начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Обжалване на акт на полицай

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Обжалване на акт на полицай

Мнениеот valjo_007 » 25 Юни 2007, 11:40

Здравейте! Как мога на обжалвам акт на катаджия? Знам, че е в тридневен срок, но пред кого? Пред началника на РПУ ли? И как да се оформи жалбата? Искам да направя възражения, защото в акта за нарушение полицаят е написал, че нарушавам един член на ЗДП, а би следвало да посочи съвсем друг (явно не познава добре закона). Благодаря предварително!
valjo_007
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 11 Май 2007, 15:26
Местоположение: Несебър

Мнениеот lawhope » 25 Юни 2007, 11:47

Обжалва се пред началника на КАТ в 3 - дневен срок , а това , че е бил неграмотно написан е само по себе си достатъчно , за да се отмени по общия ред в съда-при положение , че след възражението , не стане това.
lawhope
Потребител
 
Мнения: 123
Регистриран на: 09 Апр 2006, 10:25
Местоположение: SOFIA

Мнениеот prof_prof » 25 Юни 2007, 11:52

Ако позволите! :) В тридневен срок се пише възражение срещу акта, а ако това възражение не бъде уважено, ще бъде издадено наказателно постановление, което ако желаете можете да оспорите пред съответния Районен съд.
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот valjo_007 » 25 Юни 2007, 11:54

Т.е., ако сега подам възражение и актът не се отмени, да подам жалба в РС?
valjo_007
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 11 Май 2007, 15:26
Местоположение: Несебър

Мнениеот prof_prof » 25 Юни 2007, 11:56

да, но след като бъде издадено наказателното постановление - в едномесечен ИНСТРУКТИВЕН срок. Вижте ЗАНН.
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот valjo_007 » 25 Юни 2007, 11:59

А писмените възражения се пишат в свободен текст, нали?
valjo_007
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 11 Май 2007, 15:26
Местоположение: Несебър

Мнениеот valjo_007 » 25 Юни 2007, 12:02

И още един- последен въпрос- актът ми е съставен в Слънчев бряг, а съм от София. Пред началника на КАТ- София ли се правят възраженията или в Слънчев бряг? Благодаря ви за отделеното внимание!
valjo_007
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 11 Май 2007, 15:26
Местоположение: Несебър

Мнениеот prof_prof » 25 Юни 2007, 12:20

По местоизвършване на нарушението. Ама прочетете ЗАНН дееееее, то не може всичко наготово! :roll:
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот bay4o » 25 Юни 2007, 12:54

След като така и така отворихте темата, като четете ЗАНН, да не пропуснете и разпоредбата на чл. 53 ал. 2 от ЗАНН, която предвижда издаване на НП и когато е допусната нередовност в акта /напр. неправилна правна квалификация/, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, авторството му и вината на нарушителя. Така че, ако ще възразявате против АУАН, барем се съветвайте с адвокат, за да не си вкарате автогол. :idea:
bay4o
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 05 Окт 2006, 12:12

Мнениеот atanaspetrovmeister » 27 Юни 2007, 14:18

bay4o написа:След като така и така отворихте темата, като четете ЗАНН, да не пропуснете и разпоредбата на чл. 53 ал. 2 от ЗАНН, която предвижда издаване на НП и когато е допусната нередовност в акта /напр. неправилна правна квалификация/, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, авторството му и вината на нарушителя. Така че, ако ще възразявате против АУАН, барем се съветвайте с адвокат, за да не си вкарате автогол. :idea:


Ако разрешите, бих искал да се намеся и аз. Понеже в последните 20 дни това ми е "болна" тема-мнението ми е , че щом правото на възражение е дадено на всеки ,то не би трябвало да се изисква някаква юридическа правоспособност-следователно моят съвет е:
ВъзражениЯ масово срещу всичко и срещу всеки(е "АКТЬОРИТЕ" разбира се да са "описани" в АУАН-А).В момента и аз си чакам постановлението, т.к. подочувам, че възраженията"дикиш" не хващали :D .Е ще разчитаме на добрата безпристрастна съдебна власт.Както писа преди около месец някой колега в форума-"Административните актове са създадени за да се обжалват!", а и аз вече си мисля, че катаджиите трябва да бъдат настъпвани по всеки повод-нямам спомени на мен лично нещо да са ми прощавали! :?
Аватар
atanaspetrovmeister
Потребител
 
Мнения: 197
Регистриран на: 23 Апр 2007, 16:50
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Good_Boy » 28 Юни 2007, 14:07

Темата явно е доста актуална :) тъй като и аз имам подобен случай, ще си позволя да го опиша в тази тема, за да не задръстваме форума с нови теми и защото смятам, че е релевантно към написаното до тук.

днес разбирам, от познат, че дадено лице е подало жалба срещу мен, защото съм употребявал клаксон, светкал съм му, принуждавал съм го да кара с превишена скорост и съм изпреварил колона от коли?! Сега, какво е станало точно не помня, тъй като жалбата е подадена преди почти месец, но определено не е в мой стил. Адвоката ми каза, че трябва първо да ми съставят акт (т.е. като получа призовката да отида до КАТ) и след това да се обжалва. Според вас трябва ли да пиша възражения в самия акт или да се оправяме направо в съда? Какви според Вас мога да бъдат последствията? Другото което ме притеснява е, че преди няколко месеца ми беше върната "книжката".
Good_Boy
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Юни 2007, 13:44

Мнениеот Kenary » 28 Юни 2007, 15:06

Действително темата е доста актуална, още повече след очакваното обнародване на Закона за изменение и допълнение на ЗДвП. Срещу акта, съставен от органите на КАТ може да се възрази в тридневен срок в структурното звено на КАТ по местоизвършване на нарушението. Възражението е свободен текст и е до началника на регионалното звено на КАТ. Когато подадете такова възражение, служителят, който го приема, трябва да отбележи на самия акт входящия номер на възражението, под който е заведен в деловодството и датата на подаването му. Обърнете внимание дали това ще бъде направено. В действителност много рядко началника на КАТ взима под внимание възраженията и отменя актове, но това не бива ни най-малко да Ви притеснява. Подаването на възражение би Ви било от полза при разглеждането на бъдещото дело в съда.

След това, ако възражението Ви не бъде взето под внимание и получите наказателно постановление, срока за подаване на жалба срещу него е 7 дневен. Имайте предвид, че жалбата се подава не в съответния районен съд, а до съда чрез наказващия Ви орган. Т.е. във Вашия случай жалбата се подава чрез КАТ Несебър, които са длъжни по служебен ред да я изпратят до районния съд. В София жалбите се подават на гише #1 в КАТ, но в Несебър не съм запознат. Остава Ви само да чакате призовка от съда и да подготвяте печелившата стратегия.
Аз лично съм по средата на цялата тази процедура.
Искрено ВИ желая успех.
Kenary
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 08 Юни 2007, 10:15
Местоположение: София

Мнениеот prof_prof » 28 Юни 2007, 15:43

Адвоката ми каза, че трябва първо да ми съставят акт (т.е. като получа призовката да отида до КАТ) и след това да се обжалва. ...

Питайте адвоката си как точно ще ви съставят този акт - въз основа на подадената срещу вас жалба ли? :)))))))) И впрочем защо си губите времето по форуми, след като имате адвокат...

Чл. 40. (1) Актът за установяване на административното нарушение се съставя в присъствието на нарушителя и свидетелите, които са присъствували при извършване или установяване на нарушението.

(2) Когато нарушителят е известен, но не може да се намери или след покана не се яви за съставяне на акта, актът се съставя и в негово отсъствие.

(3) При липса на свидетели, присъствували при извършването или установяването на нарушението, или при невъзможност да се състави акт в тяхно присъствие, той се съставя в присъствието на двама други свидетели, като това изрично се отбелязва в него.

(4) Когато нарушението е установено въз основа на официални документи, актът може да се състави и в отсъствие на свидетели.
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот atanaspetrovmeister » 28 Юни 2007, 15:54

:D И какво излезе, всички сме се "юрнали" да сваляме КАТ :lol: !!!
Личното ми и неангажиращо мнение е:
1.На всички ни ясен резултата от възраженията-нали е казано-"Гарван гарвану око не вади"-НЕЗАВИСИМО ОТ КОЙ ГРАД СМЕ-НЯМА ДА НИ ОГРЕЕ :lol:
2.Ако може- имам предложение да споделим след около месец два какво е било решението на РС-май там е надеждата и дали е било в резултат на "подготвяната стратегия" или на "добрата квалификация" на актосъставителя.
А по въпроса за възраженията-
Мой познат учтиво бе "помолен" да си оттегли възражението с/у съставен от данъчни акт, "в противен случай глобата в постановлението щяла да бъде двойна, за да може след като съдът в последствие я намал да се получи пак толкова".Това нормално ли е и защо се притесняват от възражението-значи все пак някой ги чете?! :wink:
Аватар
atanaspetrovmeister
Потребител
 
Мнения: 197
Регистриран на: 23 Апр 2007, 16:50
Местоположение: Пловдив

Мнениеот prof_prof » 28 Юни 2007, 16:34

Административното производство и по-конкретно административнонаказателното производство е строго формализирано. Затова каквото и да Ви "съветват", ако АУАН или РА е незаконосъобразен, то той ще падне в съда.
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот Gabi1 » 28 Юни 2007, 17:37

За алкохола всички са единодушни, че виновният трябва да си понесе наказанието, но защо не мислите така и за други нарушения по ЗДвП? Те също могат да причинят смърт! Не е ли по-просто да се кара по правилата, а не да се "сритват" катаджийте?
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот Gabi1 » 30 Юни 2007, 00:07

Не оспорвам! :lol:
Но че караме като луди, също е вярно. И че има случай, в който катаджията е прав, също. Но ни е писнало вече от други и дори и тогава не признаваме.
Днес ми се наложи да повъртя повечко из София. Шофьор съм от много години, карала съм и такси, но в последните 2-3 години ситуацията е неконтролируема. Предполагам, че е същото и в повечето големи градове. На 2-3 пъти само благодарение на някакъв опит и доста рискови маневри успях да избегна ПТП с разни идиоти, които явно не бяха и отваряли ЗДвП. А карах и детето си. Определено ми идваше да спра и да причиня поне средна телесна повреда на някого. :lol:
И за целия този абсурд никой не може да ме убеди, че са виновни катаджийте!
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот Gabi1 » 30 Юни 2007, 02:06

Само да отбележа - изпита отдавна е пред ДАИ, не пред КАТ!
А самата абревиатура на какво ни навежда? :lol: :lol: :lol:
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот sinis » 01 Юли 2007, 10:55

Gabi1 написа:Само да отбележа - изпита отдавна е пред ДАИ, не пред КАТ!
А самата абревиатура на какво ни навежда? :lol: :lol: :lol:


Нито КАТ, нито ДАИ, отдавна вече абревиатурата е РД АА - регионална дирекция автомобилна администрация.
sinis
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 29 Апр 2007, 07:09

Мнениеот policai » 05 Юли 2007, 22:16

:D Чудесна тема! Перфектни познания по ЗАНН и ЗАП.......
....аз, като един редови служител на полицията имам един въпрос...., моля не ми се смейте, а отговорете, като на обикновин човек...., докога ще я карате със ЗАНН и ЗАП и предвижда ли се скоро влизане в сила на АПК?
/простете за невежеството ми полицейско.../
...полицай, наистина е призвание...
policai
Потребител
 
Мнения: 250
Регистриран на: 06 Фев 2006, 22:17

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 50 госта


cron