начало

Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС

Разпознаване на лица

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Разпознаване на лица

Мнениеот sisi19 » 28 Яну 2010, 18:42

Здравейте,
Въпреки прочитането ми на много материал вкл. и лекции по наказателно процесуално право на проф.Екатерина Трендафилова,Маргарита Чинова и др. ,не можах да намеря отговора на въпроса си.
При образувано ДП с/у Неизвестен извиршите за престъпление по чл.131 НК, при условие че НИ е разпознат от потърпевшия, ДП продължава ли да се води с/у НИ или би трябвало да придобие друго основание. :oops:
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

Re: Разпознаване на лица

Мнениеот nikodim77 » 28 Яну 2010, 22:30

Привет,
Ще си позволя да изложа и моето скромно, не-юридическо мнение по Вашето питане.
Ако разпознаването на извършителя се счита за достатъчно доказателство (наред с други в случай,че са на лице), то ми се струва, че от помощ по питането Ви ще са текстовете около; Чл. 215 и Чл. 219 от НПК.
Успех в търсене на отговорите! :wink:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Разпознаване на лица

Мнениеот sisi19 » 29 Яну 2010, 22:31

nikodim77 - Благодаря. Четах го това. Пак нещо не ми се вързва.
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

Re: Разпознаване на лица

Мнениеот riss_68 » 29 Яну 2010, 23:24

тъй ктао съм дознател от 2003г. и съм правил поне 100 разпознавания мога да кажа, че разпознаването е доказателство за извършителя. Не разбиерам какво значение има дали ДП продължава ли да се води с/у НИ или би трябвало да придобие друго основание? какво значи да се води на друго основание? след като има безпорни доказателства, че това е извършителя следва да се повдигне обвинние и ДП се приключва и изпарща с мнение за съд.Такъв въпрос да се води на друго основание никога не е стоял пред разследващия.
riss_68
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Яну 2010, 20:37

Re: Разпознаване на лица

Мнениеот sisi19 » 30 Яну 2010, 15:38

riss_68 написа:тъй ктао съм дознател от 2003г. и съм правил поне 100 разпознавания мога да кажа, че разпознаването е доказателство за извършителя. Не разбиерам какво значение има дали ДП продължава ли да се води с/у НИ или би трябвало да придобие друго основание? какво значи да се води на друго основание? след като има безпорни доказателства, че това е извършителя следва да се повдигне обвинние и ДП се приключва и изпарща с мнение за съд.Такъв въпрос да се води на друго основание никога не е стоял пред разследващия.

Е да, ама не го правят. Аргументи - разпознатото лице е извършело престълпление по чл. 131 от НК, но те са били въз основа на неизбежна отбрана. :D :D :D , и се приключва на основание чл 24 т.1 ал1. - демек няма пресъпление.
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

Re: Разпознаване на лица

Мнениеот darryy » 30 Яну 2010, 18:40

Не съм много съгласна със Сиси.
Дай повече инфо относно по коя от алинеите и точките на 131 Нк е квалификацията. Телесната повреде при условията на неизбежна отбрана се квалифицира по друг текст.
darryy
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 04 Май 2009, 10:23
Местоположение: Нови пазар

Re: Разпознаване на лица

Мнениеот sisi19 » 30 Яну 2010, 21:38

darryy написа:Не съм много съгласна със Сиси.
Дай повече инфо относно по коя от алинеите и точките на 131 Нк е квалификацията. Телесната повреде при условията на неизбежна отбрана се квалифицира по друг текст.

ДП е образувано на основание чл.131 ал.1 т.12 от НК има разпознато лице:arrow: :arrow: прекратяване на основание чл. 199, чл.243 ал.1 т1 вр. чл. 24 т.1 от НПК с мотивите че действията съгласно чл.12. ал.1 от НК не представляват обществена опасна дейност, респектовно по смисъла на чл.9 ал.1 от НК :arrow: обжалване :arrow: делото се връща на РПУ-то :arrow: прекратяване на основание чл. чл. 199, чл.243 ал.1 т1 вр. чл. 24 т.1 от НПК с мотивите че това престъпление според член еди кой си е от частен характер; :arrow: обжалване :arrow: делото на ново се връща :arrow: спране на основание чл.199, чл. 215 ал1, чл244 ал1 т2 от НПК с мотивите че в срок по чл 234 ал1 от НПК автора на деянието не е разкрит, както и на основание чл. 196 ал.1 т2 от НПК прокурора запорежда на вод.дозн. на осование чл. 218 ал.2 да поиска ор органите на МВР съдействие за издирването на извършителя. :arrow: обжалване :arrow: делото пак се връща :arrow: спиране на основание чл.19, чл.196 ал.1 т6 и чл 215 ал1 от НПК с мотиви на основание чл. 199 чл 244 ал1, т3 от НПК като същото да се изпрати на РПУ на основание чл. 245 ал1 от НПК. :arrow: отвод на дознател :arrow: възобновяване на делото :arrow: очна ставка :arrow: прекратяване на основание
чл 199, чл.243 ал.1 т1 вр.чл.24 ал1т1 от НПК с мотивите че от събраните док. не са на лице престъпление от общ характер. :arrow: обжалване :arrow: ЧАКАНЕ НА ОПРЕДЕЛЕНИЕТО НА СЪДА
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 50 госта


cron