начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

подобно на колата на Филчев - с молба за съвет

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


sled dugd ka4ulka

Мнениеот ana_maria » 02 Ное 2006, 09:14

Вашите роднини са поредния случай, при който български граждани се сещат да търсят помощ едва след като са си спестили пари за адвокатски съвети. Срещам се ежедневно с такива като тях.
Как се сетиха едва сега да питат дали това, което са подписали е това, което е трябвало? При заверки на подпис, а не на съдържанието на документа / пълномощни, декларации и пр./ не е задължително това да се извършва в канцеларията на нотариуса./ Такъв подпис може да се положи и в болницата, и удома и пр./ Нотариуса е получил потвърждание, че подпасите са на леля Ви и чичо Ви и това е достатъчно.
Друг път ще се научат да питат, ако не разбират какво и защо вършат.
ana_maria
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 07 Мар 2006, 07:47

Re: sled dugd ka4ulka

Мнениеот eredia » 02 Ное 2006, 14:30

ana_maria написа:Вашите роднини са поредния случай, при който български граждани се сещат да търсят помощ едва след като са си спестили пари за адвокатски съвети. Срещам се ежедневно с такива като тях.
Как се сетиха едва сега да питат дали това, което са подписали е това, което е трябвало? При заверки на подпис, а не на съдържанието на документа / пълномощни, декларации и пр./ не е задължително това да се извършва в канцеларията на нотариуса./ Такъв подпис може да се положи и в болницата, и удома и пр./ Нотариуса е получил потвърждание, че подпасите са на леля Ви и чичо Ви и това е достатъчно.
Друг път ще се научат да питат, ако не разбират какво и защо вършат.


Дрън, дрън! Вече започвам искрено да се дразня от опитите едната страна да се изкара катран черна, а г-жата ...[edited by moderator] като сълзица от сърничка!
Как така нотариуса е получил потвърждение, че подписите са на леля ми и чичо ми като те не са се подписали пред нея! Или може би тя е и експерт графолог и ей така на крак в забързания си ден между две излизания може да сравни подписи поставени на лист - гледайки лична карта. Както стана ясно подписите са поставени неприсъствено - т.е. в нейно отсъствие!
Ама вие ми казвате, че брат ми може да ме накара у дома да подпиша пълномощно, с което му прехвърлям своя дял от къщата ни и той после да отиде при нотариус, който без да ме е виждал ще извърши заверката заради честните думи на брат ми, че да, подписа е истински!
eredia
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 20 Окт 2006, 14:23

Re: sled dugd ka4ulka

Мнениеот a.lex » 02 Ное 2006, 16:04

[quote="eredia"][quote="ana_maria"]
Както стана ясно подписите са поставени неприсъствено - т.е. в нейно отсъствие!
От къде става ясно. Вижда се, че сте безсилни да поправите нещата и първото за което се хващате е Нотариусът. Значи заложната къща и роднините ви са се договорили за нещо, били са съгласни с последствията от това и накрая Нотариусът бил виновен, защото сте отишли в кантората му и сте поискали да завери нотариално подписите, а той видиш ли не бил отказъл. За да сме честни има няколко Нотариуси , които удостоверяват подписи в нарушение на закона. В случая обаче Нотариусът не ви е виновен за малоумието на някой.
a.lex
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 15 Мар 2006, 11:32

Re: sled dugd ka4ulka

Мнениеот gudio » 03 Ное 2006, 07:52

eredia написа:Дрън, дрън! Вече започвам искрено да се дразня от опитите едната страна да се изкара катран черна, а г-жата ... като сълзица от сърничка!
Как така нотариуса е получил потвърждение, че подписите са на леля ми и чичо ми като те не са се подписали пред нея! Или може би тя е и експерт графолог и ей така на крак в забързания си ден между две излизания може да сравни подписи поставени на лист - гледайки лична карта. Както стана ясно подписите са поставени неприсъствено - т.е. в нейно отсъствие!

ГПК - Чл. 485. (Доп. - ДВ, бр. 104 от 1996 г.) (1) .....
(2) При удостоверяване на подписа върху частен документ лицата, чиито подписи подлежат на удостоверяване, трябва да се явят лично пред нотариуса и пред него да подпишат документа или да потвърдят вече сложените подписи
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: sled dugd ka4ulka

Мнениеот eredia » 06 Ное 2006, 20:39

a.lex написа:
eredia написа:
ana_maria написа: Както стана ясно подписите са поставени неприсъствено - т.е. в нейно отсъствие!
От къде става ясно. Вижда се, че сте безсилни да поправите нещата и първото за което се хващате е Нотариусът. Значи заложната къща и роднините ви са се договорили за нещо, били са съгласни с последствията от това и накрая Нотариусът бил виновен, защото сте отишли в кантората му и сте поискали да завери нотариално подписите, а той видиш ли не бил отказъл. За да сме честни има няколко Нотариуси , които удостоверяват подписи в нарушение на закона. В случая обаче Нотариусът не ви е виновен за малоумието на някой.


Уважаеми a.lex,

Вече казах по-горе и по-напред. Вие разсъждавате като юрист, а аз като роднина на потърпевшите. Вината освен юридически измерения има и човешки. И в двата случая се разминават. Възможно е да се осъди невинен и да се оневини виновен. Аз не се нуждая от съдебно решение за да вярвам във вината на нотариуската. Освен ако не сте ...[edited by moderator], пишеща под този ник не разбирам страстта, с която я защитавате.
Вие не сте адвокат на потърпевшите, на когото се плаща за да вярва. Както го казах така е било. Подобно на примера, който дадох с брат ми. Подписват се двама души върху нещо, което не са прочели. Упълномощеният се разбира на четири очи с наториуската, която заверява.
Малоумие казвате.... Не, твърдя аз, злоупотреба на ..[edited by moderator]!
eredia
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 20 Окт 2006, 14:23

Re: sled dugd ka4ulka

Мнениеот eredia » 06 Ное 2006, 20:43

gudio написа:
eredia написа:Дрън, дрън! Вече започвам искрено да се дразня от опитите едната страна да се изкара катран черна, а г-жата ... като сълзица от сърничка!
Как така нотариуса е получил потвърждение, че подписите са на леля ми и чичо ми като те не са се подписали пред нея! Или може би тя е и експерт графолог и ей така на крак в забързания си ден между две излизания може да сравни подписи поставени на лист - гледайки лична карта. Както стана ясно подписите са поставени неприсъствено - т.е. в нейно отсъствие!

ГПК - Чл. 485. (Доп. - ДВ, бр. 104 от 1996 г.) (1) .....
(2) При удостоверяване на подписа върху частен документ лицата, чиито подписи подлежат на удостоверяване, трябва да се явят лично пред нотариуса и пред него да подпишат документа или да потвърдят вече сложените подписи


А как се потвърждават положените подписи? Нали трябва нотариуса да се срещне лице в лице с тези, които са положили подписите? Или..?

И никой не коментира:

Чл. 25. (1) Нотариусът е длъжен да опазва правата и интересите на страните, да ги упътва, да изяснява тяхната воля и фактическото положение, да ги запознае ясно и недвусмислено с правните последици и да не допуска пропуски или бавност в работата, които биха довели до накърняване на техните права.
eredia
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 20 Окт 2006, 14:23

Мнениеот metachrom » 06 Ное 2006, 21:27

Боже боже как може да са толкова загрубели душите ви...Хитрували!Това професионална деформация ли е? Добре тогава че не съм юрист. Вие възрастни хора не познавате ли? И не знаете ли колко объркани и лековерни могат да бъдат? А ако това са вашите родители? И какво? "кьорав карти не играе"!? Трябвали им пари за нещо важно (трябва да е нещо много важно инече възрастен човек да го накараш да вземе заем си и направо невъзможна мисия)
Ама не може едно общество да се гради на такъв "морал"
Ако не можете или не искате да помогнете поне не злорадствайте. Все някога и вие нещо може да сбъркате и тогава на вас да ви се изхилят и да ви кажат "да си гледал"!
metachrom
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 09 Мар 2006, 13:57

Мнениеот gudio » 07 Ное 2006, 03:09

metachrom написа:Боже боже как може да са толкова загрубели душите ви...Хитрували!Това професионална деформация ли е? Добре тогава че не съм юрист. Вие възрастни хора не познавате ли? И не знаете ли колко объркани и лековерни могат да бъдат? А ако това са вашите родители? И какво? "кьорав карти не играе"!? Трябвали им пари за нещо важно (трябва да е нещо много важно инече възрастен човек да го накараш да вземе заем си и направо невъзможна мисия)
Ама не може едно общество да се гради на такъв "морал"
Ако не можете или не искате да помогнете поне не злорадствайте. Все някога и вие нещо може да сбъркате и тогава на вас да ви се изхилят и да ви кажат "да си гледал"!

А не сте ли се замисляли, че на немска или френска, даже и на гръцка бабичка през ум не би й минало да подпише каквото и да било без да потърси адвокат ? Никой не злорадства, напротив коментира се генезисът на тази масова практика - да се мамят възрастни хора, които не... не, не и не (!!!) - не от лековерие, а от тарикатлък и стиснатост не търсят правна помощ. Тук не говорим само за "ниска правна култура" или каквото и там да го наричат, тук говорим за глупостта на масовия българин, бил той 20 или 120 годишен. Най-тъпия и смотан адвокат да си бяха взели, за 20 лева щеше да им прочете документите и да ги хване за врата и да ги извлече от кантората на ...[edited by moderator] или който и да било нотариус, преди да са се подписали.
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот eredia » 07 Ное 2006, 18:48

gudio написа:
metachrom написа:Боже боже как може да са толкова загрубели душите ви...Хитрували!Това професионална деформация ли е? Добре тогава че не съм юрист. Вие възрастни хора не познавате ли? И не знаете ли колко объркани и лековерни могат да бъдат? А ако това са вашите родители? И какво? "кьорав карти не играе"!? Трябвали им пари за нещо важно (трябва да е нещо много важно инече възрастен човек да го накараш да вземе заем си и направо невъзможна мисия)
Ама не може едно общество да се гради на такъв "морал"
Ако не можете или не искате да помогнете поне не злорадствайте. Все някога и вие нещо може да сбъркате и тогава на вас да ви се изхилят и да ви кажат "да си гледал"!

А не сте ли се замисляли, че на немска или френска, даже и на гръцка бабичка през ум не би й минало да подпише каквото и да било без да потърси адвокат ? Никой не злорадства, напротив коментира се генезисът на тази масова практика - да се мамят възрастни хора, които не... не, не и не (!!!) - не от лековерие, а от тарикатлък и стиснатост не търсят правна помощ. Тук не говорим само за "ниска правна култура" или каквото и там да го наричат, тук говорим за глупостта на масовия българин, бил той 20 или 120 годишен. Най-тъпия и смотан адвокат да си бяха взели, за 20 лева щеше да им прочете документите и да ги хване за врата и да ги извлече от кантората на [edited by moderator] или който и да било нотариус, преди да са се подписали.


Уважаеми gudio,

И юристите са част от това общество, което обвинявате в стиснатост и тарикатлък. Или юристите отиват веднага на лекар щом ги заболи гърлото? Или пък в последствие чуват диагнозата от лекаря. Колко пъти сте чували реплика от доктори: "Защо чак сега идвате при мен".
И юристите са част от обществото ни..
Имаше един разказ от Иван Вазов. Мисля, че се казваше "Адвокати". За двама селяни, които се съдели, за две врати и подслушан разговор между адвокатите как се наговарят да изтискат клиентите си.

Както виждате все сме от едно племе.

Не възприемайте думите ми враждебно. Не обобщавам и не искам да обидя никого, но монетата има две страни, а в огледалото е обратното отражение.
eredia
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 20 Окт 2006, 14:23

Мнениеот manol » 02 Окт 2007, 22:01

в нашия град един от Нотариусите вече прилага видеозаснемане на упълномощаването,като си оставя и копие от пълномощното и л.к. на упълномощителя,точно заради такива обвинения(в този случай вярвам неоснователни).Мисля,че нищо не пречи в в сегашното технологично време това да влезе като изискване при организиране на Нот. дейност.Не е изобщо скъпо.а ще е от голяма полза както за гражданите,така и за за самите Нотариуси.Не че така абсолютно ще се елиминират злоупотребите,но ще се затруднят максимално. :D
manol
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 23 Апр 2006, 09:59

Мнениеот Trapped » 04 Окт 2007, 19:58

eredia, съветът ми е да не обръщате внимание на писания като горните. Средно интелигентен човек може да си прецени на чия страна е правото. В случая не е съвсем на ваша, защото изказвате обвинения, без да имате доказателства. Имайки предвид това, че не сте юрист и го правите във форум - аз лично ще подмина това невежество в главата си.

За злобата, яростта и другите простотии, които четете тук си има обяснение. Намирате се във форум за юристи и сте захапала техен колега. Естествено е да ви захапят и те. Тук вероятно има много адвокати, нотариуси и помощник нотариуси, за които вашият "казус" звучи като някаква пародия. Особено се отличава една определена групичка, която с всеки втори пост напомня на питащите, че тук е форум, че съветите им не са безплатни и нищо няма да ви кажат - да вървите при адвокат. Вече се чудя дали не са подставени лица на хонорар при САК, примерно. Любимото им е да обявяват всяка тема за приключена заедно със своя пост, все едно с мненийцата си са изчерпали топика отвсякъде. Ненамерили мястото си блогъри са те. Просто игнор.:)

Така като гледам случката, ще ви кажа какво мисля: нотариусът си е свършил работата. Технически. Не можем да кажем дали е замесен в измамата, но със сигурност можем да кажем, че не е добър нотариус - след като печатът му стои на документи, ползвани за измами. По мои впечатления има нотариуси и нотариуси. Някои са съвестни. В моята работа често се случва да сключвам договори за наем на земеделски имоти с възрастни хора. Става дума за заверка на подпис. Някои нотариуси, виждайки че на едната страна е примерно възрастна жена, а на другата - млад господин, хвърлят по едно око на договора и обясняват на другата страна какво подписват. И това въпреки, че аз договарям от името на БТК, например, с пълномощни и пр. документи. Някои пък прочитат всичко. Други разглеждат договора от любопитство, а трети просто се разхождат с печата и питат "Това вашият подпис ли е?" Бабата казва "Да" и онзи слага заверката.

Не е бил длъжен да се интересува какво точно подпечатва, конкретно във вашия случай, но е бил длъжен (като юрист и като човек, който работи в името на закона и си изкарва хляба с него) поне да се опита да направи някаква преценка. Явно, в най-добрия случай - ако все пак е взела потвърждение от роднините ви, относно подписите, нотариуската не е преценила правилно и не е сметнала за нужно да ги уведоми какво подписват. Което я прави скапан нотариус, но не и съучастник в престъпление. Представете си сега, че тук има и други скапани нотариуси и ще си обясните жлъчните коментари в темата.:)
Аватар
Trapped
Потребител
 
Мнения: 387
Регистриран на: 29 Окт 2006, 18:31

Мнениеот prof_prof » 04 Окт 2007, 20:13

miao написа:и понеже забравих - функцията на нотариуса във въпросния случай е [b]да установи самоличността на явилите се лица [/b]и че се подписват доброволно.
а в пълномощното те може да пишат дори че искат гошо да им купи ндк. това за нотариуса няма значение - след като подписът е поставен доброволно


Ами именно!!!Къде е спала г-жа нотариуската???
/ако приемем, че споделеното е истина/.
:oops: :oops: :shock: :oops: :oops:
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот prof_prof » 04 Окт 2007, 20:16

А пък ето това направо недоумявам.......................... :shock: :shock:
miao написа:Омръзна ми от нелепи клевети! Как решихте че задължително нотариусът е мошеник, след като "добрата" леля въобще не си е направила труда да прочете елементарен документ върху който стои огромен надпис "пълномощно"???
Става въпрос за елементарна правна култура, никаква сложност. тя се подписва върху пълномощно с което упълномощава другиго да й продаде имота - [b][b]къде е измамата? [/b][/b]колкото до подписването - не е необходимо то да се извърши пред нотариус (чл.485 ал.2 гпк) - може просто подписът да бъде потвърден. И във въпросния коридор лелята може би не само не е разбрала какво подписва, но не е и видяла нотариуса или неговия-помощник.
Нека, нека се парят такива хора. Да се разбере че никъде не дават пари даром.


Измамата е в това, че упълномощителят полага подпис пред нотариуса, какво се правите на застрелян/а?
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот prof_prof » 04 Окт 2007, 20:36

Лелеее, ама тази тема е от ланшния сняг!!!!!!! :lol:
Дали ще се появи племеницата на потърпевшите, за да сподели дали има развитие и дали си е взела поука от съветите и критиките на колегите. Тя поне, презумира се, ще чете какво и пред кого подписва :roll:
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот krem_karamel » 04 Окт 2007, 23:12

prof_prof написа:Лелеее, ама тази тема е от ланшния сняг!!!!!!! :lol:
Дали ще се появи племеницата на потърпевшите, за да сподели дали има развитие и дали си е взела поука от съветите и критиките на колегите. Тя поне, презумира се, ще чете какво и пред кого подписва :roll:


Колеги,

А за незнанието на езика от страна на подписващите се и заверката на наотариуса без да уточни това какво мислите ?
krem_karamel
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 20 Ное 2006, 12:20

Мнениеот Trapped » 04 Окт 2007, 23:20

Или другото: някой декларира пред нотариус, че се отказва от право на ползване на апартамента, в който живее.
Апартаментът бива продаден от собственика на трето лице и когато идва ред ползвателя да напусне жилището се оказва, че той е недееспособен.

Ако аз съм купувач - за какво изобщо ми е декларацията му пред нотариуса? Тя тая декларация даже не си струва 3-те лева ако нотариусът не гледа кой какво подписва.
Аватар
Trapped
Потребител
 
Мнения: 387
Регистриран на: 29 Окт 2006, 18:31

Мнениеот bay4o » 05 Окт 2007, 10:34

Eredia, Вие помолихте за юридически съвет. Колегите са Ви отговорили, какво, по дяволите, искате повече? Да ревнем целокупно за роднините Ви или дружно и под строй да оплюем нотариуса. Вярно е, че има нотариуси, които си вършат работата през пръсти, но, от друга страна, гражданите също трябва да охраняват правата си. Обърнахте един чисто юридически форум в изповедалнята на Бог Брадър, като на всичко отгоре злословите срещу всеки колега, дръзнал да не подкрепи мнението Ви. Не е ли по - добре сама да приключите темата, защо се опитвате да натоварвате емоционално и нас? Мислите ли, че сме задължени да изслушваме сълзливите Ви излияния - ние не сме психотерапевти. Искате юридически съвет, получихте си го, така че няма за какво да нападате всички юристи заради някой, който не добре, според Вас, си е свършил работата и заради явно алчните Ви роднини.
bay4o
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 05 Окт 2006, 12:12

Мнениеот gudio » 05 Окт 2007, 11:16

bay4o написа:Eredia, Вие помолихте за юридически съвет. Колегите са Ви отговорили, какво, по дяволите, искате повече? Да ревнем целокупно за роднините Ви или дружно и под строй да оплюем нотариуса. Вярно е, че има нотариуси, които си вършат работата през пръсти, но, от друга страна, гражданите също трябва да охраняват правата си. Обърнахте един чисто юридически форум в изповедалнята на Бог Брадър, като на всичко отгоре злословите срещу всеки колега, дръзнал да не подкрепи мнението Ви. Не е ли по - добре сама да приключите темата, защо се опитвате да натоварвате емоционално и нас? Мислите ли, че сме задължени да изслушваме сълзливите Ви излияния - ние не сме психотерапевти. Искате юридически съвет, получихте си го, така че няма за какво да нападате всички юристи заради някой, който не добре, според Вас, си е свършил работата и заради явно алчните Ви роднини.

:lol: Ако си беше направил труда да прочетеш внимателно, щеше да забележиш, че "Отец Ередия" от повече от година не е влизал тук ! Защо изобщо изваждате такива прашасали теми ?
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Предишна

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 56 госта


cron