начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Превишена скорост - спор

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Превишена скорост - спор

Мнениеот Tuzarka » 10 Сеп 2007, 17:23

Вчера вечерта ме спряха катаджии на магистрала Тракия на 80тия километър след Пазарджик към Пловдив. С 13 км/ч над разрешеното съм карала. Това си е вярно. Странното е, че ми написаха акт (нарушение по чл.21, ал. 1 от ЗДвП) вместо фиш и ми взеха синия талон. Казаха ми, че глобата е 30 лв и няма да се вземат от контролните точки. Същото го пише и в ПРАВИЛНИКА - от 11 до 20 км/ч превишаване - 30 лв. Обаче един познат катаджия ми каза, че глобата е 20 лв + 2 точки. Въпросите ми са:
1. Каква ще е глобата - лв. или точки?
2. Редно ли е да ми взимат синия талон, ако няма да ми взимат точки?
3. Не се ли пише фиш в такива случай?
4. Вярно ли е, че глоба до 50 лв не може да се обжалва?Дори и в
случаите когато глобата е съпроводена с точки? Например да се
обжалват само точките?

Казуса ми е къде къде по лек от другите, но също се третира от закона и за това се обръщам за помощ.
Tuzarka
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Сеп 2007, 13:18

Мнениеот prof_prof » 10 Сеп 2007, 20:37

Отговор на всичките си въпроси ще намерите в Закона за движение по пътищата! :) Ако не знаете къде да го намерите, дайте мейл, ще Ви го изпратя :roll:
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот Tuzarka » 11 Сеп 2007, 09:38

Prof_prof....Блягодаря, че ми отговори. Аз закона го имам и в електронен вид и в книжен. Но май там не пише случаите, в които можеш да минеш без акт, а само с фиш. Един пловдивски катаджия ми каза, че за дребни нарушение те дават фиш. Отделно моя стрес бе провокиран от това, че аз си знам по закон колко ми е глобата, а от различни познати катаджии, чувам различни неща от писаните в закона.
Tuzarka
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Сеп 2007, 13:18

Мнениеот policai » 11 Сеп 2007, 15:33

Tuzarka написа:... Аз закона го имам и в електронен вид и в книжен. Но май там не пише случаите, в които можеш да минеш без акт, а само с фиш. Един пловдивски катаджия ми каза, че за дребни нарушение те дават фиш....

Катаджията от П-в вероятно е пенсионер отдавна...Глоба с фиш у нас не съществува и го пише в закона, който имате на електронен и хартиен /книжен / носител..., прочетете го, книжлето е малко, а и щом сте водач ще Ви е от полза.
:D Желая Ви безаварийно пътуване! :wink: 8)
...полицай, наистина е призвание...
policai
Потребител
 
Мнения: 250
Регистриран на: 06 Фев 2006, 22:17

Мнениеот Tuzarka » 11 Сеп 2007, 16:18

До...Policai -
ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА....изм. ДВ. бр.51 от 26 Юни 2007г.

"Чл. 186. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) При маловажни случаи на нарушения, които са установени в момента на извършването им, на мястото на нарушението може да бъде наложена глоба с фиш в размер до 50 лв. Издаденият за наложената глоба фиш трябва да съдържа следните данни: за самоличността на служителя, наложил глобата; за самоличността на нарушителя; за мястото и времето на нарушението; за нарушените разпоредби, за размера на глобата, която трябва да се заплати. Фишът се подписва от служителя, наложил глобата, и от нарушителя. Глобата се заплаща доброволно на място от нарушителя, след което му се дава екземпляр от фиша. Събраните суми от наложените глоби с фиш се отчитат ежедневно в съответните структурни звена към областните дирекции "Полиция".

Какво ще кажеш по въпроса? За моето провинение глобата е 30лв. без точки. Цитата съм взела от ЗДвП, който е поместен в този сайт.
Катаджията, който съм питал е действащ...това е лошото....че май е пълно с такива....
Tuzarka
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Сеп 2007, 13:18

Мнениеот policai » 11 Сеп 2007, 16:55

Tuzarka написа:До...Policai -
Какво ще кажеш по въпроса? За моето провинение глобата е 30лв. без точки. Цитата съм взела от ЗДвП, който е поместен в този сайт.
Катаджията, който съм питал е действащ...това е лошото....че май е пълно с такива....


:D ще кажа, че аз съм в грешка! :oops: Сега ходих и прочетох, че в едно Окръжно на министъра на МВР от 27.06.07г. се отменя стария образец на фишове и се разпорежда да се чакат нови бланки/кой знае коя година.../. Та сега си посипвам главата с пепел пред милата Tuzarka и я съветвам: Обжалвай, защото не може окръжно да отменя закон! :!:
:? нищо човешко не ми е чуждо - и аз греша. :oops:
:D Е, желая ти успех! :lol:
...полицай, наистина е призвание...
policai
Потребител
 
Мнения: 250
Регистриран на: 06 Фев 2006, 22:17

Мнениеот Tuzarka » 11 Сеп 2007, 17:33

До policai.....не съм адвокат, инженер съм, но знам че глоби до 50 лв. не се обжалват...
"5) (Отм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Не подлежат на обжалване наказателни постановления, с които е наложена глоба до 50 лв. включително"

Пък и аз нямам нищо против да си платя, знам че съм си виновна....случая ми е кристално ясен...не е от онези дето единия вика "ти мина на червено", а другия отговаря "Не, на зелено"
Благодаря ти все пак. :D
Tuzarka
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Сеп 2007, 13:18

Мнениеот prof_prof » 11 Сеп 2007, 18:32

По фиш е когато нарушението е маловажно!!!!
Превишаването на скоростта не е маловажно нарушение :?
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот dozn03 » 11 Сеп 2007, 20:45

А къде е описано кои са маловажни и кои не?
dozn03
Потребител
 
Мнения: 248
Регистриран на: 17 Окт 2006, 00:16

Мнениеот politkomisar » 12 Сеп 2007, 00:37

ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА...
Допълнителни разпоредби...
..§ 6. По смисъла на този закон:

32. "Маловажно" е нарушението, което, макар и с незначителни отклонения от нормативно предписаното поведение на участника в движението, при друга пътна обстановка би могло да доведе до настъпване на пътнотранспортно произшествие.

Те тука пише.
politkomisar
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 01 Фев 2002, 21:23

Мнениеот Giuseppe » 12 Сеп 2007, 09:46

Имам сходен случай. Спрях до Централна автогара в София да си купя вестник на място, на което е разрешен само престоят. Не беше и минала минута и колата ми беше във въздуха. Явно са ме дебнали. Както и да е, това е друг въпрос. Искаха ми 18лв да ми смъкнат колата от камиона и с триста зора успях да си изпрося касова бележка от "Паркинги и гаражи". Полицаят ми каза, че ще ми пише акт, и че не може да ми пише фиш. Та така де, написа ми акт (трябва да сляза до колата да видя по кой член) за 20лв. Попитах го дали се отнемат контролни точки за нарушението, той категорично отрече, но все пак ми прибра талона. Имате ли идея дали се отнема контролният талон при съставянето на акт за нарушение, за което не се отнемат контролни точки?
Giuseppe
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 12 Сеп 2007, 08:10

Мнениеот Tuzarka » 12 Сеп 2007, 09:46

Според мен щом дадено провинение се наказва само с парична санкция би трябвало да е в графата "маловажно"....все пак не аз съм измислила Закона и Правилника....все едно за неправилно паркиране (глобата май е 30 лв.) или движение в BUS лентата(глобата пак е парична) да ми съставят акт и да ми вземат синия талон. Реално погледнато всички нарушения са важни сами по себе си. Тогава кои нарушения са в графата "маловажни"!? Мисля, че подлежи на тълкуване определението "маловажно" - например спрямо конкретната ситуация...например дали се е създала ситуация за ПТП. Ако си караш по празно дясно платно, не изпреварваш на зиг заг, не присветкаш със светлини в лявата лента, нарушението ти е извън населено място. Все пак едно е да караш със 143 км/ч при разрешени 130км/ч - по магистрала. Друго е да караш със 70 км/ч в града при разрешени 50км/ч - има пешеходци, движение от всякъде, задръствания, светофари. Не, че се оправдавам. Но ми е смешно когато един член или алинея от даден закон могат да се тълкуват по много начини, а наказанията по същия закон са заковани и няма тълкуване. Какво да ти кажа...щом радарите ги настройват да ловят нарушители със скорост от 155-160 нагоре по нареждане на шефовете на КАТ - май от тук идва отговора как се третира кое е маловажно и кое не. Само в моя случай радара беше настроен да лови над 139 км/ч - въпрос на местна политика на КАТ :roll:
Tuzarka
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Сеп 2007, 13:18


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 62 госта


cron