начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Нападение - иск

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Нападение - иск

Мнениеот FireBlade » 08 Авг 2008, 14:06

Здравейте!
Бях нападнат на улицата при което ми бяха нанесени удари.Извадих си съдебно-медицинско удостоверение със заключение: "охлузвания и кртвонасядания по лицето и лявата раменница"
Въпросът ми е мога ли и какъв иск мога да подам срещу лицето извършило това деяние и каква присъда го очаква и какво обещетение бих получил.
Вторият ми въпрос е свързан с адвокатските такси около подбни дела.

Благодаря Ви предварително!
Успех !
FireBlade
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 24 Яну 2007, 11:25

Мнениеот punisher » 08 Авг 2008, 14:15

Не е професионално да се даде юридически отговор на въпроса,без да се изчете в цялост медицинското.Все пак само от написаното "охлузвания и кртвонасядания по лицето и лявата раменница"поне аз няма да разсъждавам.
За какъв иск,за обезщетение и т.н. –трябда да се види фактическата обстановка,да се определи родово и местно подсъдния съд,да се направи анализ на съдебната практика на този съд за съответните други подобни дела и т.н. и според това хонорара и според тежестта на делото.
Така че-ако все пак някой колега ви отговори категорично във форума,не мислете,че като отидете при адвокат това ще съвпадне.
punisher
Потребител
 
Мнения: 576
Регистриран на: 14 Яну 2008, 18:01
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Inspector_MBP » 20 Авг 2008, 18:58

Че никой не може да се ангажира с категорично мнение, само по няколко изречения споделени от заинтересована страна е ясно. И все пак, по дадената информация аз бих казал, че се касае за нанесена лека телесна повреда.

Това означава, че има най-общо казано три варианта да търсите правата си по съдебен път:

1. Завеждане на Наказателно дело от частен характер (НЧХД). Причиняването на ЛТП е престъпление от частен характер. Това означава, че компетентен да възбуди нак. производство сте ВИЕ и това става чрез подадена от Вас тъжба. Същата следва да отговаря на определени от закона формални изисквания.
Тежестта на доказване в този случай лежи изцяло върху Вас. В производството по правило не участва прокурор, така че ВИЕ трябва да се погрижите за обезпечаване обвиниението с доказателствен материал.
Резултат от такова дело, евентуално може да бъде осъдитела присъда за дееца, с която му се налага наказание. Предвид съдебната практика към момента, освен ако дееца не е рецидивист или не е в изпитателен период, не очаквайте нещо различно от пробация или условна присъда.
Не трябва да се забравя също така, възможността за освобождаване от нак. отговорност, в случай на реторсия, например ако Вие сте отвърнал на другото лице също със нанасяне на ЛТП.

2. Гражданско дело - с искова молба следва да предявите претенция, за непозволено увреждане, и да искате репарация на нанесените Ви (в случая нематериални) вреди: болки, страдания, унижение, физически и психически дискомфорт след инцинедта. Тежестта на доказване отново лежи върху Вас.
Резултат от гражданското дело, евентуално може да бъде присъждане на претендираната от Вас сума или на част от нея, преценена от съда "по справедливост", като обезщетение за претърпените от Вас вреди.

3. Третият вариант е завеждане на НЧХД и предяваване на граждански иск в рамките на наказателното производство.

За конкретни суми, по отношение на адвокатски хонорари и евентуални обезщетения не мога да коментирам.
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
Аватар
Inspector_MBP
Потребител
 
Мнения: 419
Регистриран на: 30 Окт 2007, 13:49
Местоположение: Живее в Родината си.


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 60 госта


cron