advokat_nikolov написа: Количеството определя обществената опасност на престъплението,а не дали е общоопасно.То винаги е такова,щом като е предвидено в Кодекса за общоопасно!
Но оттам нататък се определя обществената опасност на дадено общоопасно престъпление.Но това са различни вече неща.[/b]
Второкурсник по право
>>>Пламен Николов<<< от Правно-историческия факултет
OK, не споря по този въпрос/ и аз така мисля- за количеството, не и за "качеството"/, с
хващам разликата между общ.опасност и общоопасност.Но май не ме разбирате
, като явно аз съм неточна/ Вие добре си учите по НП, браво, особено ако сте втори курс/ .Въпросът е в комбинация на количество и концентрация/ и двете са малки стойности/
Конкретното решение на ВКС/ не твърдя, че то е "истината"/, което затрих някъде, казва така : това количество с такава концентрация не са от естество да поставят в опасност общественото здраве, а то е родов обект на защита, като деецът е оправдан не заради малозначителност, а поради несъставомерност/ гл.т. на обекта, родовия/.Деянието си е с предмет високорисково нарк.вещество, но не може да постави в опасност родовия обект - общественото здраве.
Получава се нещо като чл.282 от дл.л в частния сектор, макар да ми е грубо сравнението - деецът си е длъжностно лице, нарушил е всичко, което трябва ,за да излезе 282, но не е длъжностно лице в системата на държавните органи/ а 282 е в глава престъпление против дейността на държ.органи и т.н./.
Несъстовомерност по обект на защита?
Дали ще се оправдае по чл9, ал.2 или по чл.9, ал.1 в конкретния случай няма никакво практическо значение- но в много други случаи има такова/ за други видове отговорности, вън от наказат., за същото поведение/.
Май стига вече за тревата, а
? Нищо интересно няма в нея.
kpavlova, отдавна била във Втори курс