начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

кражба на кебапче в Благоевград

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнениеот Bai_Ganjo » 09 Юли 2008, 13:44

Мдаа, днес- кебапче , утре- тарелка с кебапчета , вдругиден - кебапчийница...с порока трябва да се борим овреме.
Bai_Ganjo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 21 Ное 2007, 17:43

Мнениеот octavius » 09 Юли 2008, 13:48

Полицаите иззели кебапчето от Николина Малиновска с разписка, съобщиха прокурори за проведената снощи акция. :shock: Леле, това не може да е вярно...
"Как какво... ритуално изгаряне на НПК А може за по-сигурно първо да го обесим".
RinTimTim
octavius
Потребител
 
Мнения: 169
Регистриран на: 09 Ное 2002, 21:26

Мнениеот DrazniteL » 09 Юли 2008, 14:14

---
Последна промяна DrazniteL на 19 Дек 2011, 13:16, променена общо 1 път
DrazniteL
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 05 Юли 2008, 14:51

Мнениеот Bai_Ganjo » 09 Юли 2008, 14:47

А къде ще съхраняват кебапчето, докато приключи делото ? Маже да се развали...
Bai_Ganjo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 21 Ное 2007, 17:43

Мнениеот brymm » 09 Юли 2008, 14:59

Няма значение - то вече е важно като веществено доказателство, а не като храна. 8)
"Ребенком на чужбине плакал я, лишь гордое твое заслышав имя,
сегодня с поседевшей головой я слезы лью над болями твоими."
brymm
Потребител
 
Мнения: 237
Регистриран на: 11 Дек 2007, 00:17

Мнениеот Гост » 09 Юли 2008, 16:10

DrazniteL написа:Наистина днес по радиото казаха че жена ще бъде съдена за кражба на кебабче. И то по бързото производство, защото е заловена на "местопрестъплението". Обвинението било по 194ал 3. Чудя се този, който е писал обвинителния акт колко има по наказателно право и чувал ли е за чл 9 ал 2.
Миналата година по националното радио съобщиха, че някакъв ще го съдят за гражба на сладолед. Не знам как се е развил "казусът", и какво е решил съдът, ако се е стигнало до съд



Това и да го видя няма да повярвам.

Ами какво да Ви кажа.......Наказателното право....умира.Убиха го!
Гост
 

Мнениеот listi » 09 Юли 2008, 17:15

Ако има участници в дискусията от Благоевград, могат ли да кажат как е минало делото днес: кои са били участниците в процеса, какви са им били аргументите, какво е решил съдът по случая и кой е бил съдията.
listi
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 23 Апр 2008, 15:17

...

Мнениеот kalinova_petrova » 09 Юли 2008, 17:19

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Правото не е цял живот advokata_nikolov!
kalinova_petrova
Младши потребител
 
Мнения: 72
Регистриран на: 24 Юни 2008, 18:12

......

Мнениеот kalinova_petrova » 09 Юли 2008, 17:24

За парче месо което няма и 50 грама това право ли е или панаир!Тати ми открадна вечерята отиди в полицията да се оплаче... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Това право ли е ....?
kalinova_petrova
Младши потребител
 
Мнения: 72
Регистриран на: 24 Юни 2008, 18:12

Мнениеот pokerman » 09 Юли 2008, 17:31

Днес ли е било делото? Изпуснал съм цирк :lol:
„Ако народът не може да бъде целокупен, лесно ще стане изцяло купен! “
pokerman
Потребител
 
Мнения: 635
Регистриран на: 23 Юни 2006, 00:40

Мнениеот Inspector_MBP » 09 Юли 2008, 17:43

DrazniteL написа:Наистина днес по радиото казаха че жена ще бъде съдена за кражба на кебабче. И то по бързото производство, защото е заловена на "местопрестъплението". Обвинението било по 194ал 3. Чудя се този, който е писал обвинителния акт колко има по наказателно право и чувал ли е за чл 9 ал 2.


Както обикновено, лесно е да коментираме и да се възмущаваме, без да познаваме фактите.

Хайде сега да направим едно уточнение - чл. 9, ал. 2 се отнася за случаите, когато при формално осъществен престъпен състав, липсва обществена опасност или същата е явно незначителна.
Има обаче трайна практика на българските съдилища, че обществената опасност не е явно незначителна, само на основание на ниската стойност на откраднатото, тогава когато деянието е в рецидив.

Наскоро аз също бях пратил преписка с мнение за прилагане на чл. 9, ал. 2, защото стойността на откраднатото беше няколко лева. Прокурорът, обаче чинно си е образувал ДП, като опирайки се на горните мотиви, тъй като установения от нас деец беше с многократни предишни осъжания за кражби.

Така както е описан във вестника, случаят изглежда като за чл. 9, ал. 2 от всякъде. Факт е обаче, че нито един благоевградски прокурор не се е сетил да приложи тази разпоредба... ЗАЩО ЛИ ???

Още по-странното е, че никой не се е сетил да освободи бедната женица от наказателна отговорност, с налагане на административна санкция по чл. 218 Б НК. Вместо тове е образувано ДП ! :shock: ЗАЩО ЛИ ???????
Ще припомня, приложението на 218Б е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. Ех, освен ако не се окаже че милата женичка не е покрадвала и преди това. И то в рамките на срок от една година от новото с деяние.

Таааа, на мен много мътна ми изглежда тази работа с "едното кебапче". Да не вземе накрая да се окаже, че "женичката" всекидневно си е крадяла, каквото и където и падне, а злополучното кебапче е било последното, което е преляло чашата за охраната в магазина. :roll:

Иначе "наказанието" което може да и бъде наложено е пробация или глоба до 300 лв., след възстановаване или заместване на откраднатата "вещ". Виж. чл. 197, ал. 1, т. 2. :roll:
Последна промяна Inspector_MBP на 09 Юли 2008, 18:01, променена общо 2 пъти
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
Аватар
Inspector_MBP
Потребител
 
Мнения: 419
Регистриран на: 30 Окт 2007, 13:49
Местоположение: Живее в Родината си.

...

Мнениеот kalinova_petrova » 09 Юли 2008, 17:56

law_master Синдром на простотията!
kalinova_petrova
Младши потребител
 
Мнения: 72
Регистриран на: 24 Юни 2008, 18:12

Мнениеот T.A.R.A. » 09 Юли 2008, 20:58

Браво на Inspector_MBP.Първите две страници от темата почти ме отчаяха.
T.A.R.A.
Потребител
 
Мнения: 225
Регистриран на: 12 Фев 2007, 18:19

Мнениеот bebitor » 10 Юли 2008, 11:49

Преди време осъдиха един Рц за 3 литра бензин.
Също останах изумена, когато ми донесоха обвинителен акт за 200 гр. замразена цаца и две пилешки кълки :lol: И тъй като стойността от цели 6 лв не беше възстановена в хода на досъдебното производство, делото влезе в съда :lol: :lol: :lol:
Но това кебапче бие всички рекорди.
По повод цацата една колежка ми беше разказала история:
Някога Екатерина Велика решила да види как работят нейните магистрати. Отишла при тях, там, където се били събрали, и попитала:
- Какво ще правите днес?
- Ами ще съдим!- отвърнали те.
- Кого и за какво?
-Ето тази жена, за магьосничество.
- Магьосничество? Бързо ли ще стане?
- Не, няма да е бързо. Първо трябва да прочетем доказателствата- ей онези две каруци с хартия, на които сме записвали показания!
- Две каруци хартия?! Стража! Да се накажат всички тези магистрати за разпиляване на средства от държавната хазна :lol:

Inspector_MBP написа:...Наскоро аз също бях пратил преписка с мнение за прилагане на чл. 9, ал. 2, защото стойността на откраднатото беше няколко лева. Прокурорът, обаче чинно си е образувал ДП, като опирайки се на горните мотиви, тъй като установения от нас деец беше с многократни предишни осъжания за кражби. ...


Случаят с цацата беше аналогичен, но с тази разлика, че обв. беше с чисто съдебно минало. Даже и по адм. ред никога не е бил наказван.
Има обаче свръхамбициозни прокурори, които хвърчат в облаците и правят от мухата слон. За щастие 99% не са такива. Май няма нужда да уточнявам, че случаят с 3л. бензин (преди 3 години) и този с цацата бяха при един и същ прокурор.
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Мнениеот DrazniteL » 12 Юли 2008, 15:59

---
Последна промяна DrazniteL на 19 Дек 2011, 13:16, променена общо 1 път
DrazniteL
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 05 Юли 2008, 14:51

Мнениеот Inspector_MBP » 12 Юли 2008, 21:01

DrazniteL написа:Никъде в нк не пише, че чл 9 ал 2 не се прилага за рецидивистите.

:D
Уважаеми DrazniteL,
ако в нормативните актове имаше изрична разпоредба за всяка една възможна житейска ситуация, нямаше да има нужда от юристи, а само от хора със завършен 4-ти клас, които могат да четат без да се запъват и да пишат що годе, без много грешки. И като стана дума... кебаБчето, което n-ти път споменавате, всъщност си е едно обикновено кебаПче.

За да не оставате с грешно впечатление, ВЪОБЩЕ не съм привърженик на принципа "за кокошка няма прошка".
Но при положение, че нещата са стигнали до съдебната зала допускам, че за това вероятно ИМА причина. И тази причина разбира се, се намира между кориците на делото, а не в половинчатите вестникарски драсканици, на които Вие осланяте критиката си.

DrazniteL написа:Бъдете сигурен inspektor, че...


Охо ! Харесва ми този агресивен тон ! :D :lol:
Но се научете, преди да го ползвате, да има върху какво "да стъпите", а не "на гол тумбак". :wink: Съветът ми е съвсем приятелски, вярвате или не.
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
Аватар
Inspector_MBP
Потребител
 
Мнения: 419
Регистриран на: 30 Окт 2007, 13:49
Местоположение: Живее в Родината си.

Мнениеот DrazniteL » 13 Юли 2008, 10:03

---
Последна промяна DrazniteL на 19 Дек 2011, 13:17, променена общо 1 път
DrazniteL
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 05 Юли 2008, 14:51

Мнениеот Inspector_MBP » 13 Юли 2008, 14:19

Охн, не... положението е безнадеждно... Къде, е разширителното тълкуване в случая ? Коя норма се тълкува разширително ?
Вижте... няма да потретвам, това което вече два пъти съм написал. Който чете, трябва и да разбира.

DrazniteL написа:Чл. 9ал. 2 е допустим и по отношение на рецидивистите.

Не съм твърдял обратното, но явно не можете да направите разликата. Е, жалко. Приятен ден.
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
Аватар
Inspector_MBP
Потребител
 
Мнения: 419
Регистриран на: 30 Окт 2007, 13:49
Местоположение: Живее в Родината си.

Мнениеот RinTimTim » 13 Юли 2008, 15:08

Принципно положение в наказателноправната теория е, че степента на обществена опасност на деянието зависи и от особеностите на субекта на престъплението.

Когато за дадени престъпления е предвидена възможността да бъдат извършени в условията на опасен рецидив, то това е квалифициращ белег на престъпния състав по отношение на субекта и трябва да се вземе предвид, когато се преценява налице ли е малозначителност.

Когато квалифициращ белег опасен рецидив не е предвиден (например при държане на наркотици), то тогава действително според мене няма основания да се преценява личността на дееца, тъй като в самия престъпен състав законодателят не е счел за нужно да добави съставомерни признаци, отнасящи се до субекта на престъплението. Степента на обществена опасност на конкретното деяние зависи от изброените признаци в състава.
RinTimTim
Потребител
 
Мнения: 343
Регистриран на: 24 Авг 2006, 13:32

Мнениеот DrazniteL » 13 Юли 2008, 19:16

---
Последна промяна DrazniteL на 19 Дек 2011, 13:18, променена общо 1 път
DrazniteL
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 05 Юли 2008, 14:51

ПредишнаСледваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 58 госта


cron