начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Престъпление от 1982

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Престъпление от 1982

Мнениеот TheBoZZ » 02 Фев 2007, 20:38

Здравейте, петък вечер е и съм отчаян по едно дело, искам да го споделя с надеждата, че има хора, които са имали подобен проблем като мен.

Казусът е екстремно странен. През 1982 открадват на пострадалия една количество вещи. Въпросният човек не предявява отделен граждански иск срещу извършителите, а взима участие в делото повдигнато от прокурора. Обвиняемите се признават за виновни от съда. Но на потърпевшия не се изплаща никакво обещетние.
До колкото мога да преценя би следвало съдията да назначи съдебен изпълнител, който да събере парите на потърпевшия(-ите) и да ги заплати по поредността на иска от прокурора. В същност живея с убеждението, че това е било тогавашно задължение на съдията при положение, че процеса се е водил от прокурор.
Пропуснах да спомена, че в документите от тогава се вижда уточнението левова равностойност на тази собственост. След 25 години би следвало това имущество да се преоцени и така да се и добави новоизчислената наказателна лихва.

Аз стигнах до тук. В момента ми е трудно да си представя кой би следвало да е отговорен за неизплащането на обезщетението. Мисля че е разумно да се съди наследникът на тогавашния районен съд по "бездействие причинило вреда".

Основен проблем като че ми е да намеря нормативната уредба от 1982, която регламентира тази процедура. В голяма степен ме интересуват закони и/или подобни казуси (може и европейски директиви и/или дела пред европейскта комисия) свързани с юридическия отговорник, който би следвало да бъде съден и икономическата методика, по която трябва да се преизчислят откраднатите вещи и наказателната лихва съответно.

Благодаря
TheBoZZ
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 02 Фев 2007, 20:27

Мнениеот zornunddorn » 04 Фев 2007, 14:10

съдията /а и прокурорът/ не е длъжен да следи служебно за изплащане на присъдените обещетения. Още след влизане в сила на присъдата пострадалият е трябвало да поиска издаване на изпълнителен лист, респ. да предприеме необходимите действия по удовлетворяване на претенцията. Това - само ако е имал предявен граждански иск в наказателния процес и той е уважен.
zornunddorn
Потребител
 
Мнения: 108
Регистриран на: 23 Дек 2006, 23:00


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 75 госта


cron