начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Пак за пробацията...

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Пак за пробацията...

Мнениеот alissa » 23 Ное 2007, 00:50

Започвам направо с казуса...
:?. Случаят е действителен, а информацията ми по него засега оскъдна, но ще се опитам да обясня.
Преди време Сашо /примерно/ бил осъден за престъпление по чл. 116 НК, на 17 години лишаване от свобода, изтърпява 12 години от присъдата и е освободен предстрочно като останалата част от наказанието му вместо ЛОС и заменено с пробация. :?: В началото Сашо спазвал пробционите мерки, но после решил, че може и без това и престанал. Извършил ново престъпление, от друг вид, за което вероятно ще бъде осъден. Въпросите на които не мога да си отговоря са : Докато е задържан / за новото престъпление/ тече ли срокът на пробацията? И въобще какво се случва с нея? Не съм се запознавала с детайлите по предсрочното му освобождаване, но той твърди, че няма изпитателен срок- това възможно ли е? Ще се наложи ли да изтърпи неизпълнената част от пробацията? И ако да, срокът в който е изпълнявал пробационите мерки ще се приспадне ли?
Приемам всякакви съвети, които да могът да ме ориентират. Има ли нещо в съдебната практика, че това което ми е качено на компютъра е доста старо... :oops: ще го подновя, но не съм решила кога.
Винаги се намира нещо което да ми показва, че колкото повече чета, толкова повече незнам... :oops:
Само за информация: все още се колебая дали да се ангажирам със случая или не. Не ме притеснява толкова делото, колкото липсата на идея за тази пробация...
alissa
Потребител
 
Мнения: 257
Регистриран на: 07 Фев 2007, 22:50
Местоположение: София

Мнениеот probono » 23 Ное 2007, 03:44

Съдът може да постанови условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода или пробация по отношение на осъден, който с примерно поведение и честно отношение към труда е дал доказателства за своето поправяне и е изтърпял фактически не по-малко от половината от наложеното наказание.От горе изложеното става ясно,че предсрочното освобождаване се постановява само от съда и има приложение само в случаите,когато една наложена присъда е в процес на изпълнение.То бива два вида:условно и безусловно.
Условно предсрочно освобождаване.
Съдът може да постанови този вид при наличие на следните предпоставки:
а)изтърпяващият наказание да е пълнолетен;
б)с примерно поведение и честно отношение към труда да е доказал за своето поправяне;
в)да е изтърпял фактически не по-малко от половината от наложеното наказание.
При опасен рецидив разпоредбата на чл.70 ал.1 може да се приложи,ако осъденото лице е изтърпяло фактически не по-малко от две трети от наложеното наказание и неизтърпяната част от наказанието не е повече от три години. Условно предсрочно освобождаване не се допуска повторно, освен ако деецът е бил реабилитиран за престъплението, по отношение на което е било приложено условно предсрочно освобождаване.
При освобождаване за осъдения се установява изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието,но не по-малко от шест месеца.През това време съдът може да постанови пробация като вземе предвид доклад от пробационния служител.Ако по време на изпитателния срок осъдения извърши ново умишлено престъпление,за което се предвижда наказание лишаване от свобода или не изпълнява постановената пробация,той изтърпява отделно и неизтърпяната част от наказанието.


http://probonoforlaw.blogspot.com/2007/11/6.html


Ако е бил непълнолетен по време на извършване на престъплението,а при предсрочното освобождаване е пълнолетен-то задължително е условно т.е. с изпитателен срок.
probono
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 14 Ное 2007, 01:31

Мнениеот alissa » 23 Ное 2007, 10:11

probono, благодаря ти много!
Част от нещата ги четох в НК, но изобщо не ми се изясни ситуацията.
То така е, като се опитвам да решавам на сляпо, без документи и на юнашка приказка.
Хубав, успешен и ползотворен ден! :) И Благодаря!
alissa
Потребител
 
Мнения: 257
Регистриран на: 07 Фев 2007, 22:50
Местоположение: София

Мнениеот bay4o » 23 Ное 2007, 10:30

Уважаема Алиса, видно от размера на наказанието - 17 г. ЛС, то явно Сашо не е бил съден като непълнолетен - тогава наказанието би било определено под редукцията на чл. 63 от НК. В този случай той е бил предсрочно условно освободен, като задължително има изпитателен срок, не по - малък от шест месеца, в който съдът може да постанови прибация. Възможно е Сашо да не е разбрал добре, че има изпитателен срок, тъй като за същия му е определено по - леко по вид наказание, т. е. при него предстрочното условно освобождаване е не просто освобождаване от изтърпяване на наказанието, а замяната му с пробация за времето на срока, а не за остатъка от наказанието /разбирате разликата, нали, може да са му останали две години ЛС, но той ще търпи само шест месеца пробация/. Сега на въпросите: докато е задържан, пробацията не се изпълнява. Прокурорът уведомява пробационната служба, която отмята по досието на осъдения, че в срока на задържането наказанието не се изпълнява, т. е. няма как в последствие да бъде приспаднато в последствие като изтърпяно наказание. В случай на извършване на престъпление в рамките на изпитателния срок, остатъка от наказанието ще бъде изтърпяно безусловно, но не пробацията, тъй като тя е съпровождащо наказание в рамките на самия изпитателен срок. Ще бъде изтърпяно наказанието ЛС, за остатъка от който Сашо е бил предсрочно условно освободен.В този случай пробацията няма защо да Ви притеснява: изтърпяната част от това наказание /до момента на задържането на лицето, тъй като тогава изпълнението се спира/ ще бъде приспадната по общото правило 1 ден ЛС = 2 дни пробация и обратното. Ако имате още неясноти, питайте.
bay4o
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 05 Окт 2006, 12:12

Мнениеот alissa » 23 Ное 2007, 15:33

bay4o, Благодаря ти много! :)
Да, Сашо е бил осъден като пълнолетен /на 19 год/.
Освободен е предстрочно, а съдът му е определил пробация 5 години. Пробацията е нарушена и очевидно, че ще наложи да си изтърпи наказанието. Хората са казали: "човек сам като не иска да си помогне и Господ не може"....
На всичкото отгоре е натрупал джакпот - извършил ново ОХ престъпление /от друг вид/ и то преди изтичането на шест месеца от освобождаването му.
Това което не ми става много ясно е: Ще се приспадне ли срокът в който Сашо е изпълнавал пробационните мерки /незначително кратък- няколко месеца само/? И колко на практика ще бъде лишен от свобода при положение, че за новото му престъпление има достатъчно доказателства и в най- добрия случай го очакват 2 години ЛОС? По конкретно / и почти като свободно съчинение/ оставали са му 5 години за да изтърпи пълния размер на наказанито си. То е заменено с пробация от 5 години. Изпълнявал е пробационните мерки 4 месеца.
Вероятно няма да учавствам по делото му, / заради невъздържаното му и агресивно поведение към съда и прокуратурата/ но ми е интересно какво се случва при подобна подредба на нещата.
Хубав и успешен ден! И почивни дни, че то денят почти е свършил като гледам.
alissa
Потребител
 
Мнения: 257
Регистриран на: 07 Фев 2007, 22:50
Местоположение: София

Мнениеот probono » 25 Ное 2007, 00:55

Аз мисля,че трябва да изтърпи отложеното наказание.Пробацията може да се признае,ако второто престъпление е извършено по непредпазливост.
probono
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 14 Ное 2007, 01:31

Мнениеот doubts » 25 Ное 2007, 20:10

Байчо е прав почти за всичко. Не съм съгласен само, че времето на изпълнение на пробацията, която съпровожда условното предстрочно освобождаване, ще може да се приспадне в коефициент 2 към 1 от остатъка на наказанието.
С новото престъпление преди всичко е нарушен изпитателният срок. Затова ще се изпълни остатъкът от наказанието, за който е постановено условното предсрочно освобождаване. Неспазването на пробационните мерки в случая се оказва втроростепенно.
Времето, през което са били изпълнявани, може да се зачете от наказание "лишаване от свобода" по друго осъждане, но само при условията на чл. 25 от НК, тоест при кумулация. Това пък изисква да е налице съвкупност между престъпленията. Вършенето на престъпление в изпитателния срок на условно предсрочно освобождаване, не означава съвкупност, а е тъкмо нейното отрицание.
doubts
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 18 Окт 2006, 21:46


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron