начало

Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС

Журналистите пишат - някой да ми разтълкува

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Журналистите пишат - някой да ми разтълкува

Мнениеот portokal » 09 Ное 2009, 13:32

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2009-11-09&article=301071

Къртенето на мивки журналистите знаем, че го могат, а може да се смята и за нормално донякъде - никой не може да разбира от всичко. И дано не е тенденциозно - човекът може да е говорил с Красьо, но едва ли е чак толкова зла вещица за ловене.

Моята молба е някой да ми обясни (с член от НПК) какво точно е поискал шокираният според журналиста Борис Велчев. Няма да е възобновяване, защото присъдата подлежи на касационно обжалване и сигурно е била обжалвана от подсъдимата. :roll: :?:
Дали всъщност не е поискал възобновяване по другото дело - за ПТП-то?

За четири трупа - условно, за недоказана кражба - две години решетки. Това е справедлива присъда според зам. апелативния съдия на В. Търново Милчо Ванев. Той не само обръща решенията по две дела, но и постановява присъди, които противоречат на размера, постановен в Наказателния кодекс. Могат да се атакуват и като незаконосъобразни, твърдят юристи. Заради едното дори главният прокурор Борис Велчев иска отмяна на наложеното ефективно наказание на русенска дилърка на земя, научи "Стандарт".
Решенията на Ванев като втора инстанция в съдебния процес са коренно противоположни на тези на първоинстанционния съд. Не е ясно дали и до каква степен тези решения са манипулирани чрез връзката с прословутия брокер във Висшия съдебен съвет Красьо Черничкия. Но е факт, че решенията са постановени в нарушения на Наказателния и Наказателнопроцесуалния кодекс.
Първи случай
На 8 декември 2006 г. в мъглата край с. Микре софиянката Аглика Икономова започва изпреварване на камион МАН с "Рено Еспейс". Тя не успява да завърши маневрата и удря насрещно идващата "Тойота Хайлукс", която се преобръща. Пометена е и служебната кола "Ауди", в която пътува тогавашният зам.-министър на финансите Нахит Зия и бившият шеф на финансовото разузнаване Васил Киров. В катастрофата загиват 4 души, а оттогава Нахит Зия е в кома. Първата присъда на съда в Ловеч е 5 години затвор за Аглика Икономова, макар в Наказателния кодекс това да е минималното наказание. Още тогава съдът не приема тройната експертиза, че има съпричастност на вината. Втората петорна експертиза доказва, че единствената виновна в инцидента е Аглика, която не е съобразила скоростта и не е могла да завърши изпреварването.
Когато делото попада на втора инстанция в Апелативния съд във Велико Търново, ситуацията се променя и Аглика получава 3 г. условна присъда. Без да е сключила споразумение с прокуратурата за съкратено производство*, при което Икономова трябва да признае фактическата обстановка и вината, определена от прокуратурата, съдията Милчо Ванев приема, че не само Аглика е виновна. Според решението, съвиновен за катастрофата е и изпреварваният камион МАН. Съдията приема, че ако той се е движел с 5 км/ч по-бавно, нямало да се стигне до катастрофа. Идващата насреща "Тойота" също се е движела с 94 км/ч вместо със 70 и затова също е виновна. Всичко това противоречи на приетата от съда петорна експертиза. Съдията Ванев пише пространни мотиви, в които обяснява как Икономова гледа дете, признава на втора инстанция вината си и няма съдебно минало и предишни простъпки. Забравя, че и преди е глобявана за превишена скорост. Забравя и това, че не може да са даде условната присъда, ако тя на първа инстанция не е признала фактическата обстановка и вината си, твърдят юристи**.
Втори случай
По второто дело съдията Милчо Ванев вкарва зад решетките за 2,2 години регионалния представител на АДСИЦ "Елана земеделски фонд" Калина Ангелова. Жената пазарува земи за фонда и получава комисиони. Тя е обвинена, че е нанесла щети за 406 000 лв. на фонда. Според обвинението, тя е задържала в собствена сметка над 305 хил. лева. Полицейското дознание приключва с мнение, че няма престъпление, защото реално няма присвояване. Русенският окръжен съд я оправдава. Делото отново отива при Милчо Ванев. Той също назначава експертиза, която повтаря първата в Русе. За считаното за леко престъпление, за което обикновено се дава условна присъда, Ванев праща зад решетките Ангелова за 2,2 г. При това не пише нито ред мотив за решението си.
"Няма нищо скандално, когато постановяваме обратно на първоинстанционното решение. Това е всъщност и работата ни", коментира вчера Милчо Ванев. Това са решения на съдебен състав, а не лични мои", заяви той. Делото пред ВКС на Аглика пък предстояло и той не искал да коментира висящо дело. Присъдата на Ангелова пак била потвърдена от Върховния касационен съд. Решението на Ванев обаче е толкова шокиращо, че лично главният прокурор Борис Велчев по-късно пише искане да се преразгледа присъдата в частта й за ефективното изтърпяване.
Димитър Илиев


__________
*Пък аз като казах на професора миналата година, че има такова нещо, той ме скъса. :-P
**Тва чл. 55 от НК за нищо го нямат, явно не съществува - няма член, няма проблем.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Журналистите пишат - някой да ми разтълкува

Мнениеот kpavlova » 09 Ное 2009, 15:47

Не четох статията :oops:, а само това което си копирала
:oops:
Присъдата на Ангелова пак била потвърдена от Върховния касационен съд.......обаче е толкова шокиращо, че лично главният прокурор Борис Велчев по-късно пише искане да се преразгледа присъдата в частта й за ефективното изтърпяване

Ограничението не е само непроверени по касац.ред, но и зависи по чия инициатива са проверявани.Искането на осъдената, ако е касац.жалбоподател е недопустимо, но не и това на Гл.пр-р, щом прокуратурата не е протестирала.
Формално няма пречка.
Предполагам, че иска възобновяване по 422, ал.1 т.5 - "непроверени по жалба или протест в полза на страната, в чийто интерес се предлага отмяната"
Гл.прокурор може да подава искане за възобновяване и в полза на осъдения - т.е. в полза на насрещната на прокуратурата страна.Тя и прокуратурата по принцип може да подава касационен протест в полза на обвинямия, но да се не надяваш на такова ми ти протестиране :lol:
Тогава прокуратурата не е протестирала, понеже, примерно, й се е видяло необходимо и достатъчно.Формално присъдата не е проверявана по инициатива на страната - прокурор.От др.страна интересът на Гл.прокурор по 422, ал.1 т.5 е от изправяне на закононарушение, интерес от правосъдие.
Тъй че няма пречка. :oops: - щом прокуратурата като страна не е протестирала, а интересът е на правосъдието, макар и в полза на осъдения.
В пресата може и да са нацелили :)
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: Журналистите пишат - някой да ми разтълкува

Мнениеот system » 09 Ное 2009, 15:57

Какво да тълкуваме - поредната журналистическа писанице в състояние чели - недочели и разбрали - недоразбрали. Изключително тенденциозна в своето представяне публикация. Смея да го кажа дори без да познавам делата.
Нека видим първия случай.
На 8 декември 2006 г. в мъглата край с. Микре софиянката Аглика Икономова започва изпреварване на камион МАН с "Рено Еспейс". Тя не успява да завърши маневрата и удря насрещно идващата "Тойота Хайлукс", която се преобръща. Пометена е и служебната кола "Ауди", в която пътува тогавашният зам.-министър на финансите Нахит Зия и бившият шеф на финансовото разузнаване Васил Киров. В катастрофата загиват 4 души, а оттогава Нахит Зия е в кома.

Правна квалификация - чл. 343 ал. 4 във вр. с ал. 3 б. "б" от НК. Казвам го само за яснота, не се и съмнявам, че колегите са стигнали до същия извод.
Нека видим сега журналистическия проблясък за наказанията:
Първата присъда на съда в Ловеч е 5 години затвор за Аглика Икономова, макар в Наказателния кодекс това да е минималното наказание.

Малко, но съществено уточнение - това е минимално наказание при особено тежък случай. А какво е особено тежък случай, ни разкрива чл. 93 т. 8 от НК:
Наказателен кодекс
..........
Чл. 93
.......
8."Особено тежък случай" е този, при който извършеното престъпление с оглед на настъпилите вредни последици и на други отегчаващи обстоятелства разкрива изключително висока степен на обществена опасност на деянието и дееца;

След като за особено тежък случай следва да се прецени и наличието или липсата изключително високата степен на обществена опасност на дееца, напълно естествено е Ванев да изложи подробни мотиви за семейното положение, чистото съдебно минало и т. н.
Според решението, съвиновен за катастрофата е и изпреварваният камион МАН. Съдията приема, че ако той се е движел с 5 км/ч по-бавно, нямало да се стигне до катастрофа. Идващата насреща "Тойота" също се е движела с 94 км/ч вместо със 70 и затова също е виновна. Всичко това противоречи на приетата от съда петорна експертиза.

Не е казано кое противоречи, но не вярвам да са изложените от Ванев стойности на скоростите. И ако това е било при с. Микре, съпричиняване действително има - там от преди разклона за селото до след края на бензиностанция "Шел Микре" има ограничение от 60 км/ч. В статията не е писано с каква скорост се е движел изпреварваният камион, но предполагам, че с повече от 60 - иначе Ванев не би приел съпричиняване. А скоростта от 94 км/ч на насрещно движещия се автомобил - просто немея. Извинете, но никой съдия не би пренебрегнал този факт в присъдата или решението си.
Забравя и това, че не може да са даде условната присъда, ако тя на първа инстанция не е признала фактическата обстановка и вината си, твърдят юристи**.

Не знам кои и какви "юристи" са го коментирали, но това просто не е вярно. Мисля че е излишно дори да го коментираме.
Нека видим сега втория случай:
По второто дело съдията Милчо Ванев вкарва зад решетките за 2,2 години регионалния представител на АДСИЦ "Елана земеделски фонд" Калина Ангелова. Жената пазарува земи за фонда и получава комисиони. Тя е обвинена, че е нанесла щети за 406 000 лв. на фонда. Според обвинението, тя е задържала в собствена сметка над 305 хил. лева. Полицейското дознание приключва с мнение, че няма престъпление, защото реално няма присвояване. Русенският окръжен съд я оправдава. Делото отново отива при Милчо Ванев. Той също назначава експертиза, която повтаря първата в Русе. За считаното за леко престъпление, за което обикновено се дава условна присъда, Ванев праща зад решетките Ангелова за 2,2 г.

Не е уточнена правната квалификация, но ако това е обсебване (на каквото ми прилича) във всички случаи е в големи размери - чл. 206 ал. 3 от НК. Може да се говори и за особено големи размери, но трябва да е и особено тежък случай - т. е. същите съображения, свързани с чл. 93 т. 8 от НК. Но и да е само "големи размери", минималният раз-мер на наказанието е 3 години лс. Така че съдът дори е проявил снизхождение, определяйки по-ниско от това наказание ... освен ако е минал на ССС, или по други причини е приел чл. 55 от НК.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Журналистите пишат - някой да ми разтълкува

Мнениеот portokal » 09 Ное 2009, 15:58

kpavlova написа:Искането на осъдената, ако е касац.жалбоподател е недопустимо, но не и това на Гл.пр-р, щом прокуратурата не е протестирала.

"...непроверени по жалба или протест на страната, в чийто интерес се предлага отмяната...".
Може да не съм права, но го разбирам така: такова искане за отмяна, дори изходящо от главния прокурор, е в интерес на подсъдимата. А тя не може да не е подала жалба.
"щом прокуратурата като страна не е протестирала, а интересът е на правосъдието, макар и в полза на осъдения"
Е, ако така се разбира... ама правосъдието не е страна. :oops: :oops: :oops:
Не споря, само питам.

System, за останалото (извън това, за което отговаря Павлова) ни най-малко не питам, то няма нужда да се коментира. Наказанията не съм ги и гледала - приех на доверие написаното, че минимумът е 5 години за "стандартния" случай.
Естествено, ти си напълно прав - минимумът е три години и дори не става дума за чл. 55.
Последна промяна portokal на 09 Ное 2009, 16:24, променена общо 1 път
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Журналистите пишат - някой да ми разтълкува

Мнениеот kpavlova » 09 Ное 2009, 16:16

"...непроверени по жалба или протест на страната, в чийто интерес се предлага отмяната...".
Може да не съм права, но го разбирам така: такова искане за отмяна, дори изходящо от главния прокурор, е в интерес на подсъдимата. А тя не може да не е подала жалба

Значи, аз :oops: го разбирам - ако прокурорът е протестирал, сега не може да иска възобновяване със същите твърдения за неправилност.Не може и частния обвинител ако е бил единствен жалбоподател, прокурорът да иска възобновяване - стоят на една страна.
Също не може и ако защитата/ подс. са обжалвали , обв.да иска въозбновяване пред ВКС.
Ако нещо от доводите си / основание за неправилност/са изтървали/ а и ВКС служебно не го е установил/ - да са гледали :oops: :) - решаващо е по чия инициатива касацията е инициирана.
Прокурорът обаче формално не е протестирал тогава в полза на обв./ нито в негова вреда, явно- за това може да го направи.Искането предполагам, че е допустимо.
А когато протестира в полза на обв. или подава искане за възобновяване в полза на осъден, прокурорът не го прави в качеството си на обвинител/ страна по обвинението/, а на държавен орган, който следи за законността.
Дали би било основателно , би следвало да е друг въпрос.
Може и да си права, разбира се.
Но така или иначе и за допустимостта, и за основателността, се разбира едва от крайния акт на ВКС :) .

П.П.А аз изобщо не четох по същество за какво става въпрос
:oops: И ми омръзна от тоя или оня списък, и понеже съм изтървала част от завръзката :oops: , сега установявам с изненада/ от раздел съдебна власт :lol: /, че тоя списък бил с продължение, няколко тома..Някак си някой трябва да сложи край на това произволно размятане на каталози и указатели, със съмнителна автентичност, или поне съдържание :oops: Да внесе яснота, искам да кажа, за да защитим невинните :oops:
Няма нужда да те обвиняваме в нещо, стига да те "турим"/ или сам да се вкараш, естествено/ в некой неокончателен списък, порочен кръг и т.н. ... слухове без снимки :) - и избирай- подаваш оставка и признаваш мазалото, или не подаваш оставка и стъваш съмнителен откъм морални устои.А за истината едва ли някой го е грижа.Или съм твърде наивна.
Последна промяна kpavlova на 09 Ное 2009, 16:28, променена общо 1 път
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: Журналистите пишат - някой да ми разтълкува

Мнениеот portokal » 09 Ное 2009, 16:25

Няма нужда да те обвиняваме в нещо, стига да те "турим"/ или сам да се вкараш, естествено/ в некой неокончателен списък, порочен кръг и т.н. ... слухове без снимки :) - и избирай- подаваш оставка и признаваш мазалото, или не подаваш оставка и стъваш съмнителен откъм морални устои :oops:

Мда... само това остана... :? :? :?
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Журналистите пишат - някой да ми разтълкува

Мнениеот system » 09 Ное 2009, 16:32

kpavlova написа:Значи, аз го разбирам - ако прокурорът е протестирал, сега не може да иска възобновяване със същите твърдения за неправилност.Не може и частния обвинител ако е бил единствен жалбоподател, прокурорът да иска възобновяване - стоят на една страна.
Също не може и ако защитата/ подс. са обжалвали , обв.да иска въозбновяване пред ВКС.
Прокурорът обаче формално не е протестирал тогава в полза на обв./ нито в негова вреда, явно- за това може да го направи.Искането предполагам, че е допустимо.
А когато протестира в полза на обв. или подава искане за възобновяване в полза на осъден, прокурорът не го прави в качеството си на обвинител/ страна по обвинението/, а на държавен орган, който следи за законността.

Винаги е предизвикателство да не се съгласиш с мнение на колегата kpavlova :oops:, но аз ще се опитам да изложа съображения в полза на обратното становище - според мен, ако присъдата е била проверена по касационен ред от подсъдимата, възобновяване не е допустимо, дори от прокурора в нейна полза.
Ако не възразявате, ще постна текста на чл. 422 ал. 1 т. 5 от НПК:
Наказателно-процесуален кодекс
.................
Основания за възобновяване
Чл. 422 (1)Наказателното дело се възобновява, когато:
...............
5. по присъди, решения и определения, непроверени по касационен ред по жалба или протест на страната, в чийто интерес се предлага отмяната, са допуснати съществени нарушения на чл. 348 ал. 1 т. 1-3 от НПК.

За да се допусне възобновяване по т. 5, следва да не е било инициирано касационно производство от страната, в чийто интерес се иска отмяната. Това означава, че след като (както предполагам) присъдата е била разгледана от ВКС по касационна жалба на осъдената, изключено е каквото и да било "преразглеждане" (да употребя журналистическия термин) от ВКС по реда на глава ХХХV, дори по инициатива на прокурора.
Така че, според мен изявлението на Велчев е било по-скоро предмедийно изхвърляне.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 54 госта


cron