начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Наказателна отговорст при неизпълнение на съдебно решение

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наказателна отговорст при неизпълнение на съдебно решение

Мнениеот pitasht » 17 Авг 2007, 11:06

по принцип се занимавам с гражданско право и административно право и ме извинете, ако въпросът се окаже лесен:имам един случай, в който клинетът ми има съдебно решение на окръжен съд, с което е отменен административен акт на РУСо за намаляване на пенсията му и по този начин следва да започне изплащане на старата висока пенсия. решението влезе в сила поне преди месец, отправихме покана за доброволно изпълнение, но отговор дойде, че разноските трябва да се търсят с изпълнитлен лист без да се отговори какво ще стане с пенсията.
Та тази пенсия все още се изплаща в стария нисък размер и не се изпълнява съдебното решение, да не говорми, че трябва да се додата сумите от вече почти година назад, като това си е една цяла пенсия.
Въпросът е има ли наказателен текст, по който някое длъжностно лице следва да понесе отговорност и съставлява ли това пресътпление-т.е мога ли да напиша жалба или има опасност само да набедя административните лица в престъпление.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Мнениеот Julyan » 17 Авг 2007, 11:23

Чл. 296. (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) (1) Който попречи или осуети по какъвто и да е начин изпълнението на съдебно решение, се наказва с лишаване от свобода до три години или глоба до пет хиляди лева.

(2) Който с цел да попречи или да осуети изпълнението на съдебно решение унищожи, повреди, укрие или отчужди вещ, за която се отнася това решение, се наказва с лишаване от свобода до три години или глоба от хиляда до десет хиляди лева, ако извършеното не съставлява по-тежко престъпление.


...И принудително изпълнение, което затруднява понякога съдебните изпълнители, когато длъжник е бюджетно учреждение.
Julyan
Потребител
 
Мнения: 556
Регистриран на: 06 Яну 2007, 09:22

Мнениеот pitasht » 17 Авг 2007, 11:37

Благодаря а кой ще отговаря-кой е длъжен да изпълне решението началника на РУсо, със сигурност не е самата институция?
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Мнениеот Julyan » 17 Авг 2007, 11:59

Прокуратурата знае отговора..., ако говорим за наказетлон правната страна на въпроса. За принудителното изпълнение има друг ред.
Julyan
Потребител
 
Мнения: 556
Регистриран на: 06 Яну 2007, 09:22

Мнениеот pitasht » 17 Авг 2007, 15:09

Уф дано да знае че досега като имам наблюдение на работата й по-скоро ще го прекрати и каже няма престъпление
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Мнениеот Julyan » 17 Авг 2007, 15:29

А виж, това е често срещано явление. Аз казвам само по хипотеза, че знае... :)
Julyan
Потребител
 
Мнения: 556
Регистриран на: 06 Яну 2007, 09:22

Мнениеот bebitor » 17 Авг 2007, 23:56

Вие напишете едно "любовно" писмо на началника на РУСО да вземе да изпълни съдебното решение, като го предупредите и му разясните наказателната отговорност по чл.296 от НК, пък да видим кой не се страхува от наказателната отговорност...
Успех!
Също, струва ми се, можете да подадете сигнал по чл.119 и сл. от АПК за незаконни действия/бездействия, с искане, ако се установят такива, да се приложи дял 6.
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Мнениеот pitasht » 23 Авг 2007, 15:03

Това последното то Бебитор е свежа идея и ще ядоса началника на РУСО повече от другите мерки, благодаря!
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

неизпълнение на решение на ВАС

Мнениеот michaela » 24 Авг 2007, 10:10

Здравей pitsaht?
и аз съм питаща като теб и начинаеща :) и тъй като прочетох, че се занимаваш с административно право, в което не съм веща, имам питане:
свързано е с неизпълнение на решение на 3членен състав на ВАС. Решение е постановено по обжалвано решение на Комисията за защита на конкуренцията и не е изгодно за едната страна. Тази страна е държ. агенция, която е провела процедура по ЗОП.ВАС оставя в сила обжалваното решЕние на КЗК, с което се връща процедурата по ЗОП на начален етап. Но към момента цялата процедура е завършена - има сключен договор с Изпълнител търся начин да не се изпълни решението на ВАС. Може ли да се приложи ЧЛ. 304, АЛ. 2 АПК- обективна невъзможност?
Благодаря предварително!
michaela
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Авг 2007, 16:10

Мнениеот bebitor » 24 Авг 2007, 14:29

pitasht написа:Това последното то Бебитор е свежа идея и ще ядоса началника на РУСО повече от другите мерки, благодаря!

Да си призная честно, идеята беше на donna, тъй като преди няколко седмици и аз се чудех как да накажа един директор на "Социално подпомагане", който безобразничеше и безчинстваше юридически спрямо един социално слаб нещастник.
Пратих сигнал до регионалната дирекция, с копие до АСП в София и до самия директор, който в момента наистина е бесен :wink:
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Мнениеот bebitor » 22 Сеп 2007, 18:41

Обаче гарван гарваново око не вади :evil:
При мен сигналът по АПК не свърши работа.
Дано при Вас да подейства!
Успех!
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Мнениеот ap_panushev » 23 Сеп 2007, 20:10

ЗАКОН ЗА ОТГОВОРНОСТТА НА ДЪРЖАВАТА И ОБЩИНИТЕ ЗА ВРЕДИ (Отговорност за дейност на администрацията

Чл. 1. (1) (Доп. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 30 от 2006 г., в сила от 12.07.2006 г.) Държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност.
(2) Исковете по ал. 1 се разглеждат по реда, установен в Административнопроцесуалния кодекс.

Мисля, че и това е вариант
ap_panushev
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 13 Дек 2004, 14:19

Мнениеот Clavdivs. » 24 Сеп 2007, 17:56

Само да вметна, че чл.296 визира "изпълняемите" съдебни решения. :wink:

Т.е. решенията по конститутивни искове не влизат тука. При тях промяната настъпва по силата на самото решение :arrow: няма какво да се изпълнява :arrow: не може да му се попречи или осуети :wink:

Установителните пък хептен не се защитават от чл.296 ....


Ето да не кажете, че Clavdivs. пак е препил с бира и иска да обезкуражи административистите:

РЕШЕНИЕ № 615 ОТ 14.01.2002 Г. ПО Н. Д. № 577/2001 Г., II Н. О. НА ВКС

ОБЕКТИВНИЯТ ПРИЗНАК ОТ СЪСТАВА НА ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО ПО ЧЛ. 293А НК ОБХВАЩА САМО ВЛЕЗЛИТЕ В СИЛА ОСЪДИТЕЛНИ СЪДЕБНИ РЕШЕНИЯ, ПОСТАНОВЕНИ В ИСКОВ ПРОЦЕС, КОИТО ОСВЕН ЧЕ СА НЕОБЖАЛВАЕМИ, ПО СИЛАТА НА ПРЕСЪДЕНО НЕЩО СЪДЪРЖАТ ЗАБРАНА ЗА ВТОРИ ПРОЦЕС ОТНОСНО СЪЩИЯ СПОР, ИМАТ ОБВЪРЗВАЩА СИЛА ОТНОСНО ПРЕДМЕТА НА СПОРА И СЕ ПОЛЗВАТ С ИЗПЪЛНИТЕЛНА СИЛА.

ОПРЕДЕЛЕНИЯТА ПО ЧЛ. 244 ТПК ЗА ИЗДАВАНЕ НА ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ЛИСТ НЕ СЕ ПОЛЗВАТ СЪС СИЛА НА ПРЕСЪДЕНО НЕЩО НИТО ПО ОТНОШЕНИЕ НА ИЗПЪЛНИТЕЛНОТО ПРАВО, НИТО ПО ОТНОШЕНИЕ НА ПРАВОТО НА ИСК.

Самото решение касае 293а но вътре се вметва и за 296
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 54 госта


cron