начало

Адвокати обявиха мирен протест пред съдебните палати срещу избора на главен прокурор от този ВСС Адвокати обявиха мирен протест пред съдебните палати срещу избора на главен прокурор от този ВСС

кумулация-отказ???

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


кумулация-отказ???

Мнениеот kissy » 17 Апр 2009, 10:10

Здравейте,

Много харесвам форумите тук, но за първи път се престрашавам да попитам като се надявам да ми отговорите.
Въпросът ми е: може след влязло решение на Апелативен съд за кумулация самата кумулация да бъде отказана да се откаже т.к кумулираният срок е по-голям от сбора на всички присъди?
Благодаря на всички предварително!
kissy
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Апр 2009, 10:01

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот REVOLUTION » 17 Апр 2009, 10:21

Нямали ли сте адвокат по делото?Ако да , той ще Ви обясни.
Акумулация-няма такова нещо.Има кумулация.Въпросът ви е много объркан.Напишете точно колко и какви присъди имате , за да ви отговорим.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот portokal » 17 Апр 2009, 10:31

И аз му викам акумулация! 8) Щом има акумулираща печка, значи има и акумулация!

А доколкото разбирам въпроса, той е: влязло е в сила определение на апелативен съд, с което е определено общо наказание, по-голямо от сбора на всички отделни - може ли това определение да не се изпълнява. Ако това е въпросът, отговорът според мен е не. И пак според мен условието на въпроса не е възможно. ;-) Апелативният съд псулютно не може да е чак толкова заспал, затова питащият да даде подробности.
Но може и да не го разбирам правилно. Цялото оформление на въпроса - извинявам се на питащия - кърти мивки. :oops:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот sunrise » 17 Апр 2009, 11:11

Пък аз реших ,че е от акумулатор, ама знае ли човек? :D
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот REVOLUTION » 17 Апр 2009, 11:13

sunrise написа:Пък аз реших ,че е от акумулатор, ама знае ли човек? :D


Аз от акумулатора се мъчих да изведа термина "акумация" , обаче нещо не ми се връзва! :lol:
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот LakeG » 17 Апр 2009, 14:47

Да...Хубаво ще е да видим подробности по "казуса", с които вероятно ще вървят и други затворнически термини, като "черна акумулация" 8)
LakeG
Потребител
 
Мнения: 103
Регистриран на: 12 Сеп 2006, 20:15

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот portokal » 17 Апр 2009, 14:50

Раздухай малко какво е черна акумулация. :oops:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот svettoslav » 19 Апр 2009, 04:38

Акумация като акумация.Тук обаче явно става дума за някаква мухомация.Ексхумация също не е изключена,но нещата по - скоро отиват към пълна консигнация,макар че и интоксикация не е изключена при посочените обстоятелства.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот miriam » 19 Апр 2009, 21:11

"Черна хакумулация" е , когато вземат та в залата, батей ,ти ги раздадат годините като бонбони , а после наместо един в друг като матрьошки да станат-ги нареждат една подир друга и влизаш за 74 години за кражби, т.нар. "фиктивна" присъда .
"Фиктивна" присъда е дет са лежи .
"Натурален акт" е талиматът на къщата.
тва са основни базови термини.... :D
miriam
Потребител
 
Мнения: 577
Регистриран на: 30 Апр 2007, 08:17

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот karlson » 20 Апр 2009, 09:28

A "промоция" е тва дет съда го налага като замени "фиктивната" присъда...
karlson
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 29 Юни 2007, 11:38

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот Гост » 21 Апр 2009, 22:37

:) Аз днес изслушах разказ на обвиняем, който бе следния :
"Съдиха ма мене първо условно, щото съдията бе пич човека, и голям магистрал.
Ма после кат ма праснаха безусловно с лежане, лоша работа беше.
Сега кат имам условно и безусловно кога ше ма реабилитирват, а и тва новото сега, аз нали го лежах по безусловното..." :roll:
Гост
 

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот portokal » 21 Апр 2009, 23:00

Няма ни-как-ва връзка с темата (много ми хареса това за фиктивната присъда, дет се лежи), обаче да не търся темата за смешките. 8) То не е и толкова смешно, но мен ме изкефи.
Разпитват свидетел. Той обяснява, че с още някакъв тръгнали да си гонят из полето кученцата, порода ягдтериер. Изображение
В протокола обаче записано: "порода як териер".
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот melanie » 28 Апр 2009, 23:07

Добре се посмях с коментарите! :lol:
Влязло в сила определение на който и да било съд /районен, окръжен, апелативен, касационен/за кумулиране на наказания по влезли в сила присъди си подлежи на изпълнение. При проведено съдебно производство за кумулация наказанията по отделните присъди не се сборуват с натрупване, а се определя най-тежкото наказание от всички, които влизат в дадена съвкупност. Вероятно, за да се е получило подобно нещо - по-голямо наказание от сбора на отделните наказания по групираните присъдите решаващият съд е приложил разпоредбата на чл.24 от НК - увеличил е определеното общо наказание най-много с една втора.
Примерно, ако е имало едно наказание от 1г. "ЛС" и второ наказание от 3г. "ЛС" в съвкупността определеното общо наказание 3 г. "ЛС" може да е увеличено на 4г. и 3 месеца примерно и така надхвърля сбора на 1г. + 3г. = 4г. - сбор, какъвто по българското наказателно законодателство не се извършва при определяне на общо наказание.
melanie
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 12 Юни 2002, 21:20

Спешно !!!

Мнениеот nikilex » 14 Май 2009, 07:15

Оправдателна присъда подлежи ли на групиране с другите осъдителни влезли в сила присъди за деяния извършени през същия период ?
С Уважение: ............................
nikilex
Потребител
 
Мнения: 433
Регистриран на: 31 Дек 2004, 21:31
Местоположение: Варна

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот fani_i » 14 Май 2009, 07:33

Ако с оправдателната присъда са Ви наложили и наказание, групира се :D
Вие май вече се шегувате с въпросите си?
fani_i
Потребител
 
Мнения: 562
Регистриран на: 11 Яну 2009, 09:52

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот kpavlova » 14 Май 2009, 10:04

Не се групира присъдата, но задържането под стража, ако е имало такава мярка, подлежи на приспадане - вижте 59, ал.2 от НК.Трябва да се произнесе прокурора по реда на чл.417 от НПК .
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот nikilex » 14 Май 2009, 16:36

Не се групира присъдата, но задържането под стража, ако е имало такава мярка, подлежи на приспадане - вижте 59, ал.2 от НК.Трябва да се произнесе прокурора по реда на чл.417 от НПК .

Значи Молбата за кумулация/приспадане на "излежаното", следва да се подаде до съответната районна прокуратура, а не до районният съд ?!? /имало е МНО зад. под стража в досъд. пр-во в размер на близо две години/
п.п. става въпрос за изцяло оправдателна присъда по всички точки от обвинителният акт 8)
Последна промяна nikilex на 14 Май 2009, 16:57, променена общо 1 път
С Уважение: ............................
nikilex
Потребител
 
Мнения: 433
Регистриран на: 31 Дек 2004, 21:31
Местоположение: Варна

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот kpavlova » 14 Май 2009, 16:50

Ами ,вижте, съдът не е длъжен да се произнесе по въпросите на целия чл. 59 по начало - разбирайте ме в смисъл - непроизнасянето по 59 не прави акта на съда порочен, защото има правомощие на прокурора по 417 от НПК.Според мене искане с предмет само приспадане на ареста по друго дело, приключило с оправдаване, отправено до съда по реда на 306 е недопустимо, ако това е единствения му предмет.
Ако говорим за нормалния случай - групиране на осъдителни присъди с арести: чл.59 следва да се прилага от съда при произнасянето на присъдата, а не едва при евентуално групиране по чл.25, вр.с 23 от НК, трябва да имаше практика на ВКС в тоя смисъл :oops: . За това и в 25, ал.2 е казано приспада наказанието.Има си в практиката и определения за кумулация , в които пише и зачита ареста по някое от делата, не е голяма беля, че така е направено, но може да доведе до грешни сметки.
Мисля, че е прецизно да го прави прокурора, ако не е направено с присъдата- по 417.
Ако имате молба за групирате на други присъди в съвкупност или искане на прокурора, можете да го изтъкнете пред съда по кумулацията.Ако това е единственото Ви искане/ по ал.2 на 59/, няма какви други присъди да се групират - до прокурора.
Последна промяна kpavlova на 14 Май 2009, 17:07, променена общо 1 път
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот nikilex » 14 Май 2009, 17:05

групиране на осъдителни присъди с арести: чл.59 следва да се прилага от съда при произнасянето на присъдата, а не едва при евентуално групиране по чл.25, вр.с 23 от НК

На практика това последното почти никога не се случва, а съдът с отделно ЧНД прилага разпоредбите на чл. 25, вр. чл. 23 от НК, особено когато подсъдимите са две или повече лица !!!
Въпросът ми е: Юридически издържано или не е да се подава Молба за групиране до РС ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????2
С Уважение: ............................
nikilex
Потребител
 
Мнения: 433
Регистриран на: 31 Дек 2004, 21:31
Местоположение: Варна

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот kpavlova » 14 Май 2009, 17:12

Май не ме разбирате.
Чл.59 предвижда зачитане на арест по делото или по друго дело, приключило с оправдаване.Това няма общо с кумулацията, друг въпрос е .
Чл.59, но алинея едно, трябва да се приложи, когато деецът се осъжда- с присъдата , а не чак после в производство по 306, с определение , при групиране.По всяко дело , всяко осъждане, където има арест, трябва да е бил зачетен, с присъдата.Ако не е - после прокурора го прави.Така трябва да е.Случва се да стане и по чнд-то - с определението да пише :
приспада изтърпяното наказание ЛС и зачита МН...
Вашия въпрос по 59, ал.2 не е от тези по 306, вижте го, че да сезирате съда САМО с тоя въпрос.
Ако правите групиране, по друг повод, можете да го искате от съда.Самостоятелно не, според мене по 417.
59, ал.2 предвижда зачитане на арест, а не групиране на присъди.Присъди не могат да се групират с МН.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 69 госта


cron