начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

наказателно производство и граждански иск?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


наказателно производство и граждански иск?

Мнениеот studentka23 » 02 Апр 2007, 11:01

Здравейте, интересувам се каква е процедурата при завеждане на граждански иск в наказателно производство за средна телесна повреда.

благодаря и се надявам да помогнете
studentka23
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Апр 2007, 10:59

Мнениеот kontrol » 02 Апр 2007, 18:51

Горното представлява потенциално грешно становище. Консултирайте адвокат, ако искате сигурност и юридическа отговорност при защитата на правата Ви.
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49

Мнениеот uvella » 02 Апр 2007, 23:03

Процедурата? НПК, глава VІІІ, раздел І - общи положения; раздел ІV-ГИ. Срок - до започване на съдебното следствие в първата инстанция.
Желателно е да го изготвите писмено, но няма проблем и устно да изложите искането си пред съда, в съд.засед. Подробности - адвокат.
uvella
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:31

Мнениеот sarbijanac » 02 Апр 2007, 23:59

ДО
РАЙОНЕН СЪД
гр.НОВИ ПАЗАР
по НОХД № ..../..... г.


М О Л Б А

От : ............................, ЕГН ..................................
постоянен адрес: ..................................................

ГОСПОЖО РАЙОНЕН СЪДИЯ,
Моля Ви, на основание чл.76 и сл. от НПК да бъда конституиран като ЧАСТЕН ОБВИНИТЕЛ по НОХД№ ....../......год. по описа на НПРС, за да подържам в съда заедно с прокурора повдигнатото обвинение срещу подсъдимия:
..................... с ЕГН ..................................
1. за извършено от подсъдимия престъпление по чл........,
от НК във вр. с чл.................. от НК;
2. за извършено от подсъдимия престъпление по чл........от НК във вр.с чл.............от НК;

На осн. чл.84 и сл. от НПК предявявам спрямо ......................... от ................... - подсъдим по НОХД № ...../....г. по описа на НПРС, граждански иск за причинените ми от него ИМУЩЕСТВЕНИ ВРЕДИ, изразяващи се в......................................................................... в размер на ...............
На осн. чл.84 и сл. от НПК предявявам спрямо ................................. от .......................... - подсъдим по НОХД № ...../.....г. по описа на НПРС, граждански иск за причинените ми от подсъдимия НЕИМУЩЕСТВЕНИ ВРЕДИ, изразяващи се в......................................... в размер на ..............лв, или общо ГРАЖДАНСКИ ИСК ЗА ПРИЧИНЕНИ МИ от подсъдимия ИМУЩЕСТВЕНИ И НЕИМУЩЕСТВЕНИ ВРЕДИ в размер на ...............лв, ведно с мораторната лихва считано от датата на извършване на деянието - ...............год. и законната лихва от постановяване на присъдата в тази и част, както и да ми присъдите направените по делото разноски.



27.03.2007г. С уважение:
гр.Н.Пазар
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Мнениеот stefko_bg » 13 Апр 2007, 21:25

По принцип Сарбиянац е дал доста подробна бланка. Но няма пречка и гр. иск да се предяви и устно в съдебно заседание до започване на съдебното следствие. Т.е. ако съдията Ви разпита като свидетел-пострадал той трябва да Ви пита дали ще предявите гр. иск и точно тогава Вие можете да изложите устно искането си
stefko_bg
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 19 Мар 2007, 19:53

Мнениеот alissa » 14 Апр 2007, 00:58

Практически съвети: Гражданският иск е желателно да бъде в писмена форма, подава се до започване на съд. следствие пред първоинстанционния съд, на практика първото съд. заседание на което е даден ход на делото.Необходимо е да имате достатъчно копия за страните.
Не е задължително да се конституирате и като частен обвинител, ако го направите следва да потдържате обвинението и да искате и представяте доказателства. В наказ. производство държ. такса / 4%/ се заплаща след като съдът определи размерът на обещетението за имуществени и неимуществени вреди. С конституирането си в производството ставате страна и е необходимо съгласието ви за голяма част от извършването на проц. следств. действия, а споразумение не може да се одобри, без ваше съгласие.
... лошата новина - делото може да се гледа по глава 27 НПК и тогава нямада имате шанс да предявите граждански иск...по реда на НПК.
Хубаво е поне една консултация да направите с действащ адвокат по наказателно право.
alissa
Потребител
 
Мнения: 257
Регистриран на: 07 Фев 2007, 22:50
Местоположение: София

Мнениеот uvella » 14 Апр 2007, 10:45

Alissa, Къде точно прочетохте забрана да се предяви ГИ при разглеждане на нак.дело по глава 27-ма??? Кой НПК четете?
uvella
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:31

Мнениеот pokerman » 27 Юли 2007, 23:50

по глава 24 и 25 не се допуска граждански иск. По 27 може
pokerman
Потребител
 
Мнения: 635
Регистриран на: 23 Юни 2006, 00:40

Мнениеот bgtifo » 28 Юли 2007, 03:34

без да искам да ставам излишно нахален , отворил съм тема "Моля за помощ" но никой не ми обясни нищо точно , а въпроса ми е за иск за неимуществени вреди предявен по граждански ред тъй като наказателното дело е прекратено с постигнато споразумение и подсъдимият се признава за виновен.
Ако някои има желание да ми каже но с точност има ли държавни такси , как варират те и нужен ли ме е адвокат ?
Ако тук не можете да ми дадете отговор поне моля посечете ми от къде мога да прочета и добия представа по този казус ?
bgtifo
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 20 Юли 2007, 01:41

Мнениеот uvella » 28 Юли 2007, 18:31

въпроса ми е за иск за неимуществени вреди предявен по граждански ред тъй като наказателното дело е прекратено с постигнато споразумение и подсъдимият се признава за виновен.
Ако някои има желание да ми каже но с точност има ли държавни такси , как варират те и нужен ли ме е адвокат ?


Отговарям отзад-напред на въпросите ви:
Да, адвокат ви е нужен, най-малкото, да ви изготви исковата молба пред гр.съд, като ви насочи какви доказателства ще приложите/искате чрез съда. Държавните такси са 4% върхфу претедирания размер на иска.
"Говори кратко, искай малко, тръгни си бързо"
Петър І
uvella
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:31


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта


cron