начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Кумулация на присъда

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Кумулация на присъда

Мнениеот jakivn » 01 Мар 2008, 21:19

Здравейте,
Моля да ме насочите, какви са стъпките при искане за кумилиране на присъда. Първата е условна, влезла в сила 2007, а втората е условна, влазла в сила 2008, която е с по-тежко наказание. Моля насочете ме какво се прави за да остане само едната с по-тежкото наказание. Благодаря предварително
jakivn
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 16 Яну 2008, 23:32

Мнениеот plamena26 » 02 Мар 2008, 11:41

Съгласно чл.39 НПК компетентен да определи общо наказание е този съд, който е постановил последната влязла в сила присъда.Има обаче
едно Тълкувателно решение 14 от 1987г. и по специално точка 3 от него ,където е казано,че съдът който определя общо наказание може да постанови ЕФЕКТИВНОТО МУ ИЗТЪРПЯВАНЕ и в случаите когато подсъдимия е освободен от изтърпяване на наказанията по чл.64 или чл.66 от НК по всички влезли в сила присъди.Така че очаквайте и изненади :twisted:
plamena26
Потребител
 
Мнения: 325
Регистриран на: 19 Ное 2006, 12:28
Местоположение: София

Мнениеот PRBlaw » 19 Мар 2008, 20:25

Ако са в съотношение на съвкупност определя се най-тежкото наказание, ако са в рецидив - търпят се отделно. И тъй като са условни, съдът преценява дали определеното общо наказание да бъде отложено по чл.66 НК.
PRBlaw
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 19 Мар 2008, 17:58

кумулация на присъди

Мнениеот mimozia » 26 Авг 2008, 15:12

Привет!
Искам да попитам защо решение за кумулация на присъди на апелативен съд не може да се обжалва пред Върховен съд. Искам да знам дали закона го позволява, тай като в случая решението на апелативен съд е окончателно и не подлежи на обжалване.
Благодаря предварително!
mimozia
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Авг 2008, 15:02

Re: кумулация на присъди

Мнениеот kpavlova » 26 Авг 2008, 17:24

mimozia написа:Привет!
Искам да попитам защо решение за кумулация на присъди на апелативен съд не може да се обжалва пред Върховен съд. Искам да знам дали закона го позволява, тай като в случая решението на апелативен съд е окончателно и не подлежи на обжалване.
Благодаря предварително!

Новият НПК ограничи приложното поле на касационния контрол .На касация подлежат само определения на апелативен съд "по кумулация", които следват постановяването на нова негова присъда.
Не знам дали ще успея да Ви го обясня , че да ме разберете.
Нова присъда Апелативният съд постановява например, когато осъжда оправдан от първа инстанция подсъдим .Тогава фактически апелативният съд се произнася за първи път, като първа инстанция,сезирана с такова искане, по въпросите на чл.25НК- за определяне на общо наказание измежду присъди/ до този момент въпросът не е стоял, защото не е имало осъдителна присъда, която да се кумулира/.
Ако приемем- това го предполагам :oops: :
1. имате молба на осъдения / или предложение на прокурора/ за кумулация до Окръжен съд/ СГС.Предмет на кумулацията е неговата си - на СГС / окръжен съд- присъда/ плюс останалите, твърдени да подлежат на кумулация/
2.СГС / Окръжен съд се е произнесъл с определение по реда на 306 от НПК
3.На някоя от двете страни то не е харесало.
4.Апелативен съд се произнася по жалбата или протеста като контролна инстанция.
Ако е така, излиза да не подлежи на касац.контрол.Текстът е 346 ал.1 , т.3 от НПК.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот mimozia » 02 Сеп 2008, 10:48

Благодаря Ви за отговора!
mimozia
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Авг 2008, 15:02


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 59 госта


cron