начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Казус

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Казус

Мнениеот kpy » 12 Ное 2007, 18:05

Въпросът е теоретичен и леко смешен, защото се роди на маса. Обаче вече имам правен интерес, защото има и бас.

Накратко.

Наказуем ли е български гражданин за деяние извършено в чужбина и което не е престъпление по тамошното законодателство, но е такова по нашето. Конкретно - български гражданин открива в Холандия кофишоп и продава хашиш и марихуана, което там е законно, но тук не е. Могат ли тук да го съдят за това?

Аз смятам, че могат.
kpy
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Окт 2001, 14:55

Мнениеот Inspector_MBP » 13 Ное 2007, 00:08

О ! Този спор и аз съм го водил, дълбокомислено на салатка, но вече не си спомням на какво становище стиснахме ръце с отсрещната страна ! :lol: :lol:

Всъщност, въпросът е много интересен, и като че позволява известна "свобода" в тълкуването. Бих могъл да дам аргменти pro и contra.

Разбирам и съм почти готов да се съглася с Вашето становище. То, като че ли намира солидна опора в разпоредбата на чл.4, ал. 1 НК:

"Наказателният кодекс се прилага към българските граждани и за извършените от тях престъпления в чужбина."

По-детайлен, анализ на нормата, обаче би ни препратил към чл. 9, ал. 1 НК, досежно изясняване съдържанието на термина "престъпление". Видно от легалното определение, престъплението е САМО такова деяние, което задължително съдържа елемента "обществена опасност".

В примера с българина отворил кофишоп за марихуана в Амстердам, на основателно съмнение, струва ми се, ще бъде подложено, именно наличието на елемента "обществена опасност". Това е така защото деянието се извършва в обществено-политическа парадигма, която е обявила разглежданите действия за разрешени, следователно за обществено НЕопасни. След, като в рамките на тази конкретно обществено-политическа ситуация продаването на марихуана не е обществено опасно, то не може да бъде и престъпно, по смисъла на нашия НК.

Дали бихме могли, обаче да кажем, че липсва обществена опасност, тогава когато престъпното деяние, засяга защитени от НК на конкретно лице ?? Убеден съм, че НЕ. В този смисъл, според мен, следва да носи НО българският гражданин, който в страна от третия свят е пребил жена си, дори по тамошното законодателство, това деяние да не се преследва като престъпно.
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
Аватар
Inspector_MBP
Потребител
 
Мнения: 419
Регистриран на: 30 Окт 2007, 13:49
Местоположение: Живее в Родината си.

Мнениеот kpy » 13 Ное 2007, 15:52

Ха,

Примерите са толкова еднакви, че се чудя дали не сме седяли на една и съща маса. Но нямам спомен да е имало полицаи.
kpy
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Окт 2001, 14:55

Мнениеот neregistrirana » 13 Ное 2007, 15:59

Може да е имало скрити курсанти. :wink:
neregistrirana
Потребител
 
Мнения: 153
Регистриран на: 30 Окт 2006, 21:38

Мнениеот kpy » 13 Ное 2007, 15:59

ОК, друг пример - отива Саудитска Арабия и нарушава следните норми


Чл. 178. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г.) Родител или друг сродник, който получи откуп, за да разреши да встъпи в брак негова дъщеря или сродница, се наказва с лишаване от свобода до една година или с глоба от сто до триста лева, както и с обществено порицание.

(2) Същото наказание се налага и на този, който дава или който посредничи при даването или получаването на такъв откуп.

Чл. 179. (1) Който при наличност на законен брак сключи друг, се наказва за многобрачие с лишаване от свобода до три години.

(2) Същото наказание се налага и на онзи, който сключи брак с лице, за което знае, че се намира в законен брак.



Т.е. ако е мъж - взема си втора жена, без да се е развел с първата и при това си плаща по правилата откуп на баща и. А ако е жена - примерно омъжва се за лице, което вече е в законен брак.
kpy
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Окт 2001, 14:55

Мнениеот sharenkov_g » 13 Ное 2007, 16:08

Колеги,
А какво ще правим с българсксият гражданин от поста на Инспектора, който вместо да пребива съпругата си от третия свят, вземе че и доведе още 3 "колежки", и разбира се е женен в България?
sharenkov_g
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 15 Фев 2007, 21:27

Мнениеот kpy » 13 Ное 2007, 17:43

Мисля, че хипотезата се припокрива с моята. Дали си е взел още една или още три жени, не е толкова важно, важно е че вече е женен и, че е български гражданин.
kpy
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Окт 2001, 14:55

Мнениеот Inspector_MBP » 13 Ное 2007, 21:32

sharenkov_g написа:Колеги,
А какво ще правим с българсксият гражданин от поста на Инспектора, който вместо да пребива съпругата си от третия свят, вземе че и доведе още 3 "колежки", и разбира се е женен в България?


:D :D :D Връзва си камък на шията и се хвърля от първия срещнат мост да се дави ! 3 бройки + 1 "родна" хубавица - направо ще му изядат ушите ! :twisted: :twisted: :twisted:
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
Аватар
Inspector_MBP
Потребител
 
Мнения: 419
Регистриран на: 30 Окт 2007, 13:49
Местоположение: Живее в Родината си.

Мнениеот Gabi1 » 13 Ное 2007, 21:44

Да ги такива ентусиасти - да си имат толкова много тъщи..... :lol:
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот stroitel » 13 Ное 2007, 22:41

За кофишопа според мен няма да има наказуемост, и въобще няма да бъде съден в България на две основания:
- Ако действа в Холандия по законния тамошен ред. Защото и в България се внасят,произвеждат и търгуват наркотици - след съответните лицензии,разрешения и т.н. - законно, и това не е престъплние - за научни цели,лекарства и др.
- Ние вече сме щат на Европа.В САЩ - ако играеш във Вегас хазарт, то не можеш да бъдеш съден в своя щат за това / ако той забранява хазарта/. Така ще стане и в Европа,и в България. Всъщност -ще се действа на горния принцип:"Вършиш ли дейност,позволена от закона на един щат, и съобразно неговите разпоредби - не носиш наказание в друг щат,където тази дейност е забранена".

За откупа и многоженството - ако е български гражданин - наказуем е.
Ако обаче е и саудитец, и българин, и сключи бракове като саудитец -едва ли ще му се търси отговорност - не го е направил българин.Това важи и за откупа.
Сложно обаче става с жените: като саудитец има 4,като българин - 1.
Колко има според саудитското законодателство?
И може ли българката да търси издръжка в Саудитска арабия?
Така според мен.
ЗАСЕГА :lol: :lol: :lol:
stroitel
Потребител
 
Мнения: 191
Регистриран на: 09 Ное 2007, 17:54
Местоположение: София

Мнениеот Inspector_MBP » 13 Ное 2007, 22:53

stroitel написа: - Ако действа в Холандия по законния тамошен ред. Защото и в България се внасят,произвеждат и търгуват наркотици - след съответните лицензии,разрешения и т.н. - законно, и това не е престъплние - за научни цели,лекарства и др.


А ! Това вече го признавам за точно попадение !
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
Аватар
Inspector_MBP
Потребител
 
Мнения: 419
Регистриран на: 30 Окт 2007, 13:49
Местоположение: Живее в Родината си.

Мнениеот likes » 14 Ное 2007, 01:21

По моето скромно мнение, въпросът е само теоретичен, но без всякакво практическо приложение. Имам предвид, че дори да се приеме, че има извършено престъпление в Холандия /съгл. нашяит нак. закон/ няма как да се възбуди нак. преследване в Р.България.
В смисъл, че няма как Прокуратурата в Р.Б. да бъде официално сезирана за това, че пък и да се проведе раследване. Ако пък някой амбициозен се самосезира /от вестник/, представяте ли си как после ще пише обв. акт ? Съгласно нашият НПК, кой ще събира доказателствата и как??? И къде ??? Не може и да се направи следствена поръчка, защото съгласно тяхното /Холандското/ законодателство не само, че няма престъпление, но няма и нарушение.
P.S. не съм съгласен с Gabi1, /колежка, която ми е направила впечатление със смислени разсъждения по други теми/, защото не е удачен примерът със САЩ. Там имат, освен щатски наказателни закони и федерални такива, обединени с общи нак. правни механизми /става дума за процес/. Доколкото ми е известно в EU все още няма такава "практика":). Всяка държава е самостоятелна и затова се стига до подобни разисквания във форума. Но нямаме общ НК за да разсъждаваме.
likes
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 09 Сеп 2007, 23:39

Мнениеот Gabi1 » 14 Ное 2007, 02:22

likes написа:P.S. не съм съгласен с Gabi1, /колежка, която ми е направила впечатление със смислени разсъждения по други теми/, защото не е удачен примерът със САЩ.


Благодаря за мнението ви за мен, но в тази тема повдигнах само въпроса за тъщите...... :lol: :lol: :lol: :wink:
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот likes » 14 Ное 2007, 09:35

Съжалявам. Постът за който говоря е на stroitel.Извинявайте Gabi1.
likes
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 09 Сеп 2007, 23:39

Мнениеот kpy » 14 Ное 2007, 10:18

likes написа:По моето скромно мнение, въпросът е само теоретичен, но без всякакво практическо приложение. Имам предвид, че дори да се приеме, че има извършено престъпление в Холандия /съгл. нашяит нак. закон/ няма как да се възбуди нак. преследване в Р.България.
В смисъл, че няма как Прокуратурата в Р.Б. да бъде официално сезирана за това, че пък и да се проведе раследване. Ако пък някой амбициозен се самосезира /от вестник/, представяте ли си как после ще пише обв. акт ? Съгласно нашият НПК, кой ще събира доказателствата и как??? И къде ??? Не може и да се направи следствена поръчка, защото съгласно тяхното /Холандското/ законодателство не само, че няма престъпление, но няма и нарушение.
P.S. не съм съгласен с Gabi1, /колежка, която ми е направила впечатление със смислени разсъждения по други теми/, защото не е удачен примерът със САЩ. Там имат, освен щатски наказателни закони и федерални такива, обединени с общи нак. правни механизми /става дума за процес/. Доколкото ми е известно в EU все още няма такава "практика":). Всяка държава е самостоятелна и затова се стига до подобни разисквания във форума. Но нямаме общ НК за да разсъждаваме.



Веднага обяснявам как. Понатрупва момчето пари в страната на вятърните мелници и забогатял се връща тук яхнал бял мерцедес. И хоп - доброжелатели го натопяват пред прокурора. Че има и имущество от престъпна дейност - хоп и комисията Кушлев. :D
kpy
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Окт 2001, 14:55

Мнениеот stroitel » 14 Ное 2007, 15:49

Със следствена поръчка -едва ли ще стане,Съгласен съм.
А и е тромаво.
Може да стане по частен път:
-2-3 души си купуват от магазина по нещо;
-взима се касова бележка;
-актуално състояние на фирмата;
-евентуално - кои са му служители
и готово.
Доказва се,че Петкан,в съучастие със А,Б,Ц - продавачите му,на дата... в ...часа , в гр........ ,ул... и т.н. е продал на свидетелите Х,У,З - ХХ грама наркотично вещество:......
СУПЕР :lol:
Примера ми със САЩ -наистина не беше удачен.
Мисля,че едва ли въобще се работи по общ НК.
Най-вероятно - в бъдеще всички обществени отношения ще се уреждат по примера на авио и морския транспорт - 2-3 международни акта - и всичко друго: Прецедент.
И без това и сега се работи така: Каквото казъл ВКС еди-кога си.
stroitel
Потребител
 
Мнения: 191
Регистриран на: 09 Ное 2007, 17:54
Местоположение: София

Мнениеот likes » 14 Ное 2007, 19:21

Колега stroitel, отново не съм съгласен с Вас. :). Може би не се изразих съвсем точно. Имам предвид, че даже и някой да си купи неркотични вещества от нашето момче в Холандия, това съвсем не означава, че нещо е "доказано". За формализма на нак. процес не ми се говори. От личен опит Ви казвам, че подобен род дела няма как да минат само въз основа на свидетелски показания. Клиентът, закупил наркотични вещества ще каже : "да, аз на ...200..г. закупих от Петкан в гр.Амстердам следните наркотични вещества....". Няма кой нормален прокурор да внесе обв. акт само на това, защото ще има смях в залата. В най добрият случай Петкан няма да каже друго освен името и адреса си /не е длъжен да доказва и обяснява каквото и да е било/, а в лошият случай - кротко ще обясни, че това не е вярно и никога през живота си не е продавал на този човек нещо.
Българските органи на предварителното разследване и органите на МВР не могат да събират и проверяват доказателства в чужда държава без разрешението на нейните власти. В случай, че деянието, не е престъпно по нейното собствено законодателство, няма как да се случи документирането на евентуалното престъпление.
P.S. Аз също съм водил подобен спор на маса и затова се изказвам:)
likes
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 09 Сеп 2007, 23:39

Мнениеот stroitel » 14 Ное 2007, 21:09

1.От удостоверението за актуално състояние / или извлечение от търговския им регистър/ се доказва,че ПЕТКАН има фирма "АЛА БАЛА" ;
2.От касовата бележка се вижда,че стоката е продадена от магазин на тази фирма,находящ се еди-къде си;
3.От списъка за регистрираните работници се доказват:
а/ Кои се продавачите / съучастниците/;
б/ на кой обект точно работят - и /евентуално/ каква дейност се извършва в този обект - баничарница ли е; или магазин за продажба на дрога;
4.Може да се вземе и документ,че фирма.... има право да продава в магазина си... еди-какво си на основание.....
Предполагам,че българското и холандското законодателство са сходни- в смисъл в Холандия:
а/ Има подобен тип документи и;
б/ Не е проблем частно лице или фирма да се снабди с тях.

Ако се оспорят документите, то може би ще се наложи да изискате официален ред повърждение на информацията. И това ще ви забави.Едва ли обаче Холандия ще откаже да я даде.
Ако се оспорва касовата бележка ,то това е без значение - има документи,че магазина е негов и се продава дрога, има и свидетели,че са купили.
stroitel
Потребител
 
Мнения: 191
Регистриран на: 09 Ное 2007, 17:54
Местоположение: София

Мнениеот Гост » 27 Ное 2007, 20:08

Inspector_MBP написа:О ! Този спор и аз съм го водил, дълбокомислено на салатка, но вече не си спомням на какво становище стиснахме ръце с отсрещната страна ! :lol: :lol:

Всъщност, въпросът е много интересен, и като че позволява известна "свобода" в тълкуването. Бих могъл да дам аргменти pro и contra.

Разбирам и съм почти готов да се съглася с Вашето становище. То, като че ли намира солидна опора в разпоредбата на чл.4, ал. 1 НК:

"Наказателният кодекс се прилага към българските граждани и за извършените от тях престъпления в чужбина."

По-детайлен, анализ на нормата, обаче би ни препратил към чл. 9, ал. 1 НК, досежно изясняване съдържанието на термина "престъпление". Видно от легалното определение, престъплението е САМО такова деяние, което задължително съдържа елемента "обществена опасност".

В примера с българина отворил кофишоп за марихуана в Амстердам, на основателно съмнение, струва ми се, ще бъде подложено, именно наличието на елемента "обществена опасност". Това е така защото деянието се извършва в обществено-политическа парадигма, която е обявила разглежданите действия за разрешени, следователно за обществено НЕопасни. След, като в рамките на тази конкретно обществено-политическа ситуация продаването на марихуана не е обществено опасно, то не може да бъде и престъпно, по смисъла на нашия НК.





Дали бихме могли, обаче да кажем, че липсва обществена опасност, тогава когато престъпното деяние, засяга защитени от НК на конкретно лице ?? Убеден съм, че НЕ. В този смисъл, според мен, следва да носи НО българският гражданин, който в страна от третия свят е пребил жена си, дори по тамошното законодателство, това деяние да не се преследва като престъпно.



Грешиш,ама много грешиш.Въобще не тълкуваш закона правилно.

Няма значение дали извършенето е престъпление по законодателството на чужда държава,или не е.Щом е наказуемо по Българският наказателен кодекс-има престъпление

Тук приложение има Наказателния кодекс.

И обратно- не се вземат предвид деяния,които нашият закон не третира,като престъпления.
Гост
 

Мнениеот Inspector_MBP » 27 Ное 2007, 22:11

Господин "адвокат", силно се съмнявам, че въобще сте разбрал какво съм написал. Което никак не Ви пречи да се изкажете, както обикновено, не на място. :lol:

Ще се въздържа от всякакъв друг коментар по "лиричната" част от поста Ви. Бъдете жив и здрав.
Последна промяна Inspector_MBP на 27 Ное 2007, 22:33, променена общо 1 път
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
Аватар
Inspector_MBP
Потребител
 
Мнения: 419
Регистриран на: 30 Окт 2007, 13:49
Местоположение: Живее в Родината си.

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 64 госта


cron