начало

Шеф на окръжен съд е наказан с намаляване на заплатата за забавени дела Шеф на окръжен съд е наказан с намаляване на заплатата за забавени дела

Обида във Фeйсбyк

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Обида във Фeйсбyк

Мнениеот jorkata2222 » 26 Май 2024, 08:58

Здравейте, едно лице ме обиди персонално след мой пост във Фeйсбyк. Не мисля да му отговарям, а дирекно да го съдя за обида. Интересува ме от опита на юристите тук, дали да се занимавам ? Ще обърне ли въобще внимание на подобно нещо СРС ? Какви са цените на адвокатстите хонорари за искова молба и представляване на делото ? Имам ли срок в който трябва да заведа делото ?
jorkata2222
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 01 Ное 2019, 00:08

Re: Обида във Фeйсбyк

Мнениеот ivan_lawyer » 26 Май 2024, 09:30

Интересно, точно сега се занимавам с обида по "заобиколен" път. Ако сте от София - може да Ви приема. Тарифите са - в зависимост - дали може да се върнат пари от цялата "история", тоест - можем ли да осъдим ответната страна.

Не обичам "почерпки".

Може да се осъди и дори ВКС "премества" подсъдността - на место-прочитането.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Обида във Фeйсбyк

Мнениеот nikodim77 » 26 Май 2024, 12:46

Здравейте,
Аз ще изложа своето мнение в по-скептичен аспект от колегата ivan_lawyer, но той е с опит в правото в пъти по-обемен от моя, който е никакъв…
Все пак, напоследък и аз работих по този проблем, като един от казусите всключваше наред с обидите и заплахи. Уви натъкнах се на преобладаваща съдебна практика, отхвърляща подобни искове с основния 99% срещан мотив – „неустановено авторство на обидата”. Да, установява се профилът, акаунтът и всичко, което доказва, от кое място, и устройство е осъществена обидата, но съдебните състави казват (предавам образно и обобщено): „Всеки може да е седнал на този компютър и да е писал от името на ответника (подсъдимия). Или профилът му е бил „хакнат”…
Та в тази материя следва да се пипа от опитен специалист (виж встъпителното ми изречение) или въобще да не се пипа…
Успех!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Обида във Фeйсбyк

Мнениеот ivan_lawyer » 26 Май 2024, 15:14

Това което е като "пластичност", но говорим за разсъждения на съдиите от 1972 година, тоест - горе-долу е модерно, не е подсмешка или насмешка, че "обидата" може да се възприеме като "обида" не само непосредствено - както е буквалната точка на закона, тоест - в компания, на улицата.

ВС (сега ВКС) преодолява това разбиране и вече се осъждат извършителите и посредством печатни издания, именно - по вестник, именно чрез писмо, "опосредствено" извършителство - аз бутам някой на спирката пред автобуса, той - залитайки - да се "хване" - бута - предно-стоящият, последният - се травмира под автобуса. Кой е виновен, разбира се - първият бутащ.

В момента в който науча за обидата - то аз и по место-подсъдност там и ще ги съдя. тоест - по место-отварянето на съответният пост.

Как да се съберат данните. Мъдрият ми съвет е да се проведе - процедура по ГПК, или нещо такова, предварително обезпечаване на доказателства. Така и така - Мистър (в случая - Госпожо-Господин) Мисис, предвид нетрайното състояние на мрежовите файлове и т.н. молим за експертиза, чрез вещо лице.

Ще бъде установено поне наличието на този обмен на информация.

Задълбочено - може да се "препарира" ответникът - като се изиска сведение - кой живее в дома Ви, имате ли доказателства, че неизвестно лице - прониква в компютъра Ви.

Не може да се измъкнеш - така лесно, все още съдиите са "наясно", стреля и си "труп".
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron