетентност, като поведението му се предопределя от факта на налагане на наказание за извършеното нарушение. Т. е., административният орган не действа самостоятелно в процедурата по отнемане на контролни точки и тези действия зависят от наличието на влязло в сила наказателно постановление и наложено с него наказание.

Ето и едно според мен много изчерпателно решение по въпроса:

Решение № 8954 от 1.10.2007 г. на ВАС по адм. д. № 11372/2006 г., 5-членен с-в, докладчик съдията Галина Карагьозова


Ако не можете да го намерите, ще Ви го изпратя :)

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2008, 12:04
от kpavlova
Моето питане е друго, всъщност от самото начало това се питам- НП не искаме да го ревизираме, то си е правилно досежно нарушението, наказанието....И да не е правилно, е неконтролируемо.Ако контролният орган обаче е отнел повече точки, отколкото се полагат на нарушението, а това не е невъзможно, какъв е механизмът за защита- да си го оправи сам ли ?

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2008, 14:15
от prof_prof
kpavlova написа:Моето питане е друго, всъщност от самото начало това се питам- НП не искаме да го ревизираме, то си е правилно досежно нарушението, наказанието....И да не е правилно, е неконтролируемо.Ако контролният орган обаче е отнел повече точки, отколкото се полагат на нарушението, а това не е невъзможно, какъв е механизмът за защита- да си го оправи сам ли ?


Според мен, в този случай контролният орган е излязъл извън пределите на компетентността си, поради което НП следва да се прогласи за нищожно.

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2008, 14:30
от prof_prof
poli_g написа:Колега prof_prof, прочетох посоченото от Вас съдебно решение. Съдията , подписал го с особено мнение е изложил достатъчно аргументи, които според мен заслужават внимание!


ОСОБЕНО МНЕНИЕ НА БОЯН МАГДАЛИНЧЕВ ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СЪДЕБНИЯ СЪСТАВ
ПО АДМ. Д. № 11372/2006 Г. НА ПЕТЧЛЕНЕН СЪСТАВ НА ВАС



Изключително много уважавам принципността и професионализма на този съдия, тъй като и по други поводи съм запознат с негови решения или мнения. Всичко, което е споделил в особеното си мнение заслужава не само внимание, но и по-сериозен дебат за промени в нормативната уредба, които да бъде ясна и последователна.
Затова казах по-горе, че съображенията ми почиват на закона /вътрешното ми убеждение обаче е друго/. Самият закон не съдържа механизъм за самостоятелно обжалване, не че това е лишено от правна логика. Напротив!
Но когато законът обвързва отнемането на точки с влязлото в сила наказателно постановление, тогава...?