начало

Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС

Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот evaivanova » 23 Сеп 2009, 17:50

Здравейте, имам нужда от напътствия на къде да поема и към кого да се обърна. Преди два дни се развихри съседска свада, хората от край време тероризират входа,но всички се крият. Сега посегнаха на семейството ми. Позвъни се на врата след обиди от терасата им към нас ( ние сме над тях и все нещо им пречим) поглеждайки на шпионката видимо не държат нищо. Съпругът ми отвори и с отварянето го напръскаха със спрей ( предполагам за самозащита) Аз и детето също успяхме да се обгазим, успяхме бързо да затръшнем вратата и се почна блъскане по нея с нещо тежко. В следствие вратата е наранена, дръжка, брава с повреди и шпионката избита и липсваща. Викнах полиция, нападателите майка и син се противопоставиха и на тях. В следствие синът задържан за хулиганство. Отидохме до участъка написахме заявление с обяснение. На следващият ден дойдоха дознатели да опишат щетите. Ходихме до съдебна медицина нямаше лекар, а и спреят е недоказуем мисля, след което отидохме до Пирогов до токсикологията. Днес ни беше казано да се обадим да ни кажат към кого е разпределен случаят и да разберем развитието. Дознателите ме попитаха страхувам ли се от тях отговорих им да. Свързах се със служителят поел случаят, казаха че е образувано дело за хулиганство, но тепърва ще се води. Попитах какво става с ограничителната заповед ами този служител не беше уведомен за това,че желая такава.
Трябва ли да пускам жалба в РПУ-то освен показанията дадени по този случай? Какъв адвокат да потърся за съвет и има ли смисъл изобщо? Дали ще ми се възстановят щетите или за това трябва друго дело да заведа? И как да си изкарам ограничителна заповед отделно ли се подава иск?
Много ще съм благодарна да ме упътите и насочите как да процедирам от тук нататък. страхувам се за посегателство върху мен и детето ние сме доста време сами.
evaivanova
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 17:35

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот pretor » 23 Сеп 2009, 18:29

По принцип престъплението "Хулиганство" не включва в състава си имуществени вреди! Ако в някой от правораздавателните актове на досъдебното или съдебното производство има информация за такива вреди ще можете да си вземете заверено копие, което да използвате като писмено доказателство в един граждански процес за непозволено увреждане.

Бих допълнил, че в случая е налице съвкупност на престъпления като освен хулиганство е налице и увреждане на чуждо имущество по чл.216 ал.1 НК. Явно разследващите органи са преценили, че трябва да повдигнат обвинение само по чл.325 - хулиганство. За съжаление обаче при това престъпление няма постарадал и няма вреди! Така че моето мнение е, че не можете да претендирате за нищо. В това производство можете да бъдете само свидетели, както явно вече се е случило!
pretor
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 05 Ное 2004, 14:45
Местоположение: София

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот Inspector_MBP » 23 Сеп 2009, 21:48

След като са извършили оглед на почупената врата, значи със сигурност колегите няма да пропуснат да си "добавят" в заключителното мнение унищожаването и поврежането. И не знам от къде дойде извода, че е повдигнарто обвинение само за хулиганство, при все че доколкото разбирам ДП се намира в етап, значително предхождаш повдигането на обвинение.
Е... надали има голямо значение. Това е по-скоро, въпрос на "чест и на слава", и съсвем не е най важното - щото всички много добре знаем, какво се случва в съда при кумулацията, или по точно при НЕкумулацията на наказанията за отделни престъпления извършени в идеална или реална съвкупност, без да са "разделени" от влязла в сила, по межу им присъда.

Относно т.нар. "ограничителна заповед"... Това е поредното интересно, добре звучащо нещо, за което всички сме чували да говорят по американските филми. От скоро в България също се въведе такова понятие, но то е напълно неотносимо към Вашият случай.
Т.нар. "ограничителна заповед" по българското законодателство се издава по закона зазащита срещу домашното насилие и касае единствено случаи именно на "домашно насилие". Термина има легална дефиниция, но най-общо казано домашното насилие е вид насилие между лица в семейна, родствена връзка или живеещи във фактическо съпружеско съжителство. Така че няма как във Вашият случай да Ви бъдеиздадена подобна заповед. Още повече ограничителната заповед по ЗЗДН се издава от гражданско отделение на районен СЪД. Не от полицията.

Що се отнася до съдебната медицина... обгазяването с иританти от сорта на "спрейовете за самозащита" всякога оставя обективни и лесно разпознаваеми медицински находки - например зачервяване и оток на лигавиците.
От там може да се даде заключение дали въответното кратковременно разстойство на здравето, съответстват с останалия док. материал по делото и може ли, да бъде причинено по начина, по който пострадалите твърдят.
Лошото е обаче, че в подобен случай за да се документира съдебномедицинската находка, е необходимо освидетелстването да се извърши в първите няколко часа от инцидента. При сега действащия НПК, това време е безвъзвратно загубено само докато се изпълни целия формализъм свързан с образувнето на ДП, в чиито рамки следва да бъде процесуално закрепено физическото състояние на пострадалия.

Относно въпросът какво следва - ами следва това, че пострадалитевероятно ще бъдат призовани и в съдебно заседание за да изложат за пореден път показанията си, този път И пред съда. След това, ако въпросните дейци не са в условна присъда, съдът ще ги накаже, в най-лошия случай, с "пробация и обшествено порицание". И разбира се всички горещо ще се надяваме тези репресивни мерки да породят преследваните специална и генерална превенция. :roll: Ами, ха дано, ама... Впрочем, ако въобще делото "мине" щото ако няма някой друг съсед, поне да е чул данданията в коридора, обвинение изградено на принципа "дума срещу дума"... :roll:

Колега Pretor, щетите които не са част от фактическия състав на инкриминираното деяние, но се намират в пряка каузална връзка с него, според Вас не подлежат ли на възстановяване ???

evaivanova, мисля че не е лоша идея да се свържете с юрист. Ако приемем, че обвинението ще "издържи", можете да си търсите парично обезшетение от причинителите, относно имуществените и неимуществените вреди, които сте понесли. Законодателят, обаче е решил, че в общия случаи, гражданският иск ще трявба да си го водите със собствени сили, независимо дали е в рамките на наказателното производство или отделно от него.
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
Аватар
Inspector_MBP
Потребител
 
Мнения: 419
Регистриран на: 30 Окт 2007, 13:49
Местоположение: Живее в Родината си.

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот evaivanova » 23 Сеп 2009, 22:26

За това, че е повдигнато обвинение за хулиганство ме информира служителят поел случаят. Прокурорът бил вече сезиран и се чака само датата на делото.
Така щом не може ограничителна заповед как да съм спокойна като изляза ( то не че със заповед няма да я прекрачи де). Аз смятам,че е луда мога ли да направя нещо по въпроса с освидетелстване и принудително лечение?
За съседите никой няма да свидетелства всички ги е страх от нея, много са патили, но никой не ще да свидетелства и се крият дори. Остава моята срещу тяхната дума. Единствен плю може да е съпротивата и обидата на полицията, те много се репчиха и обиждаха и пред тях заплашиха с убийството ми. Тоой за това беше и задържан за 24 часа.
evaivanova
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 17:35

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот evaivanova » 23 Сеп 2009, 22:39

Аз ще търся консултация с адвокат,но ме насочете в коя сфера да бъде , ако може и координати на някого ще съм благодарна!
evaivanova
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 17:35

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот andy70 » 23 Сеп 2009, 22:45

Колега Pretor, освен свидетели, потърпевшите от деянието могат да бъдат и граждански ищци в наказателното производство. Щом като е направен оглед на повредената врата, то са направени и фотоснимки, които ще бъдат приложени по делото. На базата на тях и на предявения граждански иск преди началото на съдебното следствие потърпевшите могат да направят искане за назначаване на съдебно-ценова експертиза, която да определи размера на щетите, а съдебния състав да осъди извършителите да ги възстановят.
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот evaivanova » 23 Сеп 2009, 23:29

Кажете къде да го подам този граждански иск ? В прокуратурата ли за да действам преди да е станало късно.Благодаря!
evaivanova
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 17:35

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот andy70 » 23 Сеп 2009, 23:45

Трябва да изчакате да приключи първата фаза, досъдебното производство, с повдигане на обвинение от покуратурата чрез изготвяне на обвинителен акт. Само така можете да се конституирате като граждански ищец в хода на наказателното производство. Няма за къде да бързате. За изготвянето на молбата трябва да знаете номера на делото, състава, за коя дата е насрочено, имената на подсъдимите по него и да изложите искането си. Подава се в деловодството на съда. Не се дължи държавна такса. Наемете си адвокат да представлява интересите Ви.
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот namakak » 24 Сеп 2009, 00:45

Вие незнаете ли ,че полицейска намеса в съседски разправи е ненужна.Каквото повикало ,такова се обадило.Ако си бяхте замълчали ,немислити ли какви поражения на психоанализата биха предразположили.Аз съм с лека ръка,но със съседъда трябва да е по съседски,той трябва да разбере че си му съсед ,в един беден квартал живеете и той с нищо не е по-високо от тебе.
Този съсед няма ли съпруга,която да ревнува,или богато семейство нуждаещо се от адвокат?
Грябват ви трима адвоката,даже и без свидетели за да си отмъстите или да разграничите правовото от правосъдието.
Междусъседските отношения се оправят с междусъседски търкания.
Съседите ги оправят децата ни.,
Не може в столицата турчин да ти гледа страстно детето на 16 години и да го залюбва тайно в асансьора.
Не може жената на турчина да ти господее и да чака да й държиш асансьорната врата,когато си на 16 години и да си рлоден в собствения си град -столицата.
Не може да тормозиш децата,било те българчета или турски цигани!
Не може една майка да не си защити детето,отлично знаейки английски пред майка купила средното образование пред диресторка живееща в Панчарево и турчето не знае грамотно да напише нещо и на английския задължителен,и да предендираш че ромите са повече от ученолюбивите.Не може да се возиш в асансьора и ти да плащаш повече от колкото 15 човека рода на семейството ти турци от нечий етаж.
Съжалявам,аз не съм расист,но в столицата имаме истински проблем с многобройните роднинин и безплатните им услуги.
Аватар
namakak
Потребител
 
Мнения: 960
Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот evaivanova » 24 Сеп 2009, 01:27

namakak извини ме не ти разбрах нещо поста към мен ли е насочен? Ако да не съм туркиня,циганка или каквото и да е там.Ако намекваш,че търся безплатно правни услуги бъркаш - искам насока или препоръчано име за да го наема,защото до сега в краткият ми живот не ми се е налагало да ползвам и дано никога не ми се наложи повече.
Другото какво ненужно видя в полицейската намеса да оставя да ме претрепе с детето ли? Та аз се оказа,че хич не съм първата потърпевша, но другите мълчат и не подават сигнал.
evaivanova
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 17:35

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот namakak » 24 Сеп 2009, 01:49

Хайде ма,ше ти посегне някой на детето и ти няма да го защитиш ,защото някакъв си блок заспал не иска да се защити.. :shock: Ква майка си ма?Ти си длъжна и отговаряш до 18 годишнината си за детето си,затова и ще плащаш глобите за закъснението на непълнолетното си дете след 22 часа,но ти ще ги плащаш,значи и ти отговаряш за сигурността на детето ти.
Аватар
namakak
Потребител
 
Мнения: 960
Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот analizatora » 24 Сеп 2009, 15:55

От "Пирогов" издадоха ли ви някъкв мед.документ, след като дойдоха на място полицаите, видяха ли щетите по врата Ви и следите от пораженията от спрея,Вие казахте ли на полицаите за спрея и показахте ли им повредите, намерен ли е предмета, с който е повредена врата Ви?
Вие г-жо Иванова освен, че СТЕ СВИДЕТЕЛ, СТЕ И ПОТСРАДАЛА по смис. на чл.74, ал.1 НПК и в това си процесуално качество разполагате с права по чл.75 НПК.И от тук следва, че Вие имате право да получите защита за своята сигурност и тази на близките си, както и да бъдете информирана за хода на наказателното производство.Казано по др. начин имате право да държите сметка на разсл.орган докаде е стигнало досъдебното производство, какво док. са събрани срещу извършителя, какви обвинения са повдигнати, както и да правите искания за събиране на доказателства, каквото е напр.огледа на врата Ви ако такъв не е направен, значи разбира се, че има състав на повреждане и унищожаване по чл.216 НК и ако това е пропуснато Вие непременно трябва да го инициирате, освен това ако имате мед.свидетелство за причинените Ви травми, нещата може да отидат към причиняване на лека ТП по хулигански подбуди, престъпление, което се преследва по общия ред.Така, че не пропускайте възможността да реализирате правата си по чл.75НПК, между др. имате право и да упълномощите повереник, който да Ви осигури необходимата помощ
analizatora
Потребител
 
Мнения: 137
Регистриран на: 05 Авг 2009, 12:13

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот marek972 » 24 Сеп 2009, 19:15

evaivanova написа:За това, че е повдигнато обвинение за хулиганство ме информира служителят поел случаят. Прокурорът бил вече сезиран и се чака само датата на делото.


А викаха ли Ви вече на разпит ?
Защото имам едно съмнение, че досъдебното производство за хулиганство
е вече към края си ( седемдневния) ...
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот andy70 » 24 Сеп 2009, 20:07

marek972 написа:
evaivanova написа:За това, че е повдигнато обвинение за хулиганство ме информира служителят поел случаят. Прокурорът бил вече сезиран и се чака само датата на делото.


А викаха ли Ви вече на разпит ?
Защото имам едно съмнение, че досъдебното производство за хулиганство
е вече към края си ( седемдневния) ...

Марек, отвори си НПК и виж какъв е срока за приключване на досъдебното производство и с колко може да се удължи при фактическа и правна сложност и от кого! Или я по-добре върви на доктор, че говориш несвързано! :lol:
Някой да е казал, че е бързо производство? :mrgreen:
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот marek972 » 24 Сеп 2009, 20:23

andy70 написа:
marek972 написа:
evaivanova написа:За това, че е повдигнато обвинение за хулиганство ме информира служителят поел случаят. Прокурорът бил вече сезиран и се чака само датата на делото.


А викаха ли Ви вече на разпит ?
Защото имам едно съмнение, че досъдебното производство за хулиганство
е вече към края си ( седемдневния) ...

Марек, отвори си НПК и виж какъв е срока за приключване на досъдебното производство и с колко може да се удължи при фактическа и правна сложност и от кого! Или я по-добре върви на доктор, че говориш несвързано! :lol:
Някой да е казал, че е бързо производство? :mrgreen:


я някой да е казал че не е ?
и къде тук е сложността ...няма експертизи, един два разпита на свидетели, обвинение ..статистика ..
бързото производство е абсолютно безумие, но ...
а да не забравяме, че съществува и незабвано такова ..
правил съм един-два пъти за алкохол и съм се зарекъл повече никога !!
то не беше търчане за носене на кръв, свидетелства за съдимост на момента, справка КАТ, марш при прокурора доклад по 219, обратно-привличай, пак при прокурора по 226, спринт към управлението за предяваване ..не, мерси ...
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот andy70 » 24 Сеп 2009, 22:08

От фактите трябва да съдиш дали е бързо производство или не е, Марек, а не някой да ти казва. Ако беше бързо, потърпевшата вече щеше да бъде разпитана от разследващия полицай. Деянието е станало на 21-ви. Тогава е и образувано бързото производство - с огледа на местопроизшествието, а и лицето се счита за обвиняем от този момент. Днес е 24-ти. Освен обяснения потърпевшата досега не е викана за разпит. Няма и индиции за връчена призовка от разследващия орган. Утре е петък.
Още повече, че тук има идеална съвкупност от престъпления. Разследващия полицай няма да подмине факта на повредената с твърд предмет врата на потърпевшата. Обратното би значело да прикрие престъпление. А експертизата може да се направи и само то фотоалбума.
Е, бързо производство ли е?
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот marek972 » 24 Сеп 2009, 22:33

andy70 написа:От фактите трябва да съдиш дали е бързо производство или не е, Марек, а не някой да ти казва. Ако беше бързо, потърпевшата вече щеше да бъде разпитана от разследващия полицай. Деянието е станало на 21-ви. Тогава е и образувано бързото производство - с огледа на местопроизшествието, а и лицето се счита за обвиняем от този момент. Днес е 24-ти. Освен обяснения потърпевшата досега не е викана за разпит. Няма и индиции за връчена призовка от разследващия орган. Утре е петък.
Още повече, че тук има идеална съвкупност от престъпления. Разследващия полицай няма да подмине факта на повредената с твърд предмет врата на потърпевшата. Обратното би значело да прикрие престъпление. А експертизата може да се направи и само то фотоалбума.
Е, бързо производство ли е?


образувано е на 21, разпитът на свидетелите може да се проведе и утре, а привличането ведно с предявяването в събота (работен ден) или в последния ден - 28.09. и да се занесе лчино в прокуратурата
Е, бързо ли е ?
Последна промяна marek972 на 24 Сеп 2009, 22:36, променена общо 1 път
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот marek972 » 24 Сеп 2009, 22:35

..абе ти винаги ли трябва да се заяждаш с някого ?
идея изобщо имаш ли как се провежда разследване по бързо производство ?[/quote]

май не, съдейки по тези твои думи :

"Деянието е станало на 21-ви. Тогава е и образувано бързото производство - с огледа на местопроизшествието, а и лицето се счита за обвиняем от този момент"
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот andy70 » 24 Сеп 2009, 23:51

Нищо не каза за факта на повреждането на вратата! Фактическа сложност е назначаването и извършването на експертиза, която не може да се вмести в срока на бързото производство. Или фактът на повреждането го игнорирате във вашето ОД на МВР?
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Нападение от съседи в собствения ми дом - какво следва?

Мнениеот evaivanova » 25 Сеп 2009, 00:06

Разпитана съм от разследващ полицай на следващият ден. Направиха снимков материал по случая с вратата. Нямам призовка от прокурор,но разбрах,че другите имат вече. До колкото успях да разбера от служителят поел случаят обаче не е докладвано за съвкупност от престъпления. Заведено е дело от общ характер за хулиганство - това успях да изкопча въпреки,че трябва да ме уведомят точно какво се случва. Дори като им споменах за някакви мерки за защита на мен и семейството ми вдигна рамене,че сега от мен за първи път чува такова неко, а казах и пред дознателите. Направих консултация с адвокат според който нямам свидетели за да заведа граждански иск за щета по НК и не се знаело на кой прокурор ще попадна и дали ще вземе под внимание огледа на полицаите. Днес разговаряхме с извършителите те твърдят,че ще завеждат и те граждански иск срещу нас или ние да не завеждаме и да има примирие или и те щяли да водят дела и който оцелее. Вече съвсем не знам как да постъпя в цялата каша.
evaivanova
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 17:35

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron