начало

Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС

Тълкувателни решения по чл.182 ал.2 от НК

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Тълкувателни решения по чл.182 ал.2 от НК

Мнениеот sisi19 » 23 Апр 2010, 08:45

Във връзка с дискусията по тема:

http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?f ... .2#p391707

Ето и нещо за прочит:
ТЪЛКУВАТЕЛНОРЕШЕНИЕ№22ОТ20.04.1983Г.ПОН.Д.№23/1983Г., ОСНК НА ВС

Публикувано: Сборник постановления и тълкувателни решения на ВС на РБ по наказателни дела 1953-1990, стр. 195, пор. № 66

КАКВО СЕ РАЗБИРА ПОД "СЪДЕБНО РЕШЕНИЕ" ПО ЧЛ. 182, АЛ. 2 НК?
Чл. 182 НК
Чл. 261 ГПК
Чл. 60 СК

Председателят на Върховният съд на НРБ е предложил да се издаде тълкувателно решение по въпроса: понятието "съдебно решение" по чл. 182, ал. 2 НК включва ли и съдебните актове по чл. 261, ал. 1 ГПК, с които се определят привременни мерки относно упражняването на родителските права или личните контакти с деца. В предложението се изтъква, че съдебната практика е противоречива. Някои от съдилищата приемат, че съдебни решения по смисъла на чл. 182, ал. 2 НК са само влезлите в сила решения на съда, а други - че такива са всички съдебни актове, включително и определенията, постановявани по реда на чл. 261, ал. 1 ГПК, с които се разрешават въпросите относно упражняването на родителските права и режима на личните контакти между родители и деца.
Прокурорът даде заключение, че само неизпълнението или осуетяване изпълнението на влезлите в сила решения на съда досежно упражняването на родителските права или личните контакти с деца съставлява престъпление по чл. 182, ал. 2 НК, както и че понятието съдебно решение по смисъла на този текст не включва посочените определения.
Върховният съд, Общо събрание на наказателните колегии, за да се произнесе, взе предвид следното:
Въпросите за упражняването на родителските права и за режима на личните контакти между родителите и децата се разрешават както с влезлите в сила решения на съда, така и с определенията, постановявани по реда на чл. 261, ал. 2 ГПК. Възможността за постановяването на тези определения, с които се вземат привременни мерки относно грижите за децата, е предвидена с оглед необходимостта от осигуряване на способ за бързо и своевременно охраняване на интересите им. Действително привременните мерки не се ползуват със сила на пресъдено нещо, имат действие до постановяване на окончателно решение, уреждащо отношенията във връзка с упражняването на родителските права, и могат да бъдат изменявани или отменявани от съда, който ги е постановил Но те се ползуват с изпълнителна сила и при изпълнението им също би могло да се осъществи изпълнителното деяние по чл. 182, ал. 2 НК. Следователно касае се за съдебни актове, с които се разрешава съществуващият правен спор временно, до приключване на брачния процес, който може да продължи и дълъг период от време. Затова те са съдебни решения по смисъла на чл. 182, ал. 2 НК.
Такъв извод се налага и от обстоятелството, че в посочения текст изпълнителното деяние на престъпния състав по чл. 182, ал. 2 НК се свързва с наличието на съдебно решение, без да съществува изискване въпросът за упражняване на родителските права и режима на личните контакти между родители и деца да е разрешен с влязло в сила решение на съда. Това дава основание да се счете, че понятието съдебно решение по смисъла на чл. 182, ал. 2 НК е родово и включва всички подлежащи на изпълнение съдебни актове, с които се разрешават въпросите относно упражняването на родителските права и относно личните контакти с деца. А такива съдебни актове освен влезлите в сила решения на съда са определенията, с които се вземат привременни мерки по реда на чл. 261, ал. 1 ГПК, и заповедите, издавани на основание чл. 60, ал. 1 СК.
Поради изложените съображения и на основание чл. 51, ал. 2 от Закона за устройство на съдилищата Върховният съд, ОСНК

РЕШИ:


Съдебни решения по смисъла на чл. 182, ал. 2 НК са и съдебните актове, постановявани по реда на чл. 261, ал. 1 ГПК, с които се определят привременни мерки относно упражняването на родителските права и относно личните контакти между родители и деца.









ТЪЛКУВАТЕЛНОРЕШЕНИЕ№3ОТ08.12.1983Г.ПОН.Д.№3/1983Г.,ОСНКНАВС

Публикувано: Сборник постановления и тълкувателни решения на ВС на РБ по наказателни дела 1953-1990, стр. 194, пор. № 65

ПО ПРИЛОЖЕНИЕТО НА ЧЛ. 182, АЛ. 2 НК
Чл. 182, ал. 2 НК
Чл. 421 ГПК

Главният прокурор на Република България е направил предложение да се издаде тълкувателно решение по въпроса: елемент ли е от състава на престъплението по чл. 182, ал. 2 НК наличието на изпълнително производство за изпълнение на съдебното решение относно упражняване на родителски права или относно лични контакти с дете. В предложението се поддържа, че в съдебната практика има две противоречиви становища. Според едното наличието на изпълнително производство е елемент на престъплението, а според другото - за съставомерността на деянието е достатъчно само да има влязло в сила съдебно решение.
Представителят на Главната прокуратура даде заключение, че поддържа второто становище.
ВС на Република България, ОСНК, за да се произнесе, взе предвид следното:
Влезлите в сила съдебни решения относно упражняване на родителски права и относно лични контакти с дете се изпълняват доброволно от родителя, който е задължен да отстъпи упражняването на тези права, и от родител, който упражнява родителски права, но е задължен да осигури нормални контакти на другия родител с детето, при условията, посочени в решението на съда. В тези случаи се касае до изпълнение на определени действия, неизпълнението на които е свързано със санкциониране на длъжника по изпълнението от съдия-изпълнител с глоби, налагани по реда на чл. 421 ГПК.
С чл. 182, ал. 2 НК бяха създадени допълнителни гаранции за своевременно изпълнение на съдебните решения относно упражняване на родителските права и личните контакти между децата и родителите, които са разведени или са в бракоразводен процес. Осигурена е още по-ефикасна наказателноправна защита на интересите на децата с цел да се създадат възможно най-благоприятни условия за тяхното отглеждане и правилно възпитание. От друга страна, защитени са и правата на родителите за редовни контакти с децата, оставени за отглеждане и възпитание на другия родител. Законът изрично не изисква като задължителен признак на престъплението наличието на изпълнително производство. Такъв извод не се налага и при тълкуването на състава. В подкрепа на това становище е обстоятелството, че наказателна отговорност по чл. 182, ал. 2 НК носи не само родител, който не изпълнява съдебното решение, но и сродници на детето - дядо, баба, братя, сестри и др., които осуетяват изпълнението му. Следователно субекти на престъплението могат да бъдат и наказателно отговорни лица, срещу които липсва основание за образуване на изпълнително производство. Аргумент за такова тълкуване може да се изведе и от разпоредбата на чл. 182, ал. 3 НК, в която изрично е посочено, че деецът не се наказва, ако след предупреждение на надлежен орган на властта изпълни решението или отстрани пречките за изпълнението му. Това означава, че освобождаването от отговорност е свързано с доброволно изпълнение на съдебното решение. С оглед на изложеното следва да се приеме, че наказателна отговорност по чл. 182, ал. 2 НК възниква, независимо от това дали е образувано изпълнително производство за изпълнението на съдебното решение относно упражняване на родителски права или лични контакти с дете.
По изложените съображения и на основание чл. 51, ал. 2 от ЗУС ВС на Република България, ОСНК

РЕШИ:


Наличието на изпълнително производство за изпълнение на съдебно решение относно упражняване на родителски права или относно лични контакти с дете не е елемент от състава на престъплението по чл. 182, ал. 2 НК.
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 58 госта


cron