начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Казус

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнениеот sharenkov_g » 27 Ное 2007, 22:28

Колеги,
като оставим на страна, че въпросът е зададен на шега, не можах да разбера: явно ще наказваме многоженеца, а наркодилъра - ще го хвалим ли?...
sharenkov_g
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 15 Фев 2007, 21:27

Мнениеот Гост » 28 Ное 2007, 15:48

Inspector_MBP написа:Господин "адвокат", силно се съмнявам, че въобще сте разбрал какво съм написал. Което никак не Ви пречи да се изкажете, както обикновено, не на място. :lol:

Ще се въздържа от всякакъв друг коментар по "лиричната" част от поста Ви. Бъдете жив и здрав.


Господин,"инспектор",когато грешите-признавайте.Човешко е да се греши.Вие сте инспектор,и то в МВР и не бива да грешите такива елементарни неща.

Ето цялата философия на чл.4

Българският Наказателен влиза в действие,когато български гражданин извършва или извърши престъпление в чужбина,което отговаря на неговия състав,независимо,че в чуждата държава това деяние не е престъпление.Деецът ще бъде изправен пред Български Съд.

И обратно:

Български гражданин,извършил деяние в чужбина,което не е престъпно по смисъла на Българския Наказателен кодекс,но е престъпно по кодекса или закона на чуждата държава,то деецът няма да отговаря пред Българския Наказателен кодекс,а пред чуждия.

Деецът ще бъде изправен пред чуждия Съд,а наказанието ще се изтърпява в Български затвор.Ако деецът е излежал част от присъдата в чуждия затвор,то в България излежаното ще се приспадне.

Лятото ми се смяха,че съм чел Съдебна практика по Наказателно право,а още не съм бил започнал втори курс.

Ами ето чета и разбирам,защото ме кефи Наказателното-при него се мисли,като шаха е.А още повече,че имам Отличен (6) на контролното по Наказателно право,но оценката,разбира се,е неформална,респ.-не поражда правни последици,защото съм втори курс.

А бях разбрал,че имам петица,но всъщност,като ми върнаха работата на следващия час се изкефих на себе си-Отличен (6)

Успех,инспекторе!
Гост
 

Мнениеот student_ » 28 Ное 2007, 21:36

Относно казуса в началото. Когато деянието, извършено от български гражданин в чужбина, не е обявено за престъпление по тамошното законодателство, но е въздигнато като такова по българския закон-лицето носи наказателна отговорност, важно в случая е какво е деянието по нашия закон-престъпление или не (чл.4 НК-т.нар. личен принцип в НП). :D
student_
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 28 Ное 2007, 21:15

Мнениеот Inspector_MBP » 28 Ное 2007, 21:59

Student_, казаното от Вас е без съмнение вярно !
Какво става, обаче когато при конкретен казус, формално изпълнения състав на престъпление по НК, обективно липсва елемента "обществена опасност" :?: :lol:

Дали общ. опасност не беше условие sine qua non (чл. 9 ал. 1 НК) за да бъде което и да е деяние престъпление ? :wink:
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
Аватар
Inspector_MBP
Потребител
 
Мнения: 419
Регистриран на: 30 Окт 2007, 13:49
Местоположение: Живее в Родината си.

Мнениеот zornunddorn » 28 Ное 2007, 22:40

темата е забавна и интересна :D . Според мен български гражданин ще носи наказателна отговорност за престъпление, извършено в чужбина, само когато неговото деяние съставлява престъпление по съответното законодателство. В тази връзка ще отбележа, че в този случай липсва въобще умисъл за извършване на престъпление на територията на другата държава. как ще му търсиш наказателна отговорност за нещо, което е допустимо и разрешено?! Ако обаче престъпното състояние продължи и след завръщането на лицето в БГ, тогава той ще отговаря само за престъпление, извършено в територията на РБ. В конкретния случай, ако се завърне от Холандия с опиати.
Освен това е абсолютно изключено прокуратурата да се самосезира по "статии във вестинците", издавани в чужди държави. Има предвиден механизъм, по който едно досъдебно производство, образувано в чужда държава се предава на българските разследващи органи.
С две думи, баса печели този който е заявил, че престъплението трябва да е такова и в съответната чужда държава.
zornunddorn
Потребител
 
Мнения: 108
Регистриран на: 23 Дек 2006, 23:00

Мнениеот student_ » 28 Ное 2007, 23:53

Inspector_MBP, такае, при липса на елемента "обществена опасност" деянието не може да се квалифицира като престъпление. Аз прочетох само казуса в началото, без долните коментари, и за това отговорих само по казуса :) . Иначе това си е неоспоримо-при липса на който и да е от елементите по чл.9-няма предтъпление (или евентуално чл.9/2-явно незначителна общественаопасност). :D
student_
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 28 Ное 2007, 21:15

Мнениеот student_ » 28 Ное 2007, 23:56

"в този случай липсва въобще умисъл за извършване на престъпление на територията на другата държава. как ще му търсиш наказателна отговорност за нещо, което е допустимо и разрешено?!"
Разрешено там, но по нашия закон това е наказуемо, лицето е български гражданин, а необоримата презумпция е, не незнанието на правото не извинява :D
student_
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 28 Ное 2007, 21:15

Мнениеот kpy » 29 Ное 2007, 03:26

zornunddorn написа:темата е забавна и интересна :D . Според мен български гражданин ще носи наказателна отговорност за престъпление, извършено в чужбина, само когато неговото деяние съставлява престъпление по съответното законодателство. В тази връзка ще отбележа, че в този случай липсва въобще умисъл за извършване на престъпление на територията на другата държава. как ще му търсиш наказателна отговорност за нещо, което е допустимо и разрешено?! Ако обаче престъпното състояние продължи и след завръщането на лицето в БГ, тогава той ще отговаря само за престъпление, извършено в територията на РБ. В конкретния случай, ако се завърне от Холандия с опиати.
Освен това е абсолютно изключено прокуратурата да се самосезира по "статии във вестинците", издавани в чужди държави. Има предвиден механизъм, по който едно досъдебно производство, образувано в чужда държава се предава на българските разследващи органи.
С две думи, баса печели този който е заявил, че престъплението трябва да е такова и в съответната чужда държава.




Аз и жена ми живем в Саудитска Арабия. Тя ми изневерява. Убивам я с камъни съответно на законите на шериата. Прибирам се в България, майка и ме пита къде е дъщеря и. Разказвам и. Тя сезира прокуратурата. Прокуратурата казва, че няма престъпление, понеже по тамошните закони съм имал право да я убия.


Олекотен вариант - нещо ме ядосва и и тегля един здрав бой. С пръчки. Прибираме се и тя подава жалба. Прокурорът казва, че няма престъпление.


Бигамията също. Отивам с жена си в Кувейт. И с балдъзата. И се женя и за балдъзата. Жена ми недоволства. Обаче няма престъпление.
kpy
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Окт 2001, 14:55

Мнениеот Гост » 29 Ное 2007, 16:15

kpy написа:
zornunddorn написа:темата е забавна и интересна :D . Според мен български гражданин ще носи наказателна отговорност за престъпление, извършено в чужбина, само когато неговото деяние съставлява престъпление по съответното законодателство. В тази връзка ще отбележа, че в този случай липсва въобще умисъл за извършване на престъпление на територията на другата държава. как ще му търсиш наказателна отговорност за нещо, което е допустимо и разрешено?! Ако обаче престъпното състояние продължи и след завръщането на лицето в БГ, тогава той ще отговаря само за престъпление, извършено в територията на РБ. В конкретния случай, ако се завърне от Холандия с опиати.
Освен това е абсолютно изключено прокуратурата да се самосезира по "статии във вестинците", издавани в чужди държави. Има предвиден механизъм, по който едно досъдебно производство, образувано в чужда държава се предава на българските разследващи органи.
С две думи, баса печели този който е заявил, че престъплението трябва да е такова и в съответната чужда държава.




Аз и жена ми живем в Саудитска Арабия. Тя ми изневерява. Убивам я с камъни съответно на законите на шериата. Прибирам се в България, майка и ме пита къде е дъщеря и. Разказвам и. Тя сезира прокуратурата. Прокуратурата казва, че няма престъпление, понеже по тамошните закони съм имал право да я убия.


Олекотен вариант - нещо ме ядосва и и тегля един здрав бой. С пръчки. Прибираме се и тя подава жалба. Прокурорът казва, че няма престъпление.


Бигамията също. Отивам с жена си в Кувейт. И с балдъзата. И се женя и за балдъзата. Жена ми недоволства. Обаче няма престъпление.



Това са глупости на търкалета.Тия ги разправяйте в училище. :P

А ако нямате българско гражданство,а само арабско и жена ви също-сте прав.

Иначе-е невъзможно!
Гост
 

Мнениеот nasso_5 » 23 Дек 2007, 02:56

А кое е първо.Яйцето или кокошката?
Според мен яйцето! :roll:
правото е алгоритъм.....
Аватар
nasso_5
Потребител
 
Мнения: 139
Регистриран на: 15 Дек 2006, 03:05

Предишна

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 58 госта


cron