начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

правна квалификация на престъпленията

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


правна квалификация на престъпленията

Мнениеот гост » 26 Яну 2006, 16:22

За някой въпросът може да се стори странен, но за съжаление близките ми не са юристи и няма кого да попитам. Това, което учих в университета е теория, пр. х-ка на дянията, но никъде не срещнах правила във връзка с квалификацията им. Може ли някой да ми даде практически съвет как става самото техническо изписване на пр. квалификация, какви правила се спазват.
гост
 

Мнениеот Никой » 26 Яну 2006, 16:30

Всяко извършено деяние може да се квалифицира като престъпление, ако съдържа всички елементи на състава, посочен в НК, а определението за престъпление е в чл. 9 от НК. Това е общата част на кодекса. Отделните видове престъпления са регламентирани в особенната му част.
Никой
 

Мнениеот гост » 26 Яну 2006, 16:49

Това е ясно, имах предвид правила, които се спазват при техническото изписване на квалификацията на престъплението( напр. ако то е по квалифиран състав, първо се изписва той, после връзка с основния, посочване формата на съучастие, ако има такава, а ако престъпленията са няколко и т.н.) Бих бил благодарен, ако някой ми посочи такива правила.
гост
 

Мнениеот Никой » 26 Яну 2006, 16:56

Ти да не си начинаещ прокурор или следовател. Това можеш да научиш по време на юридическия стаж в СРП.
Никой
 

Мнениеот гост » 26 Яну 2006, 17:12

Не съм от София и не съм карал стаж в СРП. Там където бях съм писал няколко преписки. Искам да стана дознател. Не мисля, че е срамно да питам неща, които не знам и ме интерсуват. Явно е, че не можеш да ми отговориш.
гост
 

Мнениеот Гост » 26 Яну 2006, 17:23

Мисля, че сам си си отговорил на въпроса - така е, първо специалния състав - конктретната алинея, точка, изречение или предложение в текста, във връзка с основния, ако има съучастие съответният член и алинея, продължавано престъпление, рецидив , за непълнолетните чл. 63 и прочие. Тези неща се научават в практиката.
Гост
 

Мнениеот Никой » 26 Яну 2006, 17:24

Много си оригинален! При квалификацията се започва от квалифициращите обстоятелства и после се описва основния състав точно това което питаш, но виждам,че го знаеш.
Никой
 

Мнениеот lextor » 26 Яну 2006, 17:48

Не е срамно дапиташ.
Виж примера:

Фактически обстоятелства:[u]
Иванчо и Марийка оная вечер решили да разбият вилата на баба Пена и да й откраднат зимнината. Съставили си план за действие, като тази нощ - Иванчо взел един чук, качил Марийка на мотора си и отишли на вилата. С чука разбил катинара на вратата и напълнили раниците си с компотите, ракията и суджуците на Пена. Сутринта ги хванаха да гуляят на чалгаджийска музика.


[u]Техническо изписване на квалификацията:[b]

чл.195 ал.1 т.3 пр.1, т.4 пр.1 и 2 и т.5 вр. чл. 194 ал.1 НК
[/i]
lextor
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 11 Яну 2006, 10:56
Местоположение: somewhere

Мнениеот б » 26 Яну 2006, 18:12

правната квалификация на деянието означава коя е нормата от НК, която санкционира извършеното т.е. какво деяние са извършили и да го изпишеш с текста на съответния състав. Пример - фактическата обстановка описана по- горе с иванчо и Марийка

уличаваш иванчо така :
на... в гр.... с..... действайки след предварителен сговор с марийка......, чрез разрушаване на прегрази здраво направени за защита на имот, чрез използване на техн. средство /чук/ и на МПС /мотопед - марка, модел ДК№/ отнели от владението и без съгласието на собственика /трите имета/ движими вещи на неустановена стойност /или на ст-ст - ако има експертзиа/ , с намерие противозаконно да ги присвоят.

престъпление по чл. 195 ал.1 т. 3, пр. 1-во, т. 4 пр.1-во и 2-ро, нарочно изписах текстовата част, за да стане по- ясно. Успех.
б
 

Мнениеот гост » 26 Яну 2006, 21:46

Благодаря, Ви за разбирането и проявеното внимание.
гост
 


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 76 госта


cron