начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Моля за помощ

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Моля за помощ

Мнениеот bgtifo » 20 Юли 2007, 01:50

Казвам се Димитър Б. преди две години бях пребит от квартален лумен - наркоман който в момента на побоя беше непълнолетен - на 17. години , в следствие на побоя имам решение средна телесна повреда изразяваща се в счупване на лявата ябълчна кост както и фрактура на носните кости - като трайно се затруднява говорната реч и дъвкателната функция - постоянно овреждане на здравето не опасно за живота! . Въпросното момче беше осъдено на Пробация (пробационните мерки са зад. регистрация по настоящ адрес , задължителни период. срещи с проб. служител и безвъзмезден труд в полза на държавата) и делото завърши със спогодба между адвоката и прокурора , а преди това в призовката ми пишеше че мога да се конституирам като частен обвинител и граждански ищец.
След като въпросното дело приключи със споразумение , съдийката ми обясни че мога да заведа иск за причинените ми неимущевствени щети по граждански път. Консултирах се с адвокат който ми обясни следното :

При полужение че въпросното лице извършило престъплението (сега на 19 г.) няма никакво имущество на негово име , след като не работи и въобще няма никакви доходи то предявения от мен граждански иск се обезмисля тъй като той просто няма от къде да заплати съответната сума предявена от мен.
Освен чисто физическите ми повреди , след въпросния инцидент аз имам и промяна в психическото състояние "пост травматичен стрес" и сега вече "паническо разстройство" - като задължително ми се иска да съдя за обезщетение въопросният извършител.

Моля ви за кратко но ясно обяснение , наистина ли системата е толкова неориентирана и какъв е смисъла аз да плащам държавни такси за да предява иск за някаква сума която няма да ми бъде изплатена защото престъпника не работел , наистина ли на този етап никаква опастност не го грози и как е възможно да съкратиш живота на някого и след това да се измъкнеш с оправданието ми аз не работя и нямам нищо на мое име - съда не взима ли никакви мерки по такъв вид казуси.

Ще ви бъда крайно благодарен ако ми помогнете , благодаря предварително.
Последна промяна bgtifo на 20 Юли 2007, 02:19, променена общо 1 път
bgtifo
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 20 Юли 2007, 01:41

Мнениеот bgtifo » 20 Юли 2007, 02:10

Искам само да добавя (ако е важно) че подсъдмият се призна за виновен.
bgtifo
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 20 Юли 2007, 01:41

Мнениеот maria01 » 20 Юли 2007, 10:53

Щом е бил непълнолетен при извършване на деянието - гражданският иск ще си насочите срещу родителите му /чл.48 ЗЗД/ и от тях ще си търсите парите. След като има влязла в сила присъда /в случая споразумение/ такси за завеждане на дело не се дължат.
maria01
Потребител
 
Мнения: 208
Регистриран на: 16 Яну 2004, 11:52
Местоположение: София

Мнениеот bgtifo » 20 Юли 2007, 19:42

maria01 написа:Щом е бил непълнолетен при извършване на деянието - гражданският иск ще си насочите срещу родителите му /чл.48 ЗЗД/ и от тях ще си търсите парите. След като има влязла в сила присъда /в случая споразумение/ такси за завеждане на дело не се дължат.


Благодаря ви за информацията , моля ви само за едно пояснение , да разбирам ли че адвоката с който съм говорил ме е излъгал , защото той ми обясни че имало някаква държавна такса която трябва да заплатя тъй като делото е приклютило със спогодба и когато го попитах каква е таксата той ми каза че това го решавала съдийката по делото. А и ако заведа иска срещу родителите на въпросното момче каква отговорност ще им търся на тях като той вече е Пълнолетен а преди 2 години когато ми нанесе побоя беше непълнолетен , смисъл какво ще търся от тях като гражданска отговорност при положение че той вече е отговорен за постъпките си?
bgtifo
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 20 Юли 2007, 01:41

Мнениеот Gabi1 » 20 Юли 2007, 20:21

Гражданската отговорност е за нанесени ви имуществени и неимуществени вреди. Той наказателната си я е понесъл. Родителите отговарят за вредите, причинени от непълнолетните им деца.
По принцип таксата е % върху сумата, която претендирате. Не знам дали се дължи такава при споразумение по наказателно дело. Размерът на вредите ще трябва вие да си го докажете - напр. разноските от лечение за имуществените. За другите - претърпени страдания.... пишете, пък колкото даде съдът :lol:
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот kursant_amvr » 20 Юли 2007, 20:54

:D

Слушай Габи !
От съд и от жена се иска всичко.. пък каквото даде - добре дошло ! :wink: 8) :D
kursant_amvr
Потребител
 
Мнения: 265
Регистриран на: 31 Авг 2005, 21:03

Мнениеот bgtifo » 20 Юли 2007, 22:04

Gabi1 написа:Гражданската отговорност е за нанесени ви имуществени и неимуществени вреди. Той наказателната си я е понесъл. Родителите отговарят за вредите, причинени от непълнолетните им деца.
По принцип таксата е % върху сумата, която претендирате. Не знам дали се дължи такава при споразумение по наказателно дело. Размерът на вредите ще трябва вие да си го докажете - напр. разноските от лечение за имуществените. За другите - претърпени страдания.... пишете, пък колкото даде съдът :lol:


Да разбирам ви но не е ли от значение че в момента той е пълнолетен или се гледа какъв е бил в момента на извършване на престъплението. Съдииката ми каза че имам право да заведа иск само за претърпените от мен Неимуществени вреди. А аз имуществени щети нямам. Претърпял съм операция в Пирогов но нямам някакви касови бележки и т.н. защото лечението ми го поема здравната каса ?
bgtifo
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 20 Юли 2007, 01:41

Мнениеот bgtifo » 22 Юли 2007, 12:31

абе в крайна сметка май ще трябва да се консултирам с адвокат , благодаря за отговорите на всички все пак ..
bgtifo
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 20 Юли 2007, 01:41

Мнениеот nilana » 22 Юли 2007, 22:48

Абсолютно сигурна съм, че държавна такса не се дължи.
имах такова дело и не съм внасяла държавна такса - позовах се на чл. 65, б.Д от ГПК и на чл. 383 от НПК - Одобреното от съда споразумение за решаване на делото има последиците на влязла в сила присъда. делото мина много бързо и ответника не го обжалва - с решението ответника бе осъден да заплати такса върху размера на обезщетението.

това, че осъденият няма имущество в момента не бива да ви демотивира - съдете го.

а пък за отговорността - мисля, че извършителят на престъплението носи гражданска отговорност за вредите, които ви е причинил, независимо, че към момента на причиняването е бил непълнолетен - предявете иск срещу него.

независимо от това и едновременно с това отговорност тосят и родителите му, ако към момента на извършване на деянието деецът е бли непълнолетен - отговорността им е на самостоятелно основание

поне така си мисля, но може и да греша. във всички случаи ще е добре да намерите свестен адвокат

ето и едно решение: РЕШЕНИЕ № 479 ОТ 16.07.1968 Г. ПО Н. Д. № 373/68 Г., I Н. О.

КОГАТО ЕДНО НЕПЪЛНОЛЕТНО ЛИЦЕ ИЗВЪРШИ ПРЕСТЪПНО ДЕЯНИЕ, ОТ КОЕТО СА БИЛИ ПРИЧИНЕНИ ИМУЩЕСТВЕНИ ИЛИ НЕИМУЩЕСТВЕНИ ВРЕДИ НА ДРУГО ЛИЦЕ, ИСКЪТ НА ПОТЪРПЕВШИЯ ЗА ТЕЗИ ВРЕДИ СЕ ПРИСЪЖДА СОЛИДАРНО СРЕЩУ САМИЯ ПОДСЪДИМ И РОДИТЕЛИТЕ МУ НЕЗАВИСИМО ОТ ТОВА, ЧЕ ПО ВРЕМЕ НА ПОСТАНОВЯВАНЕТО НА ПРИСЪДАТА ТОЙ Е БИЛ ВЕЧЕ ПЪЛНОЛЕТЕН.
nilana
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 22 Юли 2007, 21:54

Мнениеот bgtifo » 26 Юли 2007, 02:21

Nilana благодаря ви за компетентният пост , мен като цяло ме отказа коментара на един адвокат който ми обясни че след като въпросното лице е бил непълнолетн по време на деянието и е осъден като има спогодба по делото и единственният начин е да предява иска си по граждански ред той каза че нямам какво да се търси след като той в момента е пълнолетен и без нищо на негово име и се обезмисля предявеният от мен иск. Явно ме е подвел ... Радвам се че ми обяснихте как стоят нещата , ще потърся сериозна юридическа консултация за да придобия представа за какво точно става въпрос. Иначе всички в този форум сте много мили и отзивчиви за което съм ви и много благодарен.
bgtifo
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 20 Юли 2007, 01:41

Мнениеот bgtifo » 05 Авг 2007, 01:48

Бихте ли ми казали в днешни дни мога ли заведа дело по частно правен път за психически тормоз изразяващ се в заплахи към личноста ми и моето семейство след като вече въпросният извършител е осъден ... Смисъл мога ли да предява нов иск за търсене на наказателна отговорност възоснова на нови проблеми с въпросният извършител , какво трябва да направя , ще ви бъда много благодарен ако ми отговорите на този въпрос.
bgtifo
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 20 Юли 2007, 01:41

Мнениеот bgtifo » 06 Авг 2007, 02:40

и си сменете адвоката обезателно/ след като се е опитал да Ви откаже от иск за обезщетение. :twisted: ....../


Да вече съм предприел подобна стъпка въпреки че той не се е опитал да ме откаже просто ми обясни каква е фактологическата ситуация , за мое съжаление явно този човек има доста пропуски няма значение ... Иначе заплахите към мен и към семейството ми са изразени в думи от сорта на "ще ви избиеме" , "ей боклуци майкави ще е.." и т.н. всеки път е различно. Лошото е че баща ми е човек с по консервативно мислене , корав мъж който знае какво преживявам аз от побоя до днешни дни , сериозно психически проблеми трудно решими и т.нн. няма смисъл да се оплаквам случилото се е случило.
Но мисълта ми че след като въпросното лице е осъдено то продължава да бълва простутии а интересен е и факта че вече не му пука дори и от родителите ми ... Имайки се навпредвид че лицето е пълен клошар , наркоман използващ лепило то най-лесният вариянт пред моето семейство било то аз (аз съм 97 кг. той е 60) или баща ми да го пребиеме или нещо от сорта но това не отговаря на принципите и моралните особености на фамилята ни и аз самият не бих позволил такова нещо да се случи.
bgtifo
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 20 Юли 2007, 01:41

Мнениеот pitasht » 07 Авг 2007, 15:23

Освен всичко казано бих желал да ви кажа че нищо не се обезсмисля Влезе в сила нов закон за обезщетяване на лица, пострадали от престпления В двумесечен срок от присъдата подавате в областната управа искане и държавата плаща Може би ще е по-малко от поисканото но все е нещо.
Още не знам каква е практиката по закона На сайта на Министерство на правосъдието има информация-питайте и в областната управа те също имат май и образци вече.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Мнениеот bgtifo » 08 Авг 2007, 00:03

pitasht написа:Освен всичко казано бих желал да ви кажа че нищо не се обезсмисля Влезе в сила нов закон за обезщетяване на лица, пострадали от престпления В двумесечен срок от присъдата подавате в областната управа искане и държавата плаща Може би ще е по-малко от поисканото но все е нещо.
Още не знам каква е практиката по закона На сайта на Министерство на правосъдието има информация-питайте и в областната управа те също имат май и образци вече.


Благодаря ви ще проуча как стоят нещата макер и вече да са минали двата месеца от влязлата в сила присъда , дано да има начин.
bgtifo
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 20 Юли 2007, 01:41


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron