начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

шофиране в нетрезво състояние

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


шофиране в нетрезво състояние

Мнениеот nikolodeon » 11 Сеп 2006, 22:52

Казусът е: Спират ме в за проверка и чрез дрегер се установява наличие на 0,83 промила. Книжката ми е върната преди 3 месеца след изтърпяване на 6 месечно наказание за същото провинение (1,4 промила т.е подлежащо на наказателна отговорност, но беше наложено административно наказание 6 месеца без книжка и 500 лв глоба).
Въпрос: Какво наказание мога да очаквам? И до какво наказание мога да стигна след обжалване?

Благодаря.

П.С.
Ясно е, че след подобен карък (2 пия и карам-2 пъти ме спират), повече няма да си го позволявам.
nikolodeon
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Сеп 2006, 22:36

Мнениеот gosho72 » 11 Сеп 2006, 23:32

Имате късмет,че за предходното Ви деяние е приложен чл.78-а от НК.Наложеното Ви административно наказание не е посредством присъда,а чрез съдебно решение и по тази причина не се третирате като осъждан.Това,както и установената концентрация на алкохол под 1,2 промила при второто нарушение Ви "спестява" приложението на чл.343-Б,ал.2 от Наказателния кодекс.

Няма пречки при този случай да бъде приложена санкцията на чл.174 от закона за движение по пътищата,а именно:

Чл. 174. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок до 1 година и глоба от 100 до 300 лв., който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда до 1,2 на хиляда включително.
(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Когато нарушението по ал. 1 е извършено повторно, наказанието е лишаване от право да се управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от 6 месеца до 2 години и глоба от 200 до 500 лв.

Ще помоля колеги,които имат други становища по поставения казус да оставят коментар.С материята по ЗДП до сега не съм работил.
gosho72
Потребител
 
Мнения: 740
Регистриран на: 19 Мар 2006, 00:45
Местоположение: Novi Pazar

още

Мнениеот nikolodeon » 12 Сеп 2006, 11:49

Давайте оше инфо. Кой, какво мисли?
nikolodeon
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Сеп 2006, 22:36

Мнениеот kursant_amvr » 12 Сеп 2006, 12:46

Важно е дали концентрацията на алкохол в кръвта еустановена и чрез кръвна проба в здравно заведение. След като констатираха нарушението с дрегер, колегите издадоха ли ви талон за медицинско изследване ?? Важно е дали са ви издали такъв, както и дали Вие сте дали кръв в рамките на посоченото в талона време.

По принцип при определени условия има начини да се оспорват актовете и постановленията в случаи като Вашия. Аз обаче няма да коментирам повече. И адвокат да бях щях да ви пратя при друг колега. Шофирайки с 1,4 промила Вие поставяте в опасност не само своя живот, но и живота на много други хора, които нямат никакво касателство към Вашата безотговорност.

А послеписа, дори и верен да е, си го спестете. Чувал съм го неведнъж.
kursant_amvr
Потребител
 
Мнения: 265
Регистриран на: 31 Авг 2005, 21:03

Мнениеот gosho72 » 12 Сеп 2006, 14:40

kursant_amvr написа:По принцип при определени условия има начини да се оспорват актовете и постановленията в случаи като Вашия. Аз обаче няма да коментирам повече. И адвокат да бях щях да ви пратя при друг колега.



Е ти пък сега-не искаш да му кажеш какво може да му е наказанието.Него това го интересува конкретно. :lol:
gosho72
Потребител
 
Мнения: 740
Регистриран на: 19 Мар 2006, 00:45
Местоположение: Novi Pazar

Мнениеот nikolodeon » 12 Сеп 2006, 17:12

Курсант, ти направо ме прикова на кръста. За това, че първия път беше доста безотговорно си го признавам. Но втория път си местех колата от едно място до друго (намиращо се на 250 метра), карах с 10 км/ч, просто исках да я оставя на паркинга пред хотела. А за това, какво ти си чувал, не мисля, че можеш да си вадиш извод за всички хора.
nikolodeon
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Сеп 2006, 22:36

Мнениеот nikolodeon » 12 Сеп 2006, 17:18

И да, беше ми издаден такъв талон, но не го оползотворих, защото КАТ не пожела да ме отведе до болница, (намираща се на 15 км) и ме остави да се оправям сам в курорт, в който цената на такситата започва от 4 лв на километър.
nikolodeon
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Сеп 2006, 22:36

Мнениеот kursant_amvr » 14 Сеп 2006, 12:54

nikolodeon написа:И да, беше ми издаден такъв талон, но не го оползотворих, защото КАТ не пожела да ме отведе до болница...


Тогава лошо. Апропо КАТ не са длъжни да Ви возят до медицинското заведение, а курорта в който такситата карат за 20-так и нагоре Вие сам сте си го избрал.

nikolodeon написа: А за това, какво ти си чувал, не мисля, че можеш да си вадиш извод за всички хора.


Съгласен съм, но това е присъщо на човешката психика: да вади изводи за единичното по общото. Аз обаче винаги допускам възможността това единично, да е различно и се надявам при вас да е така. Успех и дано да сте си извадил поука.

А ако съм ви "разпънал на кръста" то е защото съм срещал и съм чел дела на хора, които заради подобна глупост са загазили много повече от това да им вземат книжката. Единя случаи беше баща на две деца, който блъска един дядо на улицата. В пияно състояние. Резултат: един възрастен човек мъртъв, а един баща на две деца, с нормална работа и хубаво семейство 2,5 години в затвора - ефективно. Между другото шофьора отивал до близката аптека, защото получил главоболие. Но вече бил изпил няколко ракийки със вечерната салатка. Както виждате големите бели стават бързо и като че "от нищото".
Иначе нямам нищо лично против Вас. Всичко хубаво и дано да си нямате повече такива проблеми.
kursant_amvr
Потребител
 
Мнения: 265
Регистриран на: 31 Авг 2005, 21:03


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 91 госта


cron