начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

ВОДАЧИ НА СЛУЖЕБНИ АВТОМОБИЛИ

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ВОДАЧИ НА СЛУЖЕБНИ АВТОМОБИЛИ

Мнениеот gretta » 28 Ное 2007, 13:14

Здравейте!
Надявам се на компетентните ви отговори, без да търся вариант някой друг да ми свърши работата!
Започнах работа наскоро в дружество, чиято основна дейност е продажба и доставка на стоки на клиенти на територията на страната (България :)
Дружеството разполага с двадесетина автомобила, собствени и на "лизинг", които се управляват от двадесетина водачи, с които са сключени трудови договори. За всички автомобили са сключени застраховки ГО и Автокаско. Въпросът към мен е: какво се случва, ако (не дай, боже!) при изпълнение на служебните си задължения някой водач извърши нарушение/престъпление, от което настъпят вреди за трети лица? Кой отговаря и до какъв размер (най-грубо казано) - собственикът на автомобила (дружеството), представляващият, водачът, застрахователят, ...
Особено в случаите, когато съдът уважи искова претенция по гр.иск за неимуществени вреди, чийто размер надвишава застрахователната сума.
Моля ви да ме насочите къде да прочета повече по въпроса!
Благодаря предварително!
И моля предварително - не ме нападайте за незнанието ми - спомнете си, че и вие сте започнали отнякъде!
gretta
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 28 Май 2007, 09:49

Мнениеот gretta » 28 Ное 2007, 15:31

Ще си позволя да напомня за въпроса си, за да "подновя" темата. Моля ви, насочете ме!
gretta
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 28 Май 2007, 09:49

Мнениеот Гост » 28 Ное 2007, 16:05

Щом дружеството може да купи 20 автомобила,да извадят 100 лв.,и да консултират с адвокат.

И ние сме започнали отнякъде,ама знаетели какъв глад и студ е и какво блъскане е! Ей сега ще ви кажа какво да правите.

Преведете ми на сметката 50 лв. и ще Ви кажа!

То само учебниците и практиките ми по Наказателно са 500 лв.

Разбирам да е някой беден човечец с деца в безизходица -с най-голямо удоволствие ще му помогна.
Гост
 

Мнениеот Inspector_MBP » 28 Ное 2007, 21:02

advokat_nikolov написа:И ние сме започнали отнякъде,ама знаетели какъв глад и студ е и какво блъскане е! Ей сега ще ви кажа какво да правите.

Преведете ми на сметката 50 лв. и ще Ви кажа!

То само учебниците и практиките ми по Наказателно са 500 лв.

Разбирам да е някой беден човечец с деца в безизходица -с най-голямо удоволствие ще му помогна.

:oops: :oops: Абе, колега да ме извиняваш, ама недай си боже, "някой беден човечец" да опре до теб да му помагаш с юридически съвети! И стига си се вживявал в амплоато си на адвокат, че вече страшно много дразниш !

Към авторката:

Въпросът Ви по-скоро не е за този раздел. Въпросите които поставяте, касаят граждански правоотношения и преди всичко института на т.нар. "граждански деликт". За съжаление, не се чувствам компетентен да Ви отговоря точно и коректно по същество.

P.S. Аз мисля, че въпроса е интересен и ще ми бъде много приятно да прочета аргументиран отговор, от някой от колегите цивилисти във форума.
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
Аватар
Inspector_MBP
Потребител
 
Мнения: 419
Регистриран на: 30 Окт 2007, 13:49
Местоположение: Живее в Родината си.

Мнениеот sunshine_75 » 28 Ное 2007, 21:54

Наказателна отговорност може да носи само физическо лице за извършено от него престъпление. Това е принципът. А гражданска отговорност в случая, за който питате, носи виновният. Какъвто и да е юридически субект (ЕТ, (Е)ООД, (Е)АД) не може да бъде осъден в хода на едно наказателно производство и по предявен граждански иск във връзка са престъпление (в последствие или в нак.пр-во).
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Мнениеот Clavdivs. » 29 Ное 2007, 01:37

Я да подбъзикнем малко огъня... :wink: :wink:

Все ми се струва, че мнението на sunshine_75 може мъъничко да се коригира.... в наказателен процес няма да се допусне иска срещу застрахвателя, защото неговата отговорност е договорна и не произтича от престъплението...

Ама на работодателя отговорността май, май:




ЗАКОН ЗА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА И ДОГОВОРИТЕ

Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работа.

Чл. 50. За вредите, произлезли от каквито и да са вещи, отговарят солидарно собственикът и лицето, под чийто надзор те се намират. Ако вредите са причинени от животно, тези лица отговарят и когато животното е избягало или се е изгубило.

НАКАЗАТЕЛНО-ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС

Чл. 86. Гражданският иск в съдебното производство може да бъде предявен както срещу подсъдимия, така и срещу други лица, които носят гражданска отговорност за вредите, причинени от престъплението.
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

1

Мнениеот marter » 29 Ное 2007, 10:00

ИЗВЛЕЧЕНИЕ ОТ ЗДвП: :lol:
(4) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) При маловажни случаи на нарушения, установени с техническо средство или системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, за които е предвидена глоба в размер до 50 лв. включително, на собственика, на когото е регистрирано превозното средство, а когато то е собственост на юридическо лице - на управителя му, се изпраща покана с препоръчано писмо с обратна разписка да се яви в съответната служба за контрол в едномесечен срок от получаването й, за да му бъде издаден фиш или за да посочи лицето, на което е предоставило управлението на моторното превозно средство, с което е извършено нарушението. При неявяване в определения срок или при непосочване писмено на лицето, на което е предоставено управлението на моторното превозно средство, на собственика или на управителя на юридическото лице - собственик на моторното превозно средство, се издава фиш в негово отсъствие, който се смята за връчен от датата на издаване на фиша.

(5) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) На лице, посочено с декларация от собственика на моторното превозно средство, с което е извършено нарушението, или от управителя на юридическото лице, когато моторното превозно средство е собственост на юридическо лице, че му е предоставено управлението на моторното превозно средство, се издава фиш по реда на ал. 4.

(6) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Издаденият фиш съдържа следните данни: за самоличността на служителя, наложил глобата; за лицето, на което се налага глобата; за моторното превозно средство, с което е извършено нарушението; за мястото и времето на нарушението; за нарушените разпоредби; за размера на глобата, срока и сметката или мястото за доброволното й заплащане. Фишът се подписва от служителя, наложил глобата, като първият екземпляр се връчва на лицето, а при негово отсъствие се изпраща по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка.

(7) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., предишна ал. 4, изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Издаден фиш, глобата по който не е платена доброволно в 7-дневен срок от датата на издаването му, се смята за влязло в сила наказателно постановление :cry: .



Чл. 187. Собственик или длъжностно лице, което нареди или съзнателно допусне негов подчинен да извърши нарушение по този закон, се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение.

Чл. 188. Собственикът или този, на когото е [color=red]предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство. [/color] :idea:


ИЗВЛЕЧЕНИЕ ОТ ЗАНН:
:lol: Чл. 24. (1) Административнонаказателната отговорност е лична.
(2) За административни нарушения, извършени при осъществяване дейността на предприятия, учреждения и организации, отговарят работниците и служителите, които са ги извършили, както и ръководителите, които са наредили или допуснали да бъдат извършени.


ИЗВЛЕЧЕНИЕ ОТ ЗЗД:
:lol: Чл. 50. За вредите, произлезли от каквито и да са вещи, отговарят солидарно собственикът и лицето, под чийто надзор те се намират.
Така, че...""Всичко е относително!!!
И АЗ СЪМ ЧОВЕК! (Т. ДЕСКОВА)
marter
Потребител
 
Мнения: 390
Регистриран на: 31 Окт 2006, 09:54

Re: ВОДАЧИ НА СЛУЖЕБНИ АВТОМОБИЛИ

Мнениеот Trapped » 29 Ное 2007, 13:27

gretta написа:Особено в случаите, когато съдът уважи искова претенция по гр.иск за неимуществени вреди, чийто размер надвишава застрахователната сума.
Моля ви да ме насочите къде да прочета повече по въпроса!


Според мен:

В този случай изключваме застрахователя като лице, което ще плати. Няма основание.

Застрахователят плаща до лимита на застраховката. Оттам нататък отговорността е солидарна между лицето, причинило вредите и възложителя на работата. Ако ваш служител с Лада потроши нечий автомобил за 1 000 000, застрахователят ще плати едни 700 000 (примерно) и остатъкът ще го платите вероятно вие или лицето-причинител. Но:

Чл. 54 ЗЗД " Лицето, което отговаря за вреди, приичинени от другиго, има иск против него за това, което е платило."

Така, че в крайна сметка плаща виновният (ако има пари). Но лицето, понесло вредите си има иск и срещу възложителя (фирмата) на основание чл. 49 ЗЗД. Той може да си иска обезщетението и от двамата, пък те после да се оправят помежду си. Освен ако докаже, че вредите са причинени не "при или по повод възложената работа".

Това важи за нарушение - деликтна отговорност от непозволено увреждане. Ако е престъпление, ако примерно е арал пиян, дори застрахователят вероятно няма да плати. Освен това "собственикът на автомобила" може да не е възложител. Може колата да е поднаем - тогава е изключено собственикът да плаща искове за неимуществени вреди. Освен това говорим за неумишлено увреждане, ако е умишлено - ще е друго. Изобщо всяка подробност е от значение, затова така общо даден казус няма как да намери конкретен отговор.

Чл 50 ЗЗД няма място тук! Вредите не се причиняват от вещта (автомобила), а от водача. Чл. 50 визира главно домашните любимци и други вещи, които могат да причинят увреждане.
Аватар
Trapped
Потребител
 
Мнения: 387
Регистриран на: 29 Окт 2006, 18:31

Мнениеот bay4o » 29 Ное 2007, 14:17

В по - старата си практика ВС приемаше, че застрахователят може да бъде констиуиран като граждански ответник, в по - новата /след 80 - те години/, приема, че отговорността на застрахователя е отделна от тази на извършителя на престъпното деяние. Няма пречка, обаче, като граждански ответник да бъде конституиран възложителят на работата, в случая представляваното от Вас дружество. А, и в случая не забравяйте, че застрахователите отказват плащане до приключване на наказателното производство.
bay4o
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 05 Окт 2006, 12:12


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 75 госта


cron