начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Необжалваемост на НП

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Необжалваемост на НП

Мнениеот trismagis » 30 Яну 2008, 19:02

Казус е следния - наскоро ми съставиха акт по ЗДвП за неспазване на пътната маркировка. В наказателното постановление съм наказан с глоба от 20 лв. и 6 контролни точки. Актът е напълно омазан, основанието, което е вписано там е, цитирам "чл. 6 т. 1 пар. 10 във връзка с чл. 13 ал. 2 от нар. 2/2001 г. от ППЗДВП" а трябва да става дума за пресичане на двойна непрекъсната линия. Ако откриете съответните членове доста ще се посмеете.

Проблемът е, че с размерът си от 20 лв. наказателното постановление по силата на чл. 189 ал. 5 от ЗДвП е необжалваемо.

Въпросът е следния: възможно ли е да обжалвам пред съда по някакъв начин самото основание за издаване на НП или законосъобразността му, или пък да се обжалва АУАН, на чието основане е издадено?

И въобще, като гражданин, имам ли някаква защита от полицейски произвол във вид на множество безоснователни актове в размер до 50 лв. Може ли в правова държава да има законова възможност дадена служба да има абсолютната власт да вменява вина и да изземва функциите на съда и ако да, какво мога да направя по въпроса?
trismagis
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 30 Яну 2008, 18:06

Мнениеот Karakochev » 30 Яну 2008, 19:38

Необжалваемо значи необжалваемо.......
Karakochev
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 20 Дек 2007, 13:50

Мнениеот hasplu » 30 Яну 2008, 19:59

а - защо? пуснете си една жалба на основание съществени процесуални нарушения при съставянето на акта и чакайте - съда сам ще определи дали е наистина "необжалваемо" :)
Аватар
hasplu
Потребител
 
Мнения: 487
Регистриран на: 06 Фев 2002, 12:42

Мнениеот trismagis » 30 Яну 2008, 20:13

Т.е. съветвате ме да пусна жалба срещу акта а не наказателното постановление?
Лошото е, че по ЗАНН жалбата се подава през наказващия орган до съда, но в КАТ отказват да приемат такива жалби ("необжалваеми").
Чувал съм, че мога да я пусна по пощата (съответно препоръчана с обратна разписка). Мога ли и до кого (до КАТ или до СРС)?
trismagis
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 30 Яну 2008, 18:06

Мнениеот hasplu » 30 Яну 2008, 20:30

колежката е абсолютно права - обжалвайте задължително акта и въз основа на него НП. Чрез КАТ . ако някоя леля чиновничка откаже да го приеме по цитираните от Вас мотиви, вдигате шум до небесата, настоявате шефа на КАТ да дойде на крака при Вас и да Ви обясни защо не поже да си пуснете жалбата (интересно ми е какво ще измисли, при положение, че в слуцая КАТ се явява нещто като куриерска служба). И ако накрая нещата се закучат наистина настоявате да Ви се издаде служебна бележка с входящ номер от деловодството, дата и подпис на лелята или шефа на КАТ, в която да пише, че са отказали да ви приемат жалбата на основание "необжалваемост" на НП :D и с нея вече в съда, но на друго основание :D
Аватар
hasplu
Потребител
 
Мнения: 487
Регистриран на: 06 Фев 2002, 12:42

Мнениеот hasplu » 30 Яну 2008, 20:32

poli - изпреварила си ме докато писах, но и твоя начин става :D
Аватар
hasplu
Потребител
 
Мнения: 487
Регистриран на: 06 Фев 2002, 12:42

Мнениеот trismagis » 30 Яну 2008, 20:48

Благодаря много и на двамата.
Остана само един въпрос - в такъв случай с какъв документ, заместващ талона ми (акта, НП) ще мога да карам през времето (година?), през което тече делото. Мисля, че в случай на жалба в КАТ връщат акта с печат за удължаване ... ако го подам в съда няма да имам аналогичен документ?
trismagis
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 30 Яну 2008, 18:06

Мнениеот trismagis » 30 Яну 2008, 21:01

Точно така... всъщност съжалявам, грешката е моя - предполагам, че ще трябва всеки месец да тичам до КАТ за печат върху НП за удължаване поради неприключило дело? Логично :)
trismagis
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 30 Яну 2008, 18:06

Мнениеот hasplu » 30 Яну 2008, 21:01

Чл. 157. (8) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наказателното постановление заменя контролния талон за период от един месец след влизането му в сила, съответно решението или определението на съда при обжалване.
Аватар
hasplu
Потребител
 
Мнения: 487
Регистриран на: 06 Фев 2002, 12:42

Мнениеот trismagis » 30 Яну 2008, 21:14

hasplu написа:Чл. 157. (8) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наказателното постановление заменя контролния талон за период от един месец след влизането му в сила, съответно решението или определението на съда при обжалване.

Съжалявам, това не го разбрах. Знам, че НП замества талона един месец след връчването му. А кога влиза в сила? И какво се случва след изтичането на този месец, при положение, че все още няма решение на съда?
trismagis
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 30 Яну 2008, 18:06

Мнениеот mnogo_prost » 30 Яну 2008, 22:58

Колеги, по-горе някой написа, че "необжалваемото НП си е необжалваемо" и това е.
Смятате ли, че наистина винаги е така?
Интересно е да се поразсъждава на тази тема, но с истински аргументи. Някак си повърхностно е да кажем "Ти обжалвай, пък съдията ще реши дали е необжалваемо". А нали съдията трябва да се аргументира по някакъв начин - какъв е той според вас?
mnogo_prost
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 30 Яну 2008, 00:25

Мнениеот mnogo_prost » 01 Фев 2008, 14:12

Пак да попитам необжалваемо ли е НП, с което е наложена 50 лв. глоба по чл. 111 от ЗГ за това, че горският стражар е казал на някого да си свали шапката, а последният отказал.

Чл. 111 от ЗГ гласи: "Който не изпълни разпореждания на служител по горите, дадени в кръга на служебните му правомощия, се наказва с глоба от 10 до 200 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание."
Чл. 113, ал. 4 от ЗГ гласи: "Не подлежат на обжалване наказателните постановления, с които е наложена глоба до 100 лв. включително или е постановено отнемане в полза на държавата на вещи, чиято стойност е до 1000 лв., или обезщетението за причинени щети е на същата стойност."
mnogo_prost
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 30 Яну 2008, 00:25

Мнениеот aboykov » 16 Мар 2008, 21:58

Аз имам сходен казус. Визирам това, че обжалвам НП в момента и управлявам МПС с полученото копие на това НП. Днес малко се разправях с органите на Пътна Полиция, които ми заявиха, че полученото от мен на 27.08.2007 година НП е замествало контролния ми талон само един месец. Да но промяната в ЗДвП е за влезнали в сила НП "чл. 157 (8) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наказателното постановление заменя
контролния талон за период от един месец след влизането му в сила...". ЗАНН обаче регламентира, че: Чл. 64. Влизат в сила наказателните постановления, които:
а) не подлежат на обжалване;
б) не са били обжалвани в законния срок;
в) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 1998 г.) са били обжалвани, но са били потвърдени или изменени от съда.

От което си правя елементарния извод, че аз не мога да получа заместващ документ на контролния талон :lol:
Отделно този чл. 157, в който е добавена ал.8 за заместване на контролния талон е от ДВ 51/2007 публикуван на 26.06.2007, а моето Наказателно Постановление е издадено на 20.06.2007. Не видях, че е посочено да регламентира и всички останали издадени НП през текущата година. Трябва ли да се прилага и върху моето издадено НП?

Извинявам се, ако не съм се изразил правилно, но не съм юрист :roll:
aboykov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Мар 2008, 21:39

Мнениеот nikolai.pachevski » 18 Мар 2008, 21:23

poli_g написа:Обжалвайте задължително.
НП е необжалваемо по отношение на постановената в него глоба / правилно сте посочили чл.189, ал5/, но това не се отнася и за наложеното наказание - лишаване от точки! :wink:


Прощавайте за моята неосведоменост, ама отнемането на контрални точки наказание ли е и ако е така къде е регламентирано?
И после ако съдът не може да отмени или измени постановлението в частта за наложеното наказание, може ли да отмени или измени в частта за отнетите точки?
Направо не мога да открия Наредбата за точките...
Memento mori
nikolai.pachevski
Потребител
 
Мнения: 136
Регистриран на: 30 Апр 2006, 13:47
Местоположение: Плевен

Мнениеот prof_prof » 18 Мар 2008, 23:51

:shock: Егати!!! :shock: До къде ли ще я докараме така? :cry:
Изображение
QUOD TIBI FIERI NON VIS, ALTERI NE FACERIS
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

1

Мнениеот TEREZADESKOVA » 19 Мар 2008, 09:07

ЗА ОТНЕМАНЕТО НА КОНТРОЛНИ ТОЧКИ:
Тази наредба е нова :oops: , т. е. от 1-2 месеца. Същата отменя старата. Едно от изискванията за НП е, че в него трябва да пише не само броя на контролните точки, които Ви се отнемат, но и броя на к.т., които остават. Предполагам, че това е пропуснато :cry: .
Другото, което е важно, но за съжаление :cry: сте пропуснали (знанието е пари), е т. нар. "ЗЛАТЕН ТАЛОН". Е, той се издава на водачи на МПС, които нямат.....Та, ако си бяхте извадили този "ЗЛАТЕН ТАЛОН" и след като извършите административно нарушение по ЗДвП (стига да не е много тежко), златния талон се отнема от контролните органи, но същите следва да Ви издадат син талон с максималния брой точки :wink: .
Пръв сред равни - за правата и правилата в един по-добър свят!
TEREZADESKOVA
Младши потребител
 
Мнения: 55
Регистриран на: 28 Яну 2008, 10:10

Мнениеот prof_prof » 19 Мар 2008, 11:23

poli_g написа: :roll:
Като имам предвид, че Вие, колега prof_prof, сте специалиста по административно право- и Вашето мнение е?


Поли, ласкаете ме :oops:

Според мен, не може да се обжалва на самостоятелно основание отнемането на контролни точки. Съображенията си извеждам от уредбата в Закона за движение по пътишата и Наредба № I-139.
Чл. 157, ал. 1 от ЗДвП определя контролните точки като средство за отчитане на установени нарушения. Този текст не допуска отнемането им да се оспорва като самостоятелно наложено административно наказание или принудителна административна мярка. Освен това отнемането на контролни точки не е намерило място нито сред принудителните административни мерки, нито сред наказанията по ЗДвП.
Поради това съдебната практика единодушно е приела, че отнемането на контролни точки е фактическо действие с контролно-отчетен характер, което изпълнява предупредителна (по отношение на водачите) и информационно-статистическа (от гледна точка на контролните органи) функция.
Контролни точки се отнемат само въз основа на влязло в сила наказателно постановление (чл. 4 от Наредба № I-139 2003 г. на министъра на вътрешните работи), а единствена възможност за евентуалното им възстановяване е неговото успешно обжалване и отмяна на наложеното наказание (чл. 6 от Наредба № I-139).
Съгласно чл. 5, ал. 2 от Наредбата, при отнемане на контролни точки административният орган действа в условията на обвързана компетентност, като поведението му се предопределя от факта на налагане на наказание за извършеното нарушение. Т. е., административният орган не действа самостоятелно в процедурата по отнемане на контролни точки и тези действия зависят от наличието на влязло в сила наказателно постановление и наложено с него наказание.

Ето и едно според мен много изчерпателно решение по въпроса:

Решение № 8954 от 1.10.2007 г. на ВАС по адм. д. № 11372/2006 г., 5-членен с-в, докладчик съдията Галина Карагьозова


Ако не можете да го намерите, ще Ви го изпратя :)
Изображение
QUOD TIBI FIERI NON VIS, ALTERI NE FACERIS
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот kpavlova » 19 Мар 2008, 12:04

Моето питане е друго, всъщност от самото начало това се питам- НП не искаме да го ревизираме, то си е правилно досежно нарушението, наказанието....И да не е правилно, е неконтролируемо.Ако контролният орган обаче е отнел повече точки, отколкото се полагат на нарушението, а това не е невъзможно, какъв е механизмът за защита- да си го оправи сам ли ?
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот prof_prof » 19 Мар 2008, 14:15

kpavlova написа:Моето питане е друго, всъщност от самото начало това се питам- НП не искаме да го ревизираме, то си е правилно досежно нарушението, наказанието....И да не е правилно, е неконтролируемо.Ако контролният орган обаче е отнел повече точки, отколкото се полагат на нарушението, а това не е невъзможно, какъв е механизмът за защита- да си го оправи сам ли ?


Според мен, в този случай контролният орган е излязъл извън пределите на компетентността си, поради което НП следва да се прогласи за нищожно.
Изображение
QUOD TIBI FIERI NON VIS, ALTERI NE FACERIS
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот prof_prof » 19 Мар 2008, 14:30

poli_g написа:Колега prof_prof, прочетох посоченото от Вас съдебно решение. Съдията , подписал го с особено мнение е изложил достатъчно аргументи, които според мен заслужават внимание!


ОСОБЕНО МНЕНИЕ НА БОЯН МАГДАЛИНЧЕВ ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СЪДЕБНИЯ СЪСТАВ
ПО АДМ. Д. № 11372/2006 Г. НА ПЕТЧЛЕНЕН СЪСТАВ НА ВАС



Изключително много уважавам принципността и професионализма на този съдия, тъй като и по други поводи съм запознат с негови решения или мнения. Всичко, което е споделил в особеното си мнение заслужава не само внимание, но и по-сериозен дебат за промени в нормативната уредба, които да бъде ясна и последователна.
Затова казах по-горе, че съображенията ми почиват на закона /вътрешното ми убеждение обаче е друго/. Самият закон не съдържа механизъм за самостоятелно обжалване, не че това е лишено от правна логика. Напротив!
Но когато законът обвързва отнемането на точки с влязлото в сила наказателно постановление, тогава...?
Изображение
QUOD TIBI FIERI NON VIS, ALTERI NE FACERIS
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 53 госта


cron