начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Това обида ли е?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнениеот Magnollia » 13 Юни 2008, 13:56

stroitel написа: Бих казъл - обратното: Обидата е налице,когато е имало желание да те обидят.
В разни общности псуването,използване на обращения като "ко......е" се използват редовно в нормалните разговори. А те говорят така с всички.
Разбира се - могат да го използват и в обиден смисъл. Всичко зависи от конкретната ситуация.
Така и с плюването,така и с предреждането.
Помня фраза от филм : "Беше убил човек,защото го прередил на опашката."


Съвсем не съм съгласна, колега :D

Както казахте в някои страни думата "ко.....е" може и да не е обидна, но ако казващия знае, че точно тази дума много ще засегне някого и я употреби по негов адрес, тогава какво?
Ще кажем, че светът е дом на пошлостта и трябва всички да свикваме!?
Понякога истината може да ни избоде очите ....
Аватар
Magnollia
Потребител
 
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Окт 2007, 10:28

Мнениеот stroitel » 14 Юни 2008, 15:47

Сигурно съм старомоден дотам да вярвам,че целта на образованието е да даде на обучаващия се възможност да развие общност от интереси с неговите себеподобни,да ги опознае и да се разбира с тях.
За да постигне това,разбира се,той трябва да научи какво ги мотивира и как да ги принуди да се задоволяват с неговите желания и цели.


/из писмо до /тогава/ студента ТЕД ТЪРНЪР от баща му./
stroitel
Потребител
 
Мнения: 191
Регистриран на: 09 Ное 2007, 17:54
Местоположение: София

Мнениеот Quicksilver » 15 Юни 2008, 19:32

Покрай тази тема се сещам за един подходящ виц.

Съдят селянин за обида - за това, че бил нарекъл кмета на селото "идиот". По време на съдебното заседание подсъдимият селянин недоумява.
- Г-н съдия, не мога да разбера за какво точно ме съдите?
- Съдим Ви затова, че сте нарекъл един умен човек - кмета "идиот".
- А ако нарека един идиот "умен човек", пак ли ще ме съдите?
- Е, не, разбира се - засмял се съдията.
- В такъв случай - казал селянинът - Е па много сте "умен", г-н съдия.

Според мен обида чрез думи е налице, когато се използват изрази, които са общоприети за обидни, т.е. всеки без значение от контекста ги възприема за обидни. В останалите случаи, за да има обида, е необходимо за третите лица (съда) да е ясно както за намерението (умисъла) на дееца да изрече унизителни за честта или достойнството на пострадалия думи, така и за възприемането им като такива от пострадалия, когато думите не са от общоприетите за обидни. Във вица очевидно подсъдимият е искал да обиди съдията, като прави предварителни уговорки за значението на думата "умен" в конкретния случай. Така че според мен тук има обида. Иначе ако я нямаше тази предварителна уговорка, обида нямаше да има. Защото в края на краищата аз мога да обидя някого, като му кажа и че е "гениален" - всичко се определя от интонацията на гласа ми. Все пак законът трябва да се тълкува разумно. Една например саркастична статия, насочена срещу определено лице трябва ли да се счита за обида към това лице, след като авторът й не е употребил нито една вулгарна дума (простак, идиот и т.н.), т.е. нито една от общоприетите за обиждане думи? Ако се счете, тогава това няма ли да доведе до притоворечие с основното конституционно право на изразяване на мнение? И по тая логика, то всички литературни и кинокритици трябва да с осъдителни присъди за обида на авторите, при това за квалифицирана обида поне по два квалифициращи признака: първо, защото е нанесена публично и, второ, защото е разпространена чрез печатно произведение или по друг начин.
Quicksilver
Потребител
 
Мнения: 126
Регистриран на: 09 Яну 2008, 19:42

Мнениеот satir » 18 Юни 2008, 14:59

brymm написа:
Псуването на майка ... не е закана с изнасилване на ближен...
А за поставянето на нещо някъде, основ.страх пак липсва,че да е закана с блудствено действие./ иначе си липсва взаимност в целеното удоволствие/ .Но обидата може пък и да излезе, ако се докаже от факт.страна, струва ми се казаното да е унизително за достойноството.

К.Павлова,
То това казвам и аз.
Не ми го е казала punisher. Нейното мнение беше просто, че не е обида. А аз пък от своя страна съвсем не твърдя, че е закана с изнасилване. Обида си е отвсякъде.

Темата я пуснах от чиста лиготия, извинявам се на който не понася такава ;-), покрай заглавието "Това клевета ли е?". :oops:
хм.... замислих се, ми то зависи от сексуалните навици на заплашения респ. обиден, има случаи в които подобни думи следва и е редно да се приемат за: конструктивно предложение на което не може да се откаже etc.
http://www.youtube.com/watch?v=CZo12LIWqYw
Аватар
satir
Активен потребител
 
Мнения: 1984
Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:56
Местоположение: те тукa те...

Мнениеот brymm » 18 Юни 2008, 15:11

Може, ама тогава ще е казано нежно и игриво. То си личи кога какво е. ;-)

Впрочем скоро след като пуснах темата, ми попадна една присъда, с която един татко беше осъден за телесна повреда - при побой върху пишман-любовника на непълнолетния му син. Та според бития таткото при боя е размахвал кол и е казвал именно: "Тоя кол ще ти го...". :oops:
"Ребенком на чужбине плакал я, лишь гордое твое заслышав имя,
сегодня с поседевшей головой я слезы лью над болями твоими."
brymm
Потребител
 
Мнения: 237
Регистриран на: 11 Дек 2007, 00:17

Мнениеот satir » 19 Юни 2008, 08:29

много интересно... и? -как са се развили нещата???? :shock:
http://www.youtube.com/watch?v=CZo12LIWqYw
Аватар
satir
Активен потребител
 
Мнения: 1984
Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:56
Местоположение: те тукa те...

Предишна

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 54 госта


cron